3 knofle

Buttons
Odpovědět
Uživatelský avatar
petrkral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: pát 28. lis 2014 22:40:29

3 knofle

Příspěvek od petrkral »

Schránka.jpg
Kdo by byl tak hodný a připostrčil mne k poznání, tak budu rád. Nikde jsem to nenašel, žádné značení to nemá. Náhodná koupě od neznalých. 1. a 2. magnetu chutnají, asi skrze tu druhou stranu, 3. magnetu nechutná vůbec.
Uživatelský avatar
jezero
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1079
Registrován: ned 03. led 2010 22:32:45

Re: 3 knofle

Příspěvek od jezero »

Všechny knoflíky jsou módní, z první republiky.
Uživatelský avatar
petrkral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: pát 28. lis 2014 22:40:29

Re: 3 knofle

Příspěvek od petrkral »

Děkuji za odpověď, kamaráde. Ještě mám 2, co si s nimi po dnech hledání nevím rady, tak kdyby náhodou, tak nabízím odměnou za pomoc ten stříbrnější a větší z nich, ten bez písmen. Ten s písmeny mám jen jednou.
Přílohy
Schránka.jpg
Uživatelský avatar
jezero
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1079
Registrován: ned 03. led 2010 22:32:45

Re: 3 knofle

Příspěvek od jezero »

Oba dva jsou z první republiky. S největší pravděpodobností se nejedná o livrejové knoflíky. V té době se proti platným normám v heraldice objevuje velké množství erbů, které si nechává dělat bohatší vrstva obyvatel - měšťané, živnostníci, atd. většina těchto erbů je v pravé heraldice neznámá.
Uživatelský avatar
jezero
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1079
Registrován: ned 03. led 2010 22:32:45

Re: 3 knofle

Příspěvek od jezero »

Přesto se však pokusím něco o těchto erbech zjistit.
Uživatelský avatar
petrkral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: pát 28. lis 2014 22:40:29

Re: 3 knofle

Příspěvek od petrkral »

Mezitím jsem podle těch písmen našel, že erb je znakem části Maďarska za RU, která sahala až k Dunaji, správním střediskem byl Torontál, vedle byl pruh, který spravoval Temešvár a dál na východ Krassó-Szörény, dnešní Caraș-Severin v Rumunsku, jehož část dotýkající se Dunaje obsahuje ony české vesnice Svatá Helena, Gerník, Šumice aj. Tedy ten spodek u Dunaje (a blízké okolí) je ten Banát, kam odešli krajané na začátku 19. století. A v tom Gerníku se narodila moje maminka. Ten knoflík tedy snad bude nějakého úřednictva nebo si erb vypůjčil někdo divný. Třeba získal raznici a přivydělal si.
Ten první erb jsem nikde nenašel, ale našel jsem velmi podobný znak a tam byl knoflík popsán jako kostýmový. Erbovní znaky (5 hvězd, šíp, měsíc) jsem našel na jednom erbu německém (Hageen), ale úplně jinak postavené, šíp doleva na měsící s obličejem, jinak barvy, štítonoši chybějí. Může to tedy být tak, že to je komerční využití, ale na to mi přijde ten erb zase dost důkladný.
Díky za snahu.
Odpovědět

Zpět na „Knoflíky“