Albertovec, okr.Opava, Petljakov P-2

Fly archeology
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Albertovec, okr.Opava, Petljakov P-2

Příspěvek od msf »

Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Albertovec, okr.Opava, Petljakov P-2

Příspěvek od messer »

Blahopřeju k mimořadnému úspěchu, snad to tedy bude Kačalej, uvidíme...


Sobota 24.3.1945
Toho dne začala druhá fáze Hornoslezské operace. Jak už to bývá, na každém začátku pozemní operace došlo k většímu nasazení leteckých sil obou protivníků, ale taky ke zvýšeným ztrátám. I když bylo letiště Dolní Benešov- v ruských pramenech aerodrom Beněšev nebo Bolotice-již několikrát předtím úspěšně napadeno (mj. 16.3 a 22.3.1945) , přece jen zde umístěný Stab a III./JG77 i nadále působil sovětským letadlům nemalé ztráty. Navíc toto letiště jako předsunuté stabilně používali i I. a II.Gruppe JG77 , bitevní Fw 190 I. a III./SG 4 a pruzkumné stodevítky 1./NAG 2. Proto sovětské velení přikročilo k opakovanému úderu na toto důležité letiště. K tomuto úkolu byla vybrána sestava Pe-2 6. BAP z pod velením zkušeného podpolkovnika Grigorije Tichonoviče Kačaleje z letiště Zakrau(dnes Zakrzów, Pl, asi 25 km jv od Opole) . Stíhací doprovod obstarala eskadrila Jaků-9 , jenž vedl velitel 2.eskadrily 728.IAP kapitan Michail Ivanovič Sačkov (Hrdina SSSR od 28.10.1944), jenž měl na kontě 29 uznaných sestřelů.
Podle archivních pramenů byla „peška“ velitele pluku poškozena přímým zásahem flaku a hořící dopadla 2 km severně od Bolatic , což potvrzuje kap.Sačkov. Posádka zahynula.
K této události se zachovala rovněž vzácná vzpomínka od zameska první eskadrili st.lejtěnata Vladimira Jakovleviče Jermakova. Se zatajeným dechem se dovídáme jak zahynul oblíbený velitel pluku. :
V tomto období Kačalej, náš „taťka“ , padl. Jak padl? 24 března 1945 pluk obdržel úkol celou sestavou zničit letadla nepřítele na letišti poblíž Moravské Ostravy. Skupinu vedl velitel pluku. Počasí bylo perfektní, výška kolem 4000m. Doprovázela nás eskadrila jaků našeho starého přítele Hrdiny Sovětského Svazu Michala Sačkova. Já jsem letěl jako zástupce velitele vpravo od něj, křídlo na křídlo. Sačkov s parou přímého krytí –vedle nás. Blížil se cíl. Zenitky protivníka podezřele mlčely. Bomby odhozeny. Velitel viditelně chtěl sám nafotit výbuchy a pokračoval v přímém letu. U Němců se však začátkem roku 1944 objevili velmi vyspělé stanice dělostřeleckého navádění: Najednou v jednom momentě-série čtyř vybuchů protileteckých granátů velkého kalibru- tři po kursu trochu níže, a čtvrtý přesně pod pumovnicemi velitelského letadla. Moje letadlo se tlakovou vlnou prudce naklonilo od vedoucího. S obtížemi, ale přeci jsem letadlo vyvedl z náklonu. Letadlo vedoucího přešlo v prudký střemhlavý let. Doprovázel ho skoro k zemi jak Sačkova. My jsme to už neviděli, ale Sačkov vyprávěl, že letadlo vedoucího pod úhlem, blízkým 90, vrazilo do země a vybuchlo v postavení nepřátelských vojsk. Posádka ve složení velitele Kačaleje, šturmana pluku kapitána Djaděčka a střelce –radisty st.seržanta Golovina zahynula.
Uživatelský avatar
drachir1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 720
Registrován: pát 29. led 2010 9:53:28

Re: Albertovec, okr.Opava, Petljakov P-2

Příspěvek od drachir1 »

Paráda a gratulace!
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Albertovec, okr.Opava, Petljakov P-2

Příspěvek od jkmineral »

Messer, kamaráde, normálně jsem Tě zapomněl pozvat na to kopání, sory,
v tom fofru mne to vůbec nenapadlo. ☺☻
Pro ostatní nadšence: Letadlo se zarylo do země a vybuchlo. I po vykopání motorů a částí zbraní je lokalita velmi zajímavá, množství signálů rozmetaných po poli dává minimálně naději na zbytky nábojnic, drobné Al úlomky, části přístrojů ... ... Ale dbejte na kodex slušnosti a lokalitu navštivte jen pokud není zaseto.
Takže tento týden nebo za rok. ;-)
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
Maceks
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 09. říj 2011 22:41:12
Bydliště: Severní Morava

Re: Albertovec, okr.Opava, Petljakov P-2

Příspěvek od Maceks »

..výborně chlapci.. Jiřík jaké má růžky na čapici.. rarach je to!! senzace.. gratuluju k úspěšné akci..
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Albertovec, okr.Opava, Petljakov P-2

Příspěvek od drak66 »

dnes na nově ve zprávách to tam bylo. ;-)
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Albertovec, okr.Opava, Petljakov P-2

Příspěvek od msf »

Z tech autentickych vypovedi uz jde hlava kolem:))
Motory byly v zemi vodorovne a docela nehluboko ( 80 cm pod povrchem ), kulomet tak 40 cisel. Postaveni nemcu tam nebylo ani nahodou:)), mozna par set metru v lese, nebo na statku.
Je jiste, ze jeden motor v okamziku narazu uz nefungoval - vrtule zustala v reduktoru, byla ohla podelne kolem bloku, ale to vidite na fotkach.
Samozrejme, jak pise Jirik, tento tyden je tam idealni prostor pro hledani, pole je suche a zorane. At se dari.
Uživatelský avatar
Vyskovskaletka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: ned 04. lis 2012 10:30:09
Bydliště: Vyškov

Re: Albertovec, okr.Opava, Petljakov P-2

Příspěvek od Vyskovskaletka »

Tak to je paráda!Blahopřeju ke krásnému nálezu!Bude to vystaveno v muzeu v Suchdole?Ještě že to zůstane v regionu a není to ukradeno do čech jako desítky letadel poslední dobou.
Uživatelský avatar
Alacatazar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 22. dub 2010 20:52:20
Bydliště: BUSLAWITZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Albertovec, okr.Opava, Petljakov P-2

Příspěvek od Alacatazar »

To je bordel :D 8km ode mě a já se o tom že už je venku dovím až odsud. Jinak gratulace k dobře odvedené práci :clap:
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Albertovec, okr.Opava, Petljakov P-2

Příspěvek od jkmineral »

Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“