Kréta

Other - meetings, detectors, ...
Uživatelský avatar
filo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 510
Registrován: pon 04. led 2010 9:34:04
Bydliště: Strebowitz

Kréta

Příspěvek od filo »

Zdar chlapi.
Jak možná někteří víte,tak jsem se minulý týden vrátil z dovolené na Krétě.

No a jako každý "správný hledač" jsem se i tam pokoušel něco najít.
Tento článek berte spíš jako takový stručný cestopis s pár osobníma zkušenostma a fotkama...

Když jsem se od manželky dozvěděl že vybrala dovolenou na Krétě (a že bych ji měl co nejdříve zaplatit),tak moje první starost byla : "dá se tam hledat?"
Pročtu si pár hledačských for,kde se mi dostávají spíše protichůdné informace a nakonec si v papírech od cestovky přečtu zhruba toto: ze země nesmíte vyvážet předměty starší roku 1821,pokud by jste přeci jen zakoupili nějaký starší předmět je nutno doložit jeho původ certifikátem,který vám vystaví prodejce......bla bla bla

No nechci riskovat,tak nechávám detektor doma (to by mne fakt nasralo,kdybych tím detektorem něco našel a pak trnul strachy na letišti ) a beru si pouze neodymový magnet stím,že prošmejdím na pláži okolí lehátek a nasbírám si nějaké nové kolečka (s vyšším obsahem železa)........

Začínáme....

Hledání: už při cestě autobusem z letiště obhlížím okolní terén a říkám si kdybych tak měl detektor,kde bych vyrazil......
V tu chvíli si říkám,že je to nakonec dobře že jsem ho nebral,protože krajina kterou jsme jeli (heraklion-skaleta)byla samá skála sem tam nějaké olivovníky,ale jinak žádný stromy,žádný stín,jenom taková smutná kamenitá krajina...
Tady bych asi s lopatkou moc nepochodil a určitě by tu dostala záhul i KT.
Navíc v takovém vedru musí být člověk za hodinu kopání úplně v hajzlu....
(Kréta je sice jedno velké archeologické naleziště s pozůstatky od minojské kultury až po WW2,ale na moje hobby hledání to fakt není)

Takže první večer - nabízím ženě,že se zajdem projít romanticky na pláž kouknout na západ slunce a nenápadně přibalím do ledvinky magnet a čelovku. Po nafocení nezbytných panoramat
IMG_1663 (Large).JPG
IMG_1664 (Large).JPG
a celkového setmění se vrhám mezi lehátka urputně ryju magnetem v písku.
IMG_1747 (Large).JPG
IMG_1750 (Large).JPG
Výsledek nic moc,pár eurocentu,korun, a různých zahraničních měn,spousta železných úlomku a jedna dětská náušnice - železná.....
Následující večery bylo zhruba to samé,takže žádné sbohatnutí se nekonalo,ale jako zábava to bylo fajn.....
Vyzkoušel jsem ještě potápění u pobřeží a procházení pláže po odlivu,kde jsem našel docela pěkné keramické střepy,které byli pěkně obroušené vodou,ale jako laik nepoznám jestli to byli střepy starověkých amfor,nebo pár let starý květináč.....
Takže k hledání asi vše.......

No a napíšu teda ještě pár osobních postřehů:

Země,podnebí: jak už jsem psal nahoře,tak země byla na můj vkus hodně vyprahlá,téměř žádná zeleň,jen olivovníky,palmy,kaktusy a podobný bordel,takže když se chce člověk natáhnout ve stínu košaté lípy,tak má na Krétě prostě smůlu. Podnebí,jak píše průvodce,tak je na Krétě 300 slunečných dní v roce a není to jen tak nějaké sluníčko,ale fakt hic.

Lidé:místní lidé jsou jsou docela v pohodě,snaží se s vámi stále komunikovat a to hlavně německy,anglicky a polsky.
Většina vypadá jako cigoši ale mají přátelštější povahy.Místní holky nic moc,ale k tomu se ještě dostaneme....

Doprava: jelikož bylo opravdu vedro,tak jsme zrušili téměř všechny plánované výlety a vypravili se pouze do nedalekého města Rethymnon.
IMG_1620 (Large).JPG
Vyuřili jsme místní MHD a nestačil jsem koukat.....
Na hotelu mi poradili,kde je autobusová zastávka a orientační čas odjezdu. Vypravíme se teda na místo určení kde již postávala početná skupina středoevropských turistů a každý čučel na hodinky a marně hledal jízdní řád.
Autobus po nějaké době nakonec přijíždí a fičí si to zhruba 50km/hod do města.
(na Krétě je max.rychlost 80km/hod - i na dálnici)
Cesta pomalu ubíhá,šofér za volantem vesele pokuřuje a z rádia nám pouští místní pecky.....fakt super.
Dojíždíme do města,kde šofér zařve "centrum" a všichni vystupují,takže vystupujem taky.
Jaké bylo ovšem zjištěná,že nazastavil na zastávce,ale před semaforem a navíc v jednosměrné ulici......
Žena spatří nedaleké tržiště a žene se tam,zato já se snažím zorientovat a zkusit najít zastávku odkud se dostaneme zpět na hotel......
No seru nato a jdu si prožit pekelnou hodinu na tržišti,kde je mraky lidí,kraval,a neskutečné vedro.
Nabízí se zde téměř to samé jako u našich větnamcu.....
Po hodince velím směr hotel,a začneme hledat zastávku,nakonec se nám podaří najít místo,u cesty,kde stojí větší množství lidí a něco vyhlíží..... jo byla to zastávka,žádná cedule,natož jízdní řád.
Čekáme s ostatníma a pozoruji okolní provoz. Přišlo mi to jako neuvěřitelný dopravní chaoz,kdy se předjíždí zleva,zprava,po chodníku a stále se troubí... Nakonec přijíždí bus a jdu se zeptat šoféra jestli jde naším směrem. Vyhrknu na něj pár anglických vět,ale vtom mě i ženu vtlačí dav cestujících dál do autobusu,takže teď můžu jen doufat.
No nakonec jsme dojeli,i když trochu oklikou.....to je ale na dlouho.
Takže doprava na Krétě je fakt zajímavá.....

Ženské: tak to je kapitola sama o sobě..... místní žádný zázrak,
IMG_1679 (Large).JPG
ale ty turistky................................................ach jo
no řeknu to asi tak,přijeli jsme na hotel,jdu do plavek a valím do bazénu. skočím do vody a začnu se pořádně rozhlížet.
poměr ženské ke chlapům je min.5:1 a je to opravdu krásný pohled.
Hned mne napadlo,že si jich musím pár nafotit at můžu pokochat kamarády a kolegy z práce......
Ženské at už byly odkudkoli se fakt předváděli a dělaly takové ty běžné provokační postoje.
(až jsem někdy nemohl vylezt bz bazénu :-) )
IMG_1708 (Large).JPG
Bohužel to hned zmerčila žena a veškeré foto a kontakty mi zatrhla....
No,ale i přesto.......(raději povím osobně)
(třeba jsem šel večer sám po pláži,naproti mne skupinka němek,házeli si s balonem a čistě náhodou jedna z nich na mne skočila,že ji tam letěl balon....usmála se,řekla "šuldigun" a během následujících dvaceti minut byla na mne ještě tak třikrát....)
no jo no....

Další věc co bych zmínil je kriminalita-bezpečnost: když třeba procházíš obchod plný cetek,tak si tam můžeš chodit hodinu sám a nikoho nezajímáš,nikdo tě nesleduje,pro nás naprosto nevídané.
Když si necháš u bazénu mobil,nebo foták a na hodinu zmizneš,tak ho tam zase najdeš....
Na ulici stojí auta a motorky s klíčem v zapalování..... no prostě jsem koukal...
Na druhou stranu jsem zažil zvláštní příhodu na pláži:
Jdu si tak navečer,po setmění prohledat lehátka. Ženu nechávam na hotelovém pokoji a jdu sám.
Už je tma jak v řiti,tak se "plazím" v písku mezi lehátkama a mávam magnetem.
V tom uvidím siluetu,jak si to míří ke mne...Posadím se zapálím cígo a čekám.....
Přichází nějaký místní boreček,letmo mne zkoukne a mizí......
Schovávám magnet a odcházím z pláže. Po cestě si všimnu,že na blízkém svahu svítí ze tmy 3 až 4 cigarety........
Dvě světýlka se zvednou a jdou do palmové aleje,kde je jediný východ z pláže na hotel.
Nevím co mám čekat,tak rožnu čelovku a z okraje pláže vyberu si vyberu pořádný kus šutru,se kterým si začnu házet .....
po chvíli se světýlka otočí čelem vzad a už je nepotkám........

No nevím co si otom myslet,každopádně to proběhlo bez problému.....

Dále bych napsal něco k místním cenám......
Jelikož je Kréta ostrov,ikdyž teda dost velký,tak jsem očekával troch větší ceny (dovoz)
Některé ceny mne ale opravdu překvapili:
Např. dřevěné grilovací uhlí - 10l(3kg) za 13,5? fakt síla...
čepované pivo od 3,2? apod.
Na druhou stranu tam měli některé věci nepoměrně levné,hlavně co se týče "značkového" oblečení a kosmetiky.
To byly ceny o 50%nižší než u nás a i cigára tam stojí zhruba tak jak u nás.
Na některých věcech by se tam dal udělat solidní byznys,jak import,tak export.....

Jídlo: na Řeckou kuchyni jsem se fakt těšil,ale bylo to trochu zklamání....
Měli vynikající jídla,jako gyroc,různe saláty,ryby,zeleninu,ale taky jsem zkusil nějaký hnus co smrdělo jako zapařený kozel a taky to tak chutnalo. A navíc do většiny mas (hlavně mletých) přidávají takové nasládlé,nasmrádlé koření..nic-moc.....
Asi bych si na tu jejich kuchyni nezvyknul.......

No koukám,že jsem se nějak rozepsal,takže tímto budu končit a rád zodpovím na vaše otázky.
ještě bych chtěl podotknout,že jsem poznal jenom kousek ostrova a že v jiných částech to může být úplně jinak.....
Kdybych to ale měl hodnotit za sebe,(jako ve škole) tak dávam Krétě 2- .........
DETECTOR Connecting People
Teknetics G2,Teknetics T2 ,Garrett ACE 150,Treasure Hunter SW-238
fil.luk@seznam.cz
Člen SILESIA HUNTERS
Uživatelský avatar
laik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 237
Registrován: pon 01. úno 2010 16:09:33

Re: Kréta

Příspěvek od laik »

jj souhlas na dopravu jsem si musel zvykat,mávneš lístkem a autobus zastaví,klimoška televize v autobusech.jízdní řády nejsou.řidiči autobusů maj asi nějakej 6 smysl nebo co kam já bych si s osobákem skoro netroufl oni se tam vešli.docela jsme toho sjezdili.jídlo to koření je pravda já ho měl i v párcích no hnus ,ale grilovaný maso to bylo něco snědl jsem snad půl kila.v heraklionu jsem navštívil museum a nic moc,Knosos celkem ušel a nejvíc se nám líbilo v akváriu.
jinak na plažích a okolí hotelu bordel mimo soukromejch pláží
ve vnitrozemí více zeleně.
hornaté okolí super pár kopečků jsme si vyšlápli.
moře čisté teplé
Uživatelský avatar
styfler
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 322
Registrován: pát 07. kvě 2010 19:14:40
Bydliště: Dobratice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kréta

Příspěvek od styfler »

Musím s tebou souhlasit že v řecku je pěkně, ale nuda. Ale nejlepší jejich jídlo je Gyros :) ...
Xp adventis 2
Uživatelský avatar
laik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 237
Registrován: pon 01. úno 2010 16:09:33

Re: Kréta

Příspěvek od laik »

jo ještě jedna věc a pro mou drahou polovičku důležitá věc "záchody"našli jsme jedny co jsme pokud jsme byli v Heraklionu navštěvovali.pokaždé jsme potkali uklizečku nebo bylo čisto a vše co člověk potřebuje.světe div se ,ale bylo to na hlavním autobusovém nádraží!!!!
Uživatelský avatar
filo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 510
Registrován: pon 04. led 2010 9:34:04
Bydliště: Strebowitz

Re: Kréta

Příspěvek od filo »

Jo k těm záchodům.... tak na hotelu celkem v pohodě,ale co mne zaskočilo,tak ten místní zvyk neházet použitý hajzlpapír do záchodu,ale do odpadkového koše ktrý je vedle hajzlu :|
Prý to je proto,že tam mají uzke kanalizační trubky a papír by jim to ucpal...
Jak jsem přijel domu,tak jsem byl tak zblblý,že jsem na záchodě hledal koš :mrgreen:

Další veselá příhoda mne potkala hned první den,kdy jsem zašel za číšnikem u hotelového bazénu a poprosil at pustí rádio,nebo nějakou jinou muziku (měli tam velké repráky). No a on se na mne usmál a řekl mi NE!
Odcházím a myslím si,že to je pěkný šulin a za pár vteřin už duní muzika přes půl hotelu....
Potom se teda dozvídám,že se v Řecku ANO řekne NE.....
DETECTOR Connecting People
Teknetics G2,Teknetics T2 ,Garrett ACE 150,Treasure Hunter SW-238
fil.luk@seznam.cz
Člen SILESIA HUNTERS
Uživatelský avatar
laik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 237
Registrován: pon 01. úno 2010 16:09:33

Re: Kréta

Příspěvek od laik »

no my měli na hotelu asi široké trubky.jinak je to běžné tento způsob koš vedle hajzlíku.jinak ano je opravdu ne a ne je ochi nebo tak nějak.ono já si myslel že to říkám dobře například řidiči autobusu jestli jede někam(archanes) on na mě kouká jak puk a pak pro mne úplně stejně řekl název města jako já a že jede.jinak řidiči komunikativní a němčina angličtina tak pohoda. kalispéra
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Kréta

Příspěvek od drak66 »

Určitě,super já řecko miluju,letos jsem měl objednanej Rhodos,ale manželka si zlomila kotník,tak jsem to musel stornovat,stálo to storno 3957kč.Bohužel.řecko je jedna velká archeolokalita,tak mi z velvyslanectví detektor nedoporučili,s přepravou,by nebyl problém,ale zase je to přísloví:kdo se bojí,sere v síni. :lol: Jinak příspěvek máš dobrej. ;) Na Krétě jsem byl na západě v Agia Marina,5km od Chanie v r 2005
Uživatelský avatar
husenka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: ned 03. led 2010 14:55:50
Bydliště: Königsberg

Re: Kréta

Příspěvek od husenka »

Filo pěkně si to napsal.Tak už se těším na osobní pokec o těch ženských ;)
Minelab X-TERRA 305
Člen SILESIA HUNTERS
www.silesiahunters.cz
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13910
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Kréta

Příspěvek od Koiko »

Super článek.
Když jsem byl s manželkou na Korfu, tak jsem se setkal s tím , že kupříkladu každý druhý se jmenuje tuším Stavros, po místních plážích chodí jako playboyové akorát tak aby je normální evropan trefil do brady... :twisted: . Nehledě na to, že jak zde již bylo napsáno, ty silnice a styl jízdy.... hrůza. vůbec neřeší otloukané auta, ale jen do té doby, pokud si jej nepůjčíte jako turista. Mají sice auta a motorky pojištěné, ale jak nám řekla "místní" přivdaná češka, čekají, až v zatáčce uklouznete se skutrem po navátém písku a pak z vás sedřou kůži. Dále jsme byli v šoku když jsme sešli na pláž - nádhera - kilometry dlouhé pláže, písek, vlny vytvářeli každou chvilku nové duny v moři - idilka. Ale jen do té doby, než jste se otočili a uviděli za sebou u ůtesů pytle s odpadky, které tam již delší dobu stály... něco vytahali místní psy, něco ptáci... Z tohoto pohledu jsme byli natolik v šoku, že jsme ani nepostřehli, že k nám došel nějaký místní ůchyl zcela na Adama a jako nic se začal nakrucovat........ Měl sem zatmění a bylo vystaráno./jsem jinak v poho a kliďas, ale nesmí mě nikdo nasrat, pak zatmění a konec... :evil: / policie, která naštěstí toho místního ůchyla playboye znala byla vcelku happy, naštěstí to bylo pod restaurací, kde přivdaná češka pracovala, tak jsem nepotřeboval překladatele. Nakoupili jsme si nějaké ty suvenýry, obrázek místní pláže namalovaný na nějaké kožence a ještě jeden suvenýr jsem si přivezl - vzhledem k tomu, že jsem na Dana Landu - tak pěkně spálenou palici...
Loni jsme byli v Egyptě a letos v Turecku, takže se co nevidět ještě rozkecám.... :lol: , Ale teď musím odvést dceru do školky, tak jindy. Ahoj
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Kréta

Příspěvek od drak66 »

Já byl v řecku celkem 3krát,na ty krétě,potom parga a předdvěma lety na lesbosu.Tenje nádhernej a parga ani nemluvím,s motorkama je to jasný,turisty poznáš podle helmy,místní je nenosí,Korfu je bordelem známé,navíc se tam dováží pitná voda,ale co si budem povídat,pro turisty naklizíno,zajedeš za město a s odpadky si hlavu nelámou.Byl jsem v chorvatsku a je to to samé,prostě středomoří ;)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní - srazy, detektory, ...“