Klimkovice, okr. Ostrava, La 7

Fly archeology
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Klimkovice, okr. Ostrava, La 7

Příspěvek od jkmineral »

lokalita: Klimkovice
typ stroje: dle literatury La 5-FN, na základě nálezů určil Messr definitivně La 7
datum: 27. duben 1945
posádka: gard.poručík Staško ze 111 GIAP.
popis tarsy: z OV do Kelímkovic, odbočíme vpravo k rest. Myslivna, místo dopadu je ve zrušené pískovně, dnes střelnice
GPS: 49°47´46.482´´N 18°8´52.745´´E
Doporučená litetatura: Po stopách zlomených křídel, Balla - Pod křídly je Ostrava
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 29. kvě 2014 12:43:10, celkem upraveno 7 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Klimkovice, okr. Ostrava, La5-FN

Příspěvek od jkmineral »

na místě dopadu byl pomníček, ostatky pilota byly přemístěny do Hrabyně, pomníček zmizel, ani foto jsme nevypátrali.
Naposledy upravil(a) jkmineral dne úte 29. dub 2014 20:45:38, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Klimkovice, okr. Ostrava, La5-FN

Příspěvek od msf »

Vidim, ze uz pouzivas spravny nazev Kelimkovice. Jeste je treba dodat, ze je tam za plotem sileny pes, ktery rve v kuse. Doporucuju tam bez lopaty v ruce nejit.
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Klimkovice, okr. Ostrava, La5-FN

Příspěvek od msf »

Zdá se, že vše je dořešeno, viz dnešní článek v IDnes. Ozval se pamětník pan Monsport a vše je vysvětleno. Pilot byl Vasilij Staško a údajně se chystá vyzdvižení zbytku letadla. No držím palce, místo jsme s JKM prošli, pár artefaktů je, padáková spona apod.. . Rádi se přijedem podívat.
Naposledy upravil(a) msf dne sob 26. dub 2014 1:29:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Klimkovice, okr. Ostrava, La5-FN

Příspěvek od jkmineral »

Není mi z článku jasné, zda pamětníci si jméno ještě pamatují, když doklady zmizely v nedohlednu, nebo ruská strana od pasu střelila jméno pilota dle seznamu strát na příslušný den, tak snad se trefili ;-)
Jenže odborníci se dle typu motoru domnívají, že se jednalo o Jak 9. Tak na čem ten Vasja vlastně letěl ?
Prosím, Mesr, pokud máš nějaké bližší info, tak se vyjádři, nebo alespoň konstatuj, že by se mohlo jednat o Staška.
Průšvih je, že jsem nějak pozapomněl, odkud mám info, že by se mohlo jednat o Jak 9.
Bez názvu 1 kopie.jpg
Bez názvu 1 kopie.jpg
2.jpg
Naposledy upravil(a) jkmineral dne sob 26. dub 2014 12:52:49, celkem upraveno 2 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Klimkovice, okr. Ostrava, La5-FN

Příspěvek od jkmineral »

jediné dochované foto je přefoceno z knihy Pod křídly je Ostrava, originál si půjčil autor knihy pan Balla, s tím že foto vrátí. Takže my, co ho známe, tak se nedivíme, že ani v tomto případě slovo nedodržel.
Snímek.jpg
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Klimkovice, okr. Ostrava, La5-FN

Příspěvek od messer »

Zdravím,

pokud nebudu brát v úvahu to co publikoval Balla ve své knize u tohoto snímku, tak prvotní pramen je ruská mutace české poválečné zprávy z.r.1946 o sestřelení ruského stíhače u Klimkovic 27.4.1945.
Ve zprávě se uvádí, že letec je pohřben na místě havárie a na hrobě vlivem počasí nejde přečíst jméno, hodnost ani datum narození. Takže pokud zpráva nelže, nějaký nápis tam už byl.
Datum havárie je tuším rovněž uvedeno v kronice Klimkovic, a mam pocit, že jsem tam viděl i hodnost-poručík.
Co se týče typu letadla nevím, protože jsem z této mašiny neviděl ani plíšek, ale o tom, že to měl být Jak-9, jsem slyšel taky.
Nicméně-pokud se přidržíme datumu a nemám zatím důvod o něm pochybovat, tak k 27.4.1945 se v Žurnalu bojovych dějstvij 8 VA hovoří o dvou La-7 (ne La-5 ), které se nevrátili z bojového úkolu. Pak ještě o Il-2(Darkovičky) a jednom Bostonu, který nouzově sedl a shořel za linní frontu.
Ve spisku bezavratnych potěr 10 IAK, jsou uvedeni dva nezvěstní piloti- g.poručík Jakovenko ze 181 GIAP a g.poručík Staško ze 111 GIAP.
Z rozhovoru s Honzou Mahrem jsem zjistil, že M.Žurek z ruských pramenů dodaných z CAMO, považoval za zahynulého letce u Klimkovic Jakovenka! Staško měl být sundaný jinde, ovšem nedaleko.
Archív M.Žurka vzal za své při povodních a Honza Mahr čerpal pouze z korespondence Žurka J.Davidovi, kde ovšem nebyly uvedeny podrobnosti ani zdroj informací, jednalo se pouze o přehled.
Panu kronikáři z Klimkovic jsem ráno napsal mejl, zatím bez odezvy. Panu mistostarostovi se nedá dovolat a ja to mám z Valach trochu daleko.
Domnívám se, že badatelé z Klimkovic pracovali s originalními dokumenty z CAMO, jinak si nemohu vysvětlit jejich jistotu, co se týče identity tohoto letce. Ale kdo ví :lol:
Tož Jiří, co kdybys zjistil u bří.Monsportů z čeho čerpali...
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Klimkovice, okr. Ostrava, La5-FN

Příspěvek od jkmineral »

samozřejmě souhlas, ale v prvním kole budu zítra informovat o těchto skutečnostech paní Alici, vedoucí Kulturního a informačního střediska Klimkovice, která má velkou zásluhu na celé akci "pomník". Je nutno konstatovat, že její otec je bojovým pilotem, nyní v důchodu. Právě paní Alice je náš člověk, který má možnost získat od rodáků nové info. Já jsem samozřejmě s panem Monsportem za posledních 15 let několikrát mluvil, ale info o dokladech a pistoli pilota jsou absolutně nové. Můj názor je, že vedení města Klimkovice musíme poskytnout v rámci našich možností veškerou možnou podporu,aby pomník byl postaven letci, který zde zahynul.
Prosím, jestli víš, kde měl být sestřelen Staško - dle Žurka, tak dej avízo, bude třeba zorganizovat nějakou akci, v rámci objektivity. Třeba pozvat všechny příznivce a kolegy s detekrorem a letadlo dohledat.
No doufám. že to není ta La 7 směr Hranice n/M :mrgreen:
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
Alda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 292
Registrován: stř 27. úno 2013 20:11:42

Re: Klimkovice, okr. Ostrava, La5-FN

Příspěvek od Alda »

Já se hlásím do akce. Dej pak vědět,ok?
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Klimkovice, okr. Ostrava, La5-FN

Příspěvek od msf »

Mám na zitra dopoledne golf, ale nějak se mi strašně nechce. Co tak tam skočit s hloubkáčem?
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“