Bohumín, okr.Karviná: Spitfire

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Bohumín, okr.Karviná: Spitfire

Příspěvek od jkmineral »

Lokalita: Bohumín- Záblatí
typ stroje: Bell P-39 Airacobra, jak se předpokládalo, to zřejmě nebude
na místě se našla anglická munice,
datum: 15.-20.dubna 1945
posádka: ?
popis trasy: v Bohumíně Záblatí odbočíme doprava mezi vilky, navazuje polní cesta , jdeme okolo rybníka vlevo listnatým lesíkem, asi uprostřed je v rybníce "zářez", zde byla kdysi dělící hráz, letadlo dopadlo asi 50m od břehu přímo do hráze.
GPS: 49°52´35.167´´,18°21´14.217´´E
Doprručená literatura:Pod křídly ..., Po stopách ...
Naposledy upravil(a) jkmineral dne pon 11. bře 2013 16:07:55, celkem upraveno 7 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Bohumín, okr.Karviná, Bell P-39

Příspěvek od jkmineral »

p.Kolder: " stroj dopadl přímo do hráze rybníka Nový stav, pilota pochovali u cesty, po válce se břehy rybníků zvýšily a dělící hráz zmizela pod vodou, v 70.letech poklesla voda tak, že trosky byly opět vidět..."
Pátrali jsme v zimě s hloubkovým detektorem, bohužel byla obleva, čvachtali jsme ve vodě a počínali se bořit,
k dělící hrázi jsme se nedostali. Časem jsme si pořídili potápěčskou techniku, máme i sací bagr ... tak snad někdy ...
aira.jpg
aira.jpg (26.89 KiB) Zobrazeno 6863 x
ilustrační foto
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
cotojetohle
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1491
Registrován: ned 07. bře 2010 13:30:23

Re: Bohumín, okr.Karviná, Bell P-39

Příspěvek od cotojetohle »

Tahle Airacobra co je na fotce je vytažená v Rusku..Jen tak pro zajímavost v kabině ještě byla poživatelná masová konzerva z USA, a flaša vodky.Tu po otevření kabiny nálezci ihned vypili:-)))))))))
S tím Rusem co to tahal z vody sem před 4 lety mluvil na jedné výstavě.Má v plánu tahat z vody ještě něco ve Finsku
50% dělá štěstí
30%chodit,chodit,chodit,
10%lokalita
6%práce s klackem
4%detektor
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Bohumín, okr.Karviná, Bell P-39

Příspěvek od messer »

Opravdu velice pochybuji, že se jednalo o kobru. Ne, že by tu nelítali ,v únoru a březnu 1945 tu občas zavítali.
Nicméně mám několik indicií, že se tak stalo pravděpodobně 21.4.1945 kolem 15.oo.
Ruské "raty" byly napadeny německými stíhači, které startovali z Hrabůvky-jednalo se o stodevítky z I.Gruppe JG 77 "Herz AS".
Dvě ruské "raty", nepochybně šturmoviky, byly údajně sestřeleny." 1 dopadla v Heřmanovicích u Nových domů, pilot v pořádku uletěl směrem k frontě, kulometčík pozdě roztáhl padák, ten se nerozevřel a shořel, kulometčík popálený spadl ke stavům, měl prý podobenku svého děvčátka od 1.sv. přijímání a byl to Polák.Druhá rata sestřelena dopadla někde k Bohumínu. "-tolik zápis v jedné kronice.
Podle vzpomínky p.Schindlera měly druhého letce zajmout mladí esesáci a uvlačit ho za nákladním autem.

Podle ruských pramenů ten den ztratila 8.letecká armáda 1 Il-2 a 1 Boston- sestřeleny flakem, dnes již víme, že se jednalo o havárie šturmovika u Opavy a Bostonu u Jilešovic. Další šturmovik se nevrátil z bojového letu a jeho osud je nezvěstný. Protože ztráty 227. bitevní letecké divize mam podchyceny, musí se tedy jednat o šturmovik z 224.bitevní letecké divize.

Nicméně se v literatuře vyskytuje i datum 30.4.1945 a 12.4.1945 , tak může být ještě všechno jinak. Tento měsíc bych měl dostat další materiály z CAMO, tak když tak později upřesním tuto hypotézu.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Bohumín, okr.Karviná, Bell P-39

Příspěvek od jkmineral »

p. Kolder, bydlí v Záblatí, poslední domek v ulici, která vede k rybníkům: " V těch 70. letech , když poklesl stav vody, místní hasiči odmontovali vrtuli, chtěli udělat statečnému letci pomník, pak to nějak vyšumělo.vrtule a nějaké díly ležely léta v hasičárně"
Musím přiznat, že jsme u hasičů osobně nebádali, ,napsali jsme jen dopis, na který jsme nedostali odpověď.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Bohumín, okr.Karviná, Bell P-39

Příspěvek od messer »

V Záblatí nakonec nějaký pomníček dvěma sovětským letcům postavili, viděl jsem i fotku. Právě na tomto pomníčku, ovšem bez vrtule, bylo uvedeno datum 12.4.1945.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Bohumín, okr.Karviná, Bell P-39

Příspěvek od jkmineral »

Tak zítra zruším Drozdov, pojedu s Vámi na tu Závadu a pomníček na zpáteční cestě nafotíme?
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Bohumín, okr.Karviná, Bell P-39

Příspěvek od jkmineral »

Bude žima bude mráááz !!!! Tak sakra, kdy začne pořádně mrznout ?????
Až vytuhne, zajistím TM-ku a vyrazíme do rákosí na ten rybník konečně zaměřit tu lokalitu, omrkneme ten pomník a zajdeme do hašišárny ,zkontrolovat tu vrtuli. Tak vyberte nějakou sobotu nebo neděli ;-)
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Bohumín, okr.Karviná, Bell P-39

Příspěvek od msf »

Uz mrzne!!!! - Pristi tyden?
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Bohumín, okr.Karviná, Bell P-39

Příspěvek od jkmineral »

O.K. ! Neděle, 20.1. , pro přespolní dáme sraz v 9 hodin u mně na chajdě, pro ty, kdo mají žízeň už v sobotu večer, spacák sebou. Pro ty, co by si zajeli dáme sraz v 9,30 někde v Ostravě, vyberte místo. Předběžně sem napište, kdo by jel, a nějaké návrhy, jestli budem řezat led a strkat tam nějakou sondu nebo jestli mi koupíte litr rumu a budu tam muset lézt za trest v neoprenu :roll:
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“