POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
S.V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: stř 18. led 2012 10:32:01

POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od S.V. »

Zdravím všechny příznivce vojenské historie a zvláště té letecké .Nejprve chci všechny ,kteří toto budou číst požádat ,aby nechali stranou veškeré emoce ,a ať k nám mají nějaké výtky nebo osobní antipatie ,tak tyto odhodí stranou a zamyslí se ! To ,co postihlo nás může potkat každého v této republice .Deset let provozujeme technické museum ,zaměřené hlavně na leteckou archeologii. Letos na jaře se na zámku změnilo vedení a nová p. ředitelka si mě pozvala do kanceláře ,kde mi dala na vybranou ,bud museum zrušíme a nebo zcela předěláme . Prý musí prostory vydělávat a její političtí partneři to po ní chtějí a naše výstava není moc finančně lukrativní. Na radu jednoho známého ,jsme vytvořily facebookovou stránku, abychom přesvědčili město JIRKOV ,že je o toto téma stále zájem .To jsem udělal v neděli večer . Již v úterý jsem se doslechl první ,bohužel ,špatný výsledek .Doneslo se mi ,že po nás jde policie ČR a cosi o zbraních a zatajování nálezů ! V pátek to celé vypuklo ! Do prostor muzea vpadla policie ,začala všechno fotit a dokumentovat . Nikoho ani nenapadlo mi zavolat co se tam děje ,a kdybych tam fakt náhodou nejel tak jsem se to dozvěděl až odpoledne ,kdy mi policajti osobně přivezli obvinění z toho co jsme provedli . Prý zatajování nálezů ,nedovolené ozbrojování ,obrovské škody ,způsobené ČR atd. Jako vrchol tohoto hnusu je vytahování Benešovo dekretů ,ve kterých všechny německé vojenské věci patří ČESKOSLOVENSKÉMU STÁTU. Udání prý přišlo z AV ČR, a provedl ho pan Petr Čech ,o kterém jsem doposud nikdy neslyšel. Několik nocí jsem nemohl usnout ,byl jsem v šoku z toho co je možné .Já osobně jsem od mládí lepil modely letadel a jelikož otec pochází z Přerova ,tak mi jako klukovi vyprávěl ,jak byl svědkem pádu Americké stíhačky Lightning u obce Vinary v roce 1944 ,a byl hned po jejím zarytí do země na místě dopadu, jak se zde vytvořil obrovský kráter ,který se brzy zalil spodní vodou . Viděl ,když Němci vedli pilota přes město po Velké Dlážce. Asi tehdy se ve mě probudila zvědavost a touha zjistit ,zda se z tohoto letadla něco v zemi dochovalo . Také jsem velmi rád četl Zápisník ,ve kterém vycházely ,články o vyzdvihovaní Sovětských letadel Vyškováky ,kteří byli podporováni Lidovými milicemi a armádou . V roce 1987 jsem se vrátil z vojny a v klubu plastikových modelářů ,byla skupina starších chlapů ,kteří věděli o tom ,že u Kovářské havarovalo několik letadel a chtěli nalézt nějaké jejich pozůstatky ,ale nikdy se jim to nepovedlo .Dobře si pamatuji jak jsem poprvé vyrazil svým ŽIGULÍKEM a nedaleko od obce Volyně jsem u silnice oslovil starého myslivce z otázkou jestli neví ,kde tady za války spadlo letadlo ? K mému údivu mi sdělil ,že ví ,a že se tam toho válí plno . Vzal mě do lesa a k mému údivu se na velké ploše povalovala spousta kusů z letounu H.P.Halifax ,který se zde zřítil na konci války ,jak mi řekl. V té době , žila spousta pamětníků a tak to začalo navazovat jedno na druhé a vzpomínky se jen hrnuly ,takže o typy nebyla nouze a to i bez archivů. Nechci zde sepisovat svoje paměti ,ale chci to objasnit ,těm ,kteří nás později obviňovali z toho že jsme jim vyfoukli to,či ono. Během let se touto tématikou začalo zabývat spousta soukromých a amatérských badatelů a zvláště po tom , co Jiří Rajlich vydal knihu MUSTANGY NAD PROTEKTORÁTEM. Za celá ta léta jsem se nikdy nesetkal s tím ,že by měli státní instituce zájem o tyto věci a spousta lidí nás měla za pacienty Dr.Chocholouška ,když jsme hledali fragmenty z letadla. Ne všechno jsme udělali dobře a dokonale ,ale vznikla sbírka ,která veřejnosti mohla aspoň trochu ukázat vzpomínky na dobu války a jejich hrůz .Spousta předmětů byla zakoupena na různých aukcích a po burzách jako výstavní exponáty ,a hlavně je důležité za vlastní prostředky !! To ostatně asi všichni sami dobře víte. A teď se najednou nějaký pan ČECH ,který je svým profesním zaměřením a vzděláním sice archeolog ,ale jeho zaměření je středověk ,pasuje do role spasitele a chce pro stát zachránit artefakty z letecké války ,ale způsobem ,ze kterého je mi na zvracení a který může potkat všechny z Vás .Hezky po bolševicku , ukrást a zabavit !!! Mi do muzea ,na zákaz policie a státního zastupitelství nesmíme a pan ČECH z odborníky z Prahy se jezdí vesele hrabat v naší sbírce a my nevíme co se tam děje ! Prý to mohou dělat i několik let .Jsme první a jediní v republice ,které policie vyšetřuje v této věci . Ale o takové prvenství fakt nestojíme . Opravdu vůbec netuším ,co se bude dít a o co jim jde . Uznávám že jsme vystavovali několik fragmentů poškozené munice ,což asi nebylo dobře a několik zdeformovaných a nefunkčních palubních zbraní ale ty byly jen součástí historie i když zákon o zbraních toto nebere v potaz . Ten člověk několikrát vytáhnul Benešovo dekrety ,to by znamenalo ,že se můžou obávat i ostatní sběratelé německé historické techniky a jiných německých militárií . Dejte si pozor , nemusíme být poslední ....... za AERO ARCHIV JIRKOV Svatopluk Vyvážil , Pavel Kozár, Lukáš Vyvážil, Tomáš Faigl
Uživatelský avatar
roman123
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 12. srp 2012 23:11:30

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od roman123 »

ked toto nie je 1.april,tak to ste v prdeli,a dalsi budu nasledovat.len by ma zaujimalo,kde skoncia tie vase exponaty.myslim si,ze po urcitej dobe ich niekto velmi dobre spenazi. a to to bude hlavny dovod celej tejto akcie.
Uživatelský avatar
S.V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: stř 18. led 2012 10:32:01

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od S.V. »

Ne ,toto opravdu není Apríl !!! Takhle bych fakt veřejně nežertoval . Opravdu nevím co má ten člověk v úmyslu, ale mám podobné pocity a bohužel i smutnou zkušenost. Ještě před rokem 1989 , pracoval v Chomutovském muzeu Jindřich Marek .Do místního muzejního věstníku ,jako jeden z prvních začal psát o letecké bitvě v okolí Kovářské .Jako nadšenci ,já a ještě kamarád Jindřich Balon ,který už bohužel není mezi námi ,jsme za ním chodili a začali s ním spolupracovat. Upozorňuji ,že v té době nebyly u nás žádné detektory ,pouze na západě.Marek chtěl v muzeu udělat výstavu k tomuto tématu a my jako mladí nadšenci bez zkušeností jsme jezdili po horách a pátrali . V té době probíhalo rozsáhlé odlesňování Krušných hor a každý lesák věděl , kde se válí kus plechu z letadla a kam ty letadla dopadla . Někde se opravdu nacházelo spousta šrotu ,což si můžete prohlédnout na letecké badatelně Pavla Krejčího u případu JU88 -Horní Halže, kde jsem na fotce v té době .Do muzea jsme mu přivezli dost artefaktů z různých míst ,jak Americké, německé tak i z Lancastera , který dopadl u Klášterce nad Ohří. U horní Halže nedaleko Kovářské se povalovalo torzo Browningu , které jsme mu ale nedali ! Po skončení výstavy ,nám samozřejmě nasbírané nálezy odmítl vrátit s tím, že se jedná o archeologické nálezy a chtěl ať dobrovolně odevzdáme vše ostatní včetně torza kulometu ,který mezitím a bez našeho vědomí zaregistroval do sbírek muzea . Řval na nás jak u výslechu a vyhrožoval že to udá STB ,když to neodevzdáme . Tím naše spolupráce skončila . Řekl jsem mu, že ten krám raději odvezu zpět do hor a ať si ho jde najít sám .Přišel listopad 89 a tento člověk s plackou Občanského fora , stál na Chomutovském náměstí v obětí Václava Havla ! Bylo mi na blití . Po čase odešel z muzea do Prahy dělat kariéru , později byl mluvčím vlády ČR ,vystupoval v televizi. Uplynul nějaký čas a kamarád ,co hlídal u hlídací agentůry ,mi řekl že mi něco ukáže . V noci mě vzal do muzea ,kde byly na záchodech !na hromadě naházeny nám zabavené "archeologické nálezy ". Šel jsem za tehdejším ředitelem muzea ať nám to vrátí ,když je to v takovém stavu a nikoho to nezajímá . Písemně mi sdělil ,že podle §§§§ na to nemáme nárok. Později jsem se dozvěděl ,že zavolal do Kbelského muzea a ti si to odvezli . Co bylo s těmi věcmi jsem se nikdy nedověděl ,ale po mnoha letech jsem na netu viděl fotky z nějaké výstavy z Prahy ,která se týkala letecké války a tam jsem poznal svůj nález ,části B-17 s kusem US znaku, který byl mezi ukradenými věcmi. Tak co si o tom myslíte ? To co jsem zde napsal je čirá pravda a za tím si do smrti stojím . Teď zpět 6.června nám zavřeli muzeum a od té doby jsme tam nebyli . Sehnal jsem si telefon na onoho pana ČECHA a slušně se ho zeptal jestli si uvědomuje co svým horlivým udáním způsobil ? Odpověď byla , jestli si já uvědomuji co jsme celá ta léta páchali za zlo a pomalu protistátní činnost ,jak jsme okradli stát o archeologické nálezy atd ... To nejde všechno napsat .Vysvětlil jsem mu ,že celá léta to nikoho v republice nezajímalo a někdy jsme byli lidem pro smích ,když jsme hledali rezavý šrot . Řekl jsem mu ,že kdyby nebylo v republice kvanta amatérských nadšených badatelů ,kteří za své náklady dávají dohromady tuto část naši válečné historie ,tak by nikdy státní instituce nebyly schopny tuto činnost zvládnout a ani o ni doposud neměli zájem. Před lety jsem nabízel panu Jiřímu Rajlichovi motor z Do -217 od obce Tursko nedaleko Prahy . Jak to dopadlo?? Nás nějaký rezavý šrot nezajímá , mi bylo řečeno. Pan Čech mi sdělil ,že i pouhé povrchové hledání detektorem je dnes přestupek. Je prý dobře ,že jsme dělali badatelskou činnost, ale tím to mělo končit ,žádný terénní průzkum nám nepřísluší . To platí pro Vás všechny .Takže by jsme podle něj měli dělat jenom polovinu historie .Konec asi hodinového rozhovoru vyzněl asi tak , že naše věci by si uložil v muzeu v Lešanech ,kde má na to volnou místnost a my bychom si to pak mohli zapůjčit a udělat si výstavu !!! Tak co vy na to ??? Zloděj vám vykrade byt a pak vám vaše věci příjde nabídnou ,aby jste si je koupili .Asi by jste ho zbili co , jenže on má na své straně policii a paragrafy . Ale jsem v klidu ,jelikož jsem nebyl nikdy trestán tak mohu dostat jenom podmínku za tu munici a prý nedovolené ozbrojování . Nelegální vykopávky mají promlčecí dobu 3 roky a tak je to v pohodě ,asi za Řepkou nepůjdu .Nic než humor mě na konci nenapadlo. S.V.

PS: Prosím nechci aby to vypadalo jako nějaká sebelítost a brečení nad našim postižením, ale berte to vy ,všichni co zde prezentujete nálezy a poznatky jako varování před tím co Vám může nějaký horlivý závistivec způsobit za starosti !!policie ,právník ,nervy v pr....atd.I když to děláme pro uchování naši historie
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od jkmineral »

bohužel nejsi první, před nedávnem jeden hoch vykopal v Jeseníkách celý Fw, sebrali mu ho, byl odsouzen a dostal podmínku. V dnešní době je možné všechno :(
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
liberator
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: ned 06. kvě 2012 21:59:10

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od liberator »

Tady může pomoct jen jedno- ZVEŘEJNIT TO, jak to jen půjde. Veřejné mínění obrátit na svou stranu. Napsat do televize-do zpráv, na ministerstvo obrany, americkému vojenskému přidělenci, ambasádě USA, Ruska, facebook, internet. samozřejmě jen pravdu. Pokázat na historii, přínos, záměry.
Třeba s e na tom nějaký politik bude chtít zviditelnit i z opačné strany.
Jirka Č.
Uživatelský avatar
S.V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: stř 18. led 2012 10:32:01

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od S.V. »

Tak o tom jestli nejsme první nevím ,ale to by mi policajti asi řekli . Prý to v republice ještě nikdo neřešil. To ale asi není úplně podstatné .Tam mohlo jít o jedno letadlo a třeba vniknutí na pozemek atd ... Nikomu vyšetřování nepřeji. Od chvíle co máme tento problém o zveřejnění přemýšlím. Policajti chtějí podepsat mlčenlivost a zákaz zveřejňování ,ale to jsem nepodepsal !Ono to není jednoduché někoho sehnat z médií . Volal jsem paní Fárové z Novy ,ale oni už žádný publicistický pořad nemají a do zpráv na minutu a půl to fakt není. Kamarád mi poslal kontakt na ČT ,tak to budu zkoušet. Pokouším se kontaktovat i Klímu, ale všechno se táhne, když nemáte na ty lidi mobil . Každý chce do emailu téma ,ale to bych byl jenom psal a psal. Dávám odkaz aspoň sem. Ta US ambasáda mě napadla taky ,vždyť mám dokumentaci ,když jsem dělal pomník v Perštejně G.F.WILSONOVI a měl tady rodinu a posílal přes vojenského přidělence památky na jejich rodinného příslušníka .Je toho dost ,Ale nejsem bohatý politik, abych si vzal stádo právníků a ti to za mě vyhrajou. Mám rodinu a musím něco dělat . Je to fakt těžké ,ale zase vím, že je to boj za více lidí , tak jdu dál !
sralbotka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: úte 08. bře 2016 15:52:37
Bydliště: ČR

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od sralbotka »

Zdravím, pane Vyvážile,
jako amatér jsem nalezl po několika letech pátrání po odkazu pamětníka místo po dopadu motoru jedné B-17, to co následovalo potom, mě provází doposud. Jednali jsme s místními archeology- ohlášení- a problém nebyl- ,,kopat než se narazí na motor a pak ukončit výkop,, bylo i povolení obce a majitelů pozemku, ale pak nám to po telefonu stopl AU, který najednou celou akci přebral a vedl se zástupcem panem Petrem Čechem.(nevím, jak se k tomu dostal, ani místně to pod ně nespadalo) Dva měsíce pak trvalo, než místo otevřeli. Mezitím, jej však narušil někdo jiný. Dokonce jsem byl nařčen, že jsem to byl já. Tohle se mě tak dotklo, že jsem odmítl hledat další letadla a tank, na které jsem měl tipy, protože není cesty, aby technika byla vyzdvižena např. muzeum Suchdol, nebo někým kdo to potom vystaví a s kým by se beztrestně dalo spolupracovat- vždy by to skončilo u archeologů, jenže muzea na to nemají peníze, na nějaké výkopy. Podotýkám, že se jednalo o první oficiální vyzdvižení fragmentů letadla na našem území, které bylo vyjímečně financováno AU AV ČR, protože byla americké a hned se to dalo zmedializovat, pan Čech si okamžitě pozval televizi aniž ještě věděl co vyzvednou, tak aby se mohl ukázat že to odkrývá. Motor tam sice původně byl, ale vyhořel, našel se nakonec jen jeden válec.
Nebýt místní p. archeoložky, tak jsme se k dokrytí samotnému ani nedostali, podle zákona nemáme jako nálezci nárok ani znát výsledek našeho pátrání- co se našlo... Slíbili nám - pan Čech konkrétně- alespoň hilznu od munice, ale prý až je spočítají, myslím je to již více než dva roky počítají. Nemám ani jednu na památku.
Prezentace ,,zasraný středověk,, a také odpovědˇ ,,okupanti mě nezajímají,,( spadlá sovětská letadla, na kterých jsem pracoval) Přičemž největší mediání prezentace několik let byla (je) německé flakové městečko a ,,talíře s orlicí,, ve vyprávění do rozhlasu a nevím kde všude ještě...

Zajímalo by mě, co Kovářská, protože to je ten samý případ jako Vaše muzeum, zda je letos také navštíví policie. Ale asi ne, protože pan Čech je zmiňoval jako kamarády a odborníky, kteří mu fragmenty budou určovat. V jejich muzeu jsem nikdy nebyl, ale v tom Vašem ano, jsem rád že jsem to stihl, bylo opravdu na co koukat a máte to hezky udělané. Mimochodem, pán který vede muzeum Kovářská se mi e-mailem neráčil vůbec ozvat, když jsem potřeboval pomoc, je to již několik let, ale tak to prostě bylo. Vás jsme sehnali a jednání bylo korektní a tím se ukázalo, kdo k letadlům a k historii má vztah a kdo jen tahá z lidí věci a rozumy.

Tomáš
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od msf »

Jediná cesta je zveřejňovat vše co se Ti stalo. To je jediná obrana. Kdo je ten tajemný Petr Čech?
sralbotka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: úte 08. bře 2016 15:52:37
Bydliště: ČR

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od sralbotka »

Mgr. Petr Čech - pro neznalé - http://www.arup.cas.cz/?p=181

přestavil se, před třemi lety, že prezentuje Vojenský historický ústav (stejně asi jako tam je p. Jindřich Marek, kterého zmiňuje S.V.) a jinak je v hlavní archeologické instituci pro oblast Čechy (viz odkaz)
Uživatelský avatar
S.V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: stř 18. led 2012 10:32:01

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od S.V. »

Vřelý dík za podporu a utvrzení mě v mém názoru ,že pan Čech se o toto téma začal zajímat pozdě a když zjistil ,že většina vraků letadel je již pryč tak přistoupil k metodě zabírání z titulu svého zaměstnání a za využití zákonů ! V této republice je spousta lidí, kteří věnovali nemalé úsilí studiem archivů ,psaním si z rodinami letců a návštěvou míst , kde letadla spadla ,aby dávali dohromady kousek po kousku velkou mozaiku historie. Někteří už ani nejsou mezi námi (Jan Mahr např.),který sepsal krásnou knihu o Moravě, ale i spousta dalších. Jan Žďárský , co k němu mám dodat ? V Kovářské udělali krásné muzeum a dali dohromady téměř celou anabázi 11.září. Já jsem starší a začal jsem kolem Kovářské pátrat o něco dřív a jeho si pamatuji jako školáka který nás šmíroval za křovím když jsme hledali na Horní Halži B-17. Dokázal asi sehnat finanční podporu od obce ,protože to co tam dělají není zadarmo ,také velkou podporu rodin jak z Německa tak z USA.Nepadáme si zrovna do obětí, ale občas pokecáme . Je totiž štve ,když někdo vlastní cokoliv ohledně 11.září a nechce jim to dát . Také (zatím) vlastníme nějaké exponáty z jejich revíru, ale ty jsem nasbíral ještě v době když oni muzeum neměli a necítím povinnost jim to hned odevzdat i když jsem mu plno věcí zapůjčil a on to u nich uvádí . Tak doufám ,že jsou stále moje. V pátek jsem mu zatelefonoval a byl jsem překvapen, když mi dost nepřívětivě sdělil ,že kvůli nám museli uklidit nějaké předměty ??? Aby o ně nepřišli . A že my jezdíme kopat po celé republice atd.. Asi posledních dvacet let nevyjel z Kovářské a nesledoval internet, aby viděl kolik lidí to bere a kdyby jsme to nenašli my tak už to byl dávno někdo jiný.Ale to je jen jeho věc .Pana Čecha zná prý bude na Kovářské v sobotu 11.9.2019 a asi bez policie ???? Podle mne si na ně si Čech netroufne , kdyby poslal policii tam ,tak by to byla velká mezinárodní ostuda vzhledem k jejich vazbám na USA a Německo.
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“