5. Přívěšky

Archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

5. Přívěšky

Příspěvek od Koiko »

LUNICKÉ PŘÍVĚŠKY, ČI JEJICH VARIANTA ???

Po dlouhé absenci pohybu s detektorem a pohybu vůbec po dlouhé zimě, jsem konečně vyrazil ven do našich lesů, luhů a hájů na prospekci s mým XP Goldmaxx, ačkoliv počasí moc nepřeje a zima nás stále nechce opustit. Na jaře jsem zakoupil novou cívku Ultimate, tak jsem ji potřeboval již akutně vyzkoušet.

S kolegou Pavlem, /kterého jsem poznal na webu/ jsme se domluvili, že mne vyzvedne před barákem přesně v osm hodin ráno. Po příchodu na parkoviště tam již Pavel čekal a já zjistil, že se známe již z jedné předchozí hromadné hledačky. Vyrazili jsme tedy směr Nakléřov. Po příjezdu na lokalitu bylo více než jasné, že tato akce nebude jednoduchá. Vítr, že by lámal stromy, ale když už tam jsme, tak do toho přeci půjdeme,ne ?! Hned poté, co jsem vylezl z auta jsem se musel doobléci a vzít si svetr, což v tom větru nebylo jednoduché a já si chvilkami připadal jako rogalo před vzletem. Jako první jsme se rozhodli projít louku směrem k lesu, abychom unikli větru, který zimu ještě znásoboval. To bych nebyl snad ani já, kdyby mě v detektoru nedošli baterky. Naštěstí tahám stále s sebou batoh s náhradními baterkami a dalšími věcmi, které bych mohl potřebovat. Po výměně baterií jsme pokračovali dále, až jsme došli do lesa, kde se konečně začali objevovat nějaké nálezy, sice běžné „šroty“, ale alespoň něco. V lesích jsme prochodili pár kilometrů a přecházeli jsme kamenné valy, které kdysi dávno navozili místní lidé ze svých políček a vlastně si takto oddělovali hranice pozemků. Cestou jsme narazili i na starou cestu, která vypadala velice zajímavě, ale podél ní bylo jen rezavé smaltované kuchyňské nádobí a vystřílená munice. Po pár stech metrech této cesty jsme však narazili na místo, kde se cesta ztrácela, ale končila na paloučku, který vypadal slibně a byl z části porostlý vzrostlými stromy. Po průzkumu tohoto místa jsme našli jen pár knoflíků z různých časových období. Již se blížil pomalu čas oběda a tak jsme se rozhodli, že se pomaloučku začneme přesouvat směrem k autu. Asi 200 metrů od paloučku jsme narazily na zvláštní kamenné valy, kde byly kameny „nepoházené“ na jednu hromadu, ale byly pečlivě naskládány na sebe a to z obou stran, což nám přišlo vcelku divné. V tu chvíli mě to přišlo jako kamenný val, a dokázal bych si na něm představit i dřevěnou palisádu nějakého hradiště, ale to je jen má domněnka. Bohužel v těchto místech jsme nic nenašli, tak jsme pokračovali dále k autu. Po 400 metrech vzdušnou čarou od kamenných valů jsem měl zajímavý signál, který jsem se rozhodl kopat, a vypadly na mě cca z 15 cm hloubky tyto dvě zajímavé ozdoby, o kterých jsem netušil, oč vůbec jde. Pro jistotu jsem si zapsal data nálezu a pokračoval dále.
P1110038.JPG
P1110039.JPG

Po vystoupení z lesa na louku jsme opět dostali větrnou facku, která na své intenzitě rozhodně neubrala. Přešli jsme horizont a konečně již bylo vidět auto a kousek dále jedna sociální pracovnice, která má na starosti pánské záležitosti. Každopádně, než jsme s Pavlem prošli louku, tak tam měla tři klienty, ale stihla obhospodařit pouze jednoho, což jí zjevně nevadilo, protože při tom fofru si jistě vydělá za dvě hodiny více, než já za dvanáct hodin u mašiny v nadnárodní firmě.

Závěrem bych chtěl dodat, že když už jsme se blížili k autu, říkám Pavlovi, jak jsem si krouhnul ostudu, protože Pavlovi padaly měďáky a já neměl ani jeden :cry: , - ale pokud archy Jindra potvrdí, že se jedná o variantu Lunického přívěšku a bude mít o tento nález zájem pro muzeum, tak budu jen rád a trošku to z té ostudy to umázne.
S pozdravem Koiko
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“