1. Sekerka

Archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

1. Sekerka

Příspěvek od Koiko »

SEKERKA - nezveřejněný článek z loňského roku

Po delších přípravách i mailech, kdy a kam vlastně vyrazíme, bylo dohodnuto, že auto bere Radim a sraz bude u jeho otce Jirky, který samozřejmě jel na lokalitu s námi. Jak by ne, když jsme se rozhodli jet na válkařskou modlu XY, která je snad 1000x prohledána. Já, sice jako detektorář ne-válkař bych razil na jinou lokalitu, ale když má už člověk absťák a nechce hledat sám, tak s radostí pojedu kamkoliv.
Přišel kýžený den 12. Září 2013 a si ráno začal chystat věci, jako obvykle. Náhradní baterie, GPS, dohledávačku, nabít vysílačky a hlavně - do kapsy jako vždy tyčinku Snickers a Mars ke svačince. Sice nic moc, ale mě to na půlden stačí, bo to zasytí v pohodě a je to skladné a lehké. Po zběžné kontrole věcí jsem mazal pro auto do sklárny, abych netáhl veškerou výbavu s sebou. Před barákem moc místa nebylo, ale na tu chvilku jsem nechal auto stát v uličce. Naházel jsem věci spěšně do auta a nastartoval… Jako když mě kopne jsem si uvědomil, že má sekeromotyka zn.Němčanský /tímto tě Petře zdravím :dance: / zůstala doma u dveří. Nasadil jsem rychlé nohy, protože mě již začínal tlačit čas a mastil pro ní. Konečně jsem měl vše a mohl vyrazit k Jirkovi, kde již čekal i Radim. Po mém příjezdu stál Jirka v okně a mával, ať jdu nahoru, kde jsme dali kávu a poté v Radimově Alfě jsme vyrazili na lokalitu.
Po příjezdu jsme zaparkovali na louce hned u silnice, vzali si výstroj a vyrazili jsme. Zhruba po kilometru cesty loukou jsme dorazili k zalesněnému kopci a já se těšil na to, co dnes najdeme. Les to byl bukový a čím více jsme se blížili k vrcholu kopce, tím více přibývalo kamení. Jak jsem byl rád, že jsem vzal sekeromotyku a ne rýček. Prozatím jsme kopali jen vystřílené náboje a běžný šrot, ale pak to přišlo… Konečně jsem našel něco, co mě zajímá a navíc !!! na tolik prochozené lokalitě a ještě věc, která nemá spojitost s WWII. Šel jsem asi 5 metrů od Jirky a náhle jsem měl signál, který na koncích prskal. Říkám si, jasně, železo, ale vzhledem k tomu, že mě zajímá středověk a starší věci, tak nemám zapnutou diskriminaci a kopu vlastně vše co pípne alespoň trošku zajímavě vůči dané lokalitě. Ale abych se nezakecal – vezmu sekeromotyku a pomalu začnu odkrývat první vrstvu kamení a nic vidět nebylo. Dohledávačkou jsem proluxoval právě vzniklou díru a bohužel ještě nebyla reakce žádná. Věděl jsem, že si tedy mohu dovolit odházet další vrstvu kamení a opět jsem dohledávanou luxoval díru. Tentokrát jen slabě zavrněla hraničním signálem, což je pro mne dobrá informace, a já teď vím, že předmět je uložen přibližně ještě 5cm hlouběji. Nyní jsem začal s odkrýváním kamenů a popadané lesní hrabanky opatrněji a najednou na mě vykoukla…
Krásná slovanská sekerka, která byla věkem posetá puchýři rzi, ale její stav byl v dobré kondici. Hned jsem byl štěstím bez sebe a zavolal k sobě Jirku, který mě pogratuloval a potvrdil určení sekerky. Jistě byla radost na mě evidentně vidět a i slyšet, jak jsem informoval Radima o svém nálezu do vysílačky. Sekerku jsem zabalil do hadříku a schoval do své polní brašničky. Bohužel v té době jsem s sebou ještě nebral foťák, takže fotky přímo z terénu nemám. Zapsal jsem si tedy veškeré informace do svého sešitu s nálezovými okolnostmi. Ještě jednou jsem s detektorem prošel díru blízké okolí, ale již bez signálu. Poté jsem díru zaházel zpět kamením.

Nálezové okolnosti
Popis: svah kopce směrem od vrcholu na sever, bukový les, kamenité podloží s listnatou hrabankou
GPS: 50°00´00.0´´ 013°00´00.0´´
Lokalita: vrch "XY"
Hloubka: cca 20 cm
Směr uložení: od východu na západ /ostří západním směrem/
Poloha uložení: půleným úchytem tuleje směrem dolů
přednáška.jpg

Cestou na vrch kopce jsem již narážel občas jen na vystřílené náboje a v tu chvíli vám začne pracovat fantazie, co se tu asi v té době odehrávalo vzhledem k množství vystřílené munice. Radim společně s Jirkou byli ve svém živlu, protože nálezy se již týkaly pouze WWII. Cestou dolů z kopce jsem posvačil u Jirky, který si dal kouř-pauzu u vzrostlého buku. Pak jsme mluvili o nálezech pokračovali dále směrem ze svahu dolů, kde se dala tušit louka. Po pár set metrech měl Jirka signál a chtěl začít kopat, ale měl smůlu. Jak si dopřával cigárko, odložil krumpáček a nechal ho opřený o strom. Snažil jsem se mu pomoci a říkám – „kde to bylo“ ?? A na to Jirka povídá „No, u toho stromu, jak jsme se zastavili a ten strom byl velký s takovým okem“/stopa po větvi/. V tu chvíli mě to přišlo docela úsměvné, bo jsme stáli uprostřed bukového lesa a ty „oka“ byly naprosto spolehlivě na každém stromě. K Jirkovo štěstí jsem měl po celou dobu zapnutou GPS s trasováním a tak jsem se dokázal vrátit zpět po svých stopách až k tomu stromu, kde jsme svačili. Krumpáček odpočíval dál opřený o strom a stále čekal na svého pána. Jirka si ho šťastný zasunul do držáku na opasku a pokračovali jsme cestou na louku, kde u cesty, která se rozdvojovala Jirka našel německou přezku reichswehr a po chvíli druhou přezku Wehrmachtu. Cestou k autu jsme prohledávali ještě hranici lesa a louky a na jedné navážce měl Radim nález součástky německé pistole P08 a tak jsme celou kompletní navážku přehazovali a dohledávali eventuálně další části tohoto železa, ale bohužel bez výsledku. Po přeházení navážky jsme pokračovali k autu a žádný signál se již neozval.
Tím náš výlet vlastně končil, ale ten den jsme si krásně zahledali a pointou je, že každý jeden z nás si našel něco, co ho konkrétně zajímá. Prostě super !! Nálezové okolnosti sekerky byly předány do archeo-depozitu.
Přeji krásný den, ať to pípá
Koiko Tomio
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“