Určení mince

Finds with metal detector
Uživatelský avatar
kyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1032
Registrován: ned 25. lis 2012 16:51:32
Bydliště: Znojemsko

Re: Určení mince

Příspěvek od kyl »

Na hraně jsem ho lehce škrábl a stříbrná barva je vidět ale při čištění s tím nic nehne.Už jsem ho i dal na 5 min. do kyseliny solné 30% a naprosto bez efektu.Jiné mince jsou v ní během chvilky ožrané na kov,patina a vše v tahu ale toto je odolnej neřád.Měď by v kyselině reagovala rychle.
Uživatelský avatar
lcap
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: úte 19. led 2010 18:37:13

Re: Určení mince

Příspěvek od lcap »

Podle mně jde o stříbro , pakli že jsi to našel v hodně kyselé půdě ta patina by to vysvětlovala.Nečistit.
Uživatelský avatar
kyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1032
Registrován: ned 25. lis 2012 16:51:32
Bydliště: Znojemsko

Re: Určení mince

Příspěvek od kyl »

Čistit ho už nebudu,ono to ani nejde.
Uživatelský avatar
tenzor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: čtv 15. bře 2012 17:20:13

Re: Určení mince

Příspěvek od tenzor »

drak66 píše:já bych řekl,že je to septimius severus,klasicky fousatý-denár.taky vlastním jeden kus,ale koupeneja stříbrnej.No ono se i ve starém římě šetřilo,když byla bída a denárky byly pouze postříbřené,tuším,že za Gallienuse,jeho manželky Saloniny a pak jeho syna Valeriana,ty mám taky a bylo mi to takto řečeno ;-)
Do konce 2. století byla ta ryzost byla poměrně vysoká, nějakých 75%. Jenže pak právě Septimius Severus zvýšil vojsku plat a aby na něj měl, tak to devalvoval na 50%. Jeho syn Caracalla přidal vojsku ještě jednou a začal razit antoniniány, které měly platit 2 denáry, ale vážily o dost méně než dvojnásobek. A k tomu prohlásil všechny svobodné muže v Říši za občany, aby měl víc daňových poplatníků. :)
Ale stříbro jde šidit hodně, je to vidět právě na antoniniánech Galliena.. ty ze začátku jeho spoluvlády s Valerianem mají ryzost kolem 30% a běžně normální stříbrný vzhled.. ty z konce asi 3-4% a když je dochované aspoň postříbření, je to malý zázrak. nedávno jsem sehnal dva jeho denáry (poměrně vzácná věc) a jsou to takoví malí okousaní chudáčci docela bez stříbra.
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Určení mince

Příspěvek od drak66 »

přesně dvoudenáry,mám 5 slušných kousků-2ks valerianus a po jednom,galilea a saloniny a ještě tu mám menší denár s dírkou,ale to nevím co je zač,po vánocích to nafotím,jestli bude zájem ;-)
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Určení mince

Příspěvek od drak66 »

jinak já řím moc nesbírám,ale pokud se naskytne za slušnou cenu,tak ho beru ,mám tu i hodně,většinou malých bronzů aji dupondius a sestercius,malý folis,já temu moc nerozumím,je na některých krusta,některá jsou po smrti,některé celkem jdou i s patinou,kolem 100kousků,3-4 st.n.l,mám to pro radost ;-)Jsou nečištěné.
Uživatelský avatar
kyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1032
Registrován: ned 25. lis 2012 16:51:32
Bydliště: Znojemsko

Re: Určení mince

Příspěvek od kyl »

Já jsem rád za jeden kousek.:-)
Uživatelský avatar
kyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1032
Registrován: ned 25. lis 2012 16:51:32
Bydliště: Znojemsko

Re: Určení mince

Příspěvek od kyl »

Dnes sem na poli našel tuto minci.Řek bych že bude ještě platná ale co to je?Všude jen nějaký arabský klikyháky.Cosi mi říká Egypt.
Přílohy
DSCF1798.JPG
DSCF1799.JPG
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2253
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Určení mince

Příspěvek od Slater »

20 Para Turecko
1327 A.H = 1909
Uživatelský avatar
kyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1032
Registrován: ned 25. lis 2012 16:51:32
Bydliště: Znojemsko

Re: Určení mince

Příspěvek od kyl »

Díky,jen by mě zajímalo kde se to tu vzalo a ještě skoro 20cm hluboko v zemi.
Odpovědět

Zpět na „Nálezy“