FW-190 Lískovec,Koryčany

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
zilvare
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: čtv 12. led 2012 21:58:17

Re: FW-190 Lískovec,Koryčany

Příspěvek od zilvare »

janadr píše:Chlapi jste dobří v nacházení pozůstatků letadla. Jsem sice ženská, ale o tuto havárii se zajímám více jak dva roky, manželův tatínek byl přímo na místě havárie. Vím několik podrobností o pádu letadla a pilotovi z vyprávění stříleckých občanů. A protože píši střílecký zpravodaj, chci k výročí této havárie napsat článek. Chybí mi ještě pár drobností k doplnění, jedna z nich byla informace o rodišti pilota. Díky vám jsem se zase okousek posunula. Moc děkuji.
zdravím,to jme rádi,že jme Vám pomohli,klidně nějaké podrobnosti zde mužete napsat,určitě by to spustu lídí zajímalo
Honza
Zilvar z chudobince
Uživatelský avatar
JirkaUH
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: úte 11. říj 2011 14:14:30
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: FW-190 Lískovec,Koryčany

Příspěvek od JirkaUH »

Poklona!
Kdyz se tu tak pekne rozvinulo pridam i ja sve skromne nalezy - ovsem bez Zilvara by nebyli zadne, ze Honzo.... ;-) Prikladam drobnou informaci o miste posledniho odpocinku pilota. Trochu zvlastni ze je pohrben v Polsku jako neznamy....
Přílohy
Fw-190 Liskovec 01.jpg
Fw-190 Liskovec 02.jpg
Fw-190 Liskovec 03.jpg
Fw-190 Liskovec 04.jpg
20.04.1944 LIBERA.jpg
Uživatelský avatar
svatchzech
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: stř 22. led 2014 22:03:46

Re: FW-190 Lískovec,Koryčany

Příspěvek od svatchzech »

Ahoj nadšenci, mám jen rozluštění místa narození Libery. Je to TUNSKIRCH (správně jirko), ležící za polskou hranicí, nyní Tworkow, okres Ratiboř. Proto ten hrob u Katowic. Takže žádné Rakousko.
Svaťa V.
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: FW-190 Lískovec,Koryčany

Příspěvek od messer »

Ahoj Jirko,

všimni si, kde je narozen-Tunskirch je Tworkow v PL. Pravděpodobně byly pozustatky pilota převezeny do svého rodiště nebo někde poblíž :Po válce byly často hřbitovy s německými vojáky(či obecně němci) exhumovany a převáženy do hromadných hrobů beze jmen. Na uvolněná místa na hřbitově pak byly pohřbívani nový osadnici, častá okolnost i u nás.
Uživatelský avatar
janadr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř 22. led 2014 19:08:18

Re: FW-190 Lískovec,Koryčany

Příspěvek od janadr »

Uffz. Anton Libera – pilot , jednotka 1./SG 152, označení Bílá 17, letadlo Fw 190 G-3. Pilot letěl se svým strojem údajně z Prostějova (Brna) na dovolenku do Vídně. Letěl nízko a za mlhy, proto zachytil o vršky stromů a havaroval v prostoru Spálenisk. Pilot zůstal zachycen na stromě, pak byl položen do krmelce, motor z letadla letěl dolů z kopce. Na místo přiběhli obyvatelé z Lískovce a ze Střílek. Sřílecké děti (mezi nimi i tatínek mého manžela) sbíraly munici a odnášely si ji domů. Na místo přijeli Němci a zakázali do míst vstup, vše odvezli. Na druhý den i bylo vyhlášeno v obcích, že věci sebrané na místě pádu letadla musí být odevzdány, bylo hrozeno pokutou. Pilot údajně pocházel z „lepší rodiny“, jeho rodiče se přišli i na místo havárie podívat.
Další podrobnosti si zatím nechávám pro sebe a ještě stále pátrám po nových informacích. Vše pak najdete asi v dubnu ve stříleckém zpravodaji na stránkách Obecního úřadu Střílky. Dám včas vědět.
Naposledy upravil(a) janadr dne čtv 23. led 2014 19:58:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: FW-190 Lískovec,Koryčany

Příspěvek od jkmineral »

dovolím si poděkovat všem za skvělé informace ! Jsem rád, že díky Vám tyto stránky žijí vlastním životem.
Je to skvělé !! jkmineral
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
lada78
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: ned 08. kvě 2011 19:04:41

Re: FW-190 Lískovec,Koryčany

Příspěvek od lada78 »

Taky bych se připojil k poděkování,opravdu dobrá práce. Minulý týden jsem se tam byl podívat. Moc krásné místo,a i přes tu dávnou tragickou událost jsme si tam užili nádherný den v přírodě. I nějaký ten plíšek,jako suvenýr jsem si tam z pařezu dovolil vzít domů.Trochu mne mrzí,že jsem o tom místu nevěděl dřív,protože už dobrých dvacet let jezdíme pravidelně okolo na Vlčák. Kdoví,co všechno se tam ještě dalo najít....
Přílohy
20140118_124942.jpg
Uživatelský avatar
zilvare
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: čtv 12. led 2012 21:58:17

Re: FW-190 Lískovec,Koryčany

Příspěvek od zilvare »

V pondeli jsem se tam byl mrknut,jel jsem od Brna z neúspěšného zaměření Fw-190 u pozořické pošty,ani nevim co to je za dopad?možna nouzák?Tak jsem to vzal přes Lískovec,toš kopat se nedalo,ale aspon sem mrkl na křížek-fajný!ale zapomel sem schovat 20tku co byla položená na pařezu
Zilvar z chudobince
Uživatelský avatar
janadr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř 22. led 2014 19:08:18

Re: FW-190 Lískovec,Koryčany

Příspěvek od janadr »

DSCN0034.JPG
V sobotu jsme se s manželem vydali podívat na místo nálezů. Na strom, kde pilot uvízl, byl vyřezán podle pamětníků křížek. Při našem hledání jsme na stromě "křížek" našli, ale strom je vlevo - za smrkovým kopcem. Při dalším pátrání nám bylo řečeno, že strom s křížkem byl skácen. Podle nálezů je to pravděpodobné. Ještě trochu upřesním informace o pilotovi. Byl to cvičný let a pilot letěl z Prostějova, kde byla operačně výcviková jednotka německého bitevního letectva.
Naposledy upravil(a) janadr dne čtv 13. úno 2014 10:31:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: FW-190 Lískovec,Koryčany

Příspěvek od msf »

No, i když zapojím hodně bujnou fantazii, křížek vytvořený lidskou rukou fakt nevidím:)
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“