15 krejcar

Uživatelský avatar
Maceks
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 09. říj 2011 22:41:12
Bydliště: Severní Morava

15 krejcar

Příspěvek od Maceks »

Zdravím chlapi... chtěl bych rozseknout zda patnáctikrejcar který jsem koupil nedávno na aukru může či nemůže být novoražba.. nikde jsem se nesetkal sice s prodejem novoražeb, ale v mincích jsem nováček a nejsem si prostě jist, hlavně proto, že jsem jeden 15krejcar našel, od stejného mincmistra, stejný rok (1664) a ten nepochybně originál je.. nicméně při porovnání obou mincí i pouhým okem je vidět odlišná barva... vykopaný je více "domodra" a ten koupený "dožluta?" navíc v opise je mezi .A.G.H. a B.REX ještě E.. poraďte o co de.. esli sem naletěl nebo je to jen varianta či co.. díky Macek S.
Mincovna: Vídeň
Mincmistr: Andrea Cetto /1660-1666/
Přílohy
1.JPG
2.JPG
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

15 krejcar

Příspěvek od Koiko »

MŮJ NÁZOR :
1.tento opis s "S" za GRI náleží micovně Hall, Břeh a Bratislava -těm ovšem samozřejmě náleží jiný rub mince....
2.má až moc čistý opis a super ražbu na to, že v konečném opisu písmeno "X" je jasně podezřelé - napřed mě napadlo ouško, ale to by bylo patrné i z rubové strany .... EX+ rozpité
Dle mě kluci v Číně prohodili razidla.
Byl drahej ??? pokud to není tajné...
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
milda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 859
Registrován: stř 28. zář 2011 21:29:35

Re: 15 krejcar

Příspěvek od milda »

Mince mi přijde naprosto v pořádku, zkontrolujte ještě hmotnost (cca 6,0-6,4g). Co se týče odlišnosti v opise, tak je to s největší pravděpodobností chyboražba. Vypadá to že řezač kolků po vyražení písmen .A.G.H. vyrazil omylem nejdříve písmeno T které potom přerazil puncem písmene E a zachránil tak smysluplný opis ... AVGVSTVS GERMANIAE HVNGARIAE ET BOHEMIAE REX.
Odlišnosti v opisech nebo i případné chyboražby nebyly v této době nic zvláštního - viz citace z publikace Zd.Nechanický: Mincovnictví Leopolda I. "V roce 1659 zahájila vídeňská mincovna masovou ražbu patnáctikrejcarů. Byla to umělecky úpadková doba, mincovně chyběli kvalitní rytci razidel a při chvatu rozsáhlé ražby docházelo k nedbalé práci. Vlivem těchto okolností vzniklo v prvních letech velké množství variant.
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 15 krejcar

Příspěvek od Koiko »

co člověk, to názor .....
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Maceks
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 09. říj 2011 22:41:12
Bydliště: Severní Morava

Re: 15 krejcar

Příspěvek od Maceks »

..s tím REX rozpitým jsem taky pochyboval.. s váhou nevím, nemám tak přesnou váhu.. pokusím se zařídit.. jinak se mi při pohledu zboku na hranu zdá hrubší než ten nalezený.. co ta barva kovu? podle toho, jak píšete o Číně, předpokládám že novoražba této mince už je na světě? nikde na netu v diskuzích či tak jsem se s tím nesetkal..

odkaz na aukci, cena mi přišla přiměřená stavu.. originálu samozřejmě..
http://aukro.cz/leopold-xv-1664-i1867576291.html

chtěl jsem to rozlousknout a nechat si poradit hlavně z důvodu možné reklamace mince.. pokud by šlo o repliku či novoražbu, tak bych žádal alespoň slevu nebo vrátit peníze.. M
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 15 krejcar

Příspěvek od Koiko »

toto je jen jeden web z celé Číny, takže si iluze nedělám, pokud dělají také fake Československa ....
http://www.jinghuashei.com/index.html
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Maceks
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 09. říj 2011 22:41:12
Bydliště: Severní Morava

Re: 15 krejcar

Příspěvek od Maceks »

..no skoukl jsem to a věřil bych spíš, že razí ty vzácnější mince než běžné 15krejcary.. ale nevím čemu věřit.. kurde co si člověk sám nenajde, tak...
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 15 krejcar

Příspěvek od Koiko »

pokud není litá, což tato není, tak stejně pokud ji člověk nemá v ruce, tak je to na dvě věci ....
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
milda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 859
Registrován: stř 28. zář 2011 21:29:35

Re: 15 krejcar

Příspěvek od milda »

To jakoby rozpité EX je poškozené razidlo, v tom místě olámané hranky. Sám mám něco podobného na asi dvouch jiných mincích. Tento ročník z vídeňské mincovny je poměrně běžná mince takže dle mého názoru pro výrobce příp.kopií nic lukrativního. Pokud chcete mít názor ještě z jiné strany, zašlete fotky například emailem do Aurea Praha s nabídkou odprodeje nebo navštivte nějakého solidního numismatického prodejce.
Jinak není divu že ten z nálezu je tenčí, povrch je již narušen, je pórovitý a určitě bude mít i nižší hmotnost (ryzost těchto XV krejcarú je cca 563/1000). Co se týče barvy tak odstín lehce do žluta Ag mince také může mít, zejména pokud byla dříve vyčištěna a nyní opět začíná nabírat lehkou patinu.
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 15 krejcar

Příspěvek od Koiko »

Odstín bych také neřešil ....
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Odpovědět

Zpět na „Nezařazeno“