POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od drak66 »

nechtěl jsem nikoho urazit,pokud se to někoho dotklo,tak se omlouvám.
sralbotka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: úte 08. bře 2016 15:52:37
Bydliště: ČR

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od sralbotka »

pro pana ,,všudezdejšího,, aha, no vidíte, tak v tom případě bohužel Váš příspěvek neřešil nejdůležitější, jak dostat ze země ještě nenalezená letadla... jak jsem se jím nechal unést do diskuze, to se velmi omlouvám...

S AU jsem, jako jeden z mála, tady na foru, měl tu čest jednou, další spolupráci s nimi jsem odmítl. Z principu. Byl jsem tázán, zda chci spolupracovat nebo ne, avšak po první zkušenosti, která byla jaká byla, jsem k tomu přesně jak píšete Vy, negativní. Ten kdo tehdy na akci přijel jako jejich velitel, na tom má podíl. (Za celou dobu nám ten vrchní člověk nepodal ani sklenici čaje, prostě přístup po česku... Celý den jsme jim na větru vybírali z vybagrovaných hromad drobný prohořelý hliník, zatímco se čekalo, co většího se ukáže... A mnoho dalšího...) Vznesl jsem dotaz sem na forum, zda s nimi spolupracovat, nebo ne, a AU AVČR, ale nikdo se mi neozval, že by s nimi měl zkušenost se spoluprací...
A co je na tom, že nechci po této zkušenosti věnovat svůj volný čas někomu ? Žijeme přece ve svobodné zemi.? Nejsem odborník v oboru, proto mě asi netrápí letecký dural v polích, pohřbený další roky nebo desetiletí. Od pamětníků mám ještě asi dva tipy, ale však on se na to najde někdo jiný. Někdo kdo aktivně dělá techniku. Pokud bych mohl spolupracovat s jinými archeology z regionálních muzeí, nebránil bych se.
Vím, ale, že adekvátní možnost není, proč se tedy plahočit v terénu, když neohrožené předměty stejně ponechají pod zemí...

Výsledky svých několika málo pátrání, pane, ty mám. Představte si, že se mi i přes nepřízeň zástupců leteckých spolků u nás v ČR podařila dotáhnout do finále. Určil jsem několik posádek a typů letadel a to bez nutnosti něco někde ,,kopat,,. Ta pátrání jsem započal proto, že jednoho milého pána, bývalého leteckého mechanika, trápilo, že letadla jsou roky kopaná, ale neurčená...
Nejde prvořadě o ,,vykopání,, letadla, ale o zjištění všeho o něm a o posádce. Nebo snad ne?
Jaká je definice ,,letecké,, archeologie a její cíl? .
Uživatelský avatar
S.V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: stř 18. led 2012 10:32:01

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od S.V. »

Píši sem na forum po delší době ,a chtěl bych všechny ,které zajímá pokračování té nepříjemné kauzy kolem našeho muzea na Červeném Hrádku informovat o tom ,jak celá věc pokračuje . NIJAK !! 6.6 nám ho zabavili a do teď jsme se nic nedozvěděli ! během těch několika měsíců jsem několikrát mluvil s policistou ,který má tento případ na starosti a vždy jsem jenom slyšel ,že pan Čech bude mít sepsán seznam věcí které jsme za 30 let "uloupily státu " do konce listopadu a určí věci ,které ho nezajímají a policie nám je může milostivě vrátit. A ani to se nestalo ! V tomhle státě je prostě možné všechno .Jelikož ,kamarád ,který nám do muzea zapůjčil poválečnou bojovou techniku ,dostal povolení si své věci odvézt ,tak měl jsem možnost ,a to prý jen z jejich dobré vůle , do muzea nahlédnout . Jednotlivé případy mají očíslované a popsané ,některé i blbě . Kde neví o co jde ,jsou jen otazníky .Nesměl jsem na nic sahat ani nic fotit !!! A to při tom nemáme žádné obvinění . Prostě hrůza .Všem ,kteří kdekoliv vystavují jakékoli části zbraní mohu jen doporučit aby si to nějak ošetřili ,neboť zákon o zbraních a střelivu nezajímá jestli je zbraň rezavá ,pokroucená a jestli spadla z deseti kilometrů ! A pro muzeum v Suchdole jen malé varování . Na Kovářské mi Čech řekl ,že i když mají exponáty zapsány jako majetek obce ,tak jim to není nic platné .Všechno je jejich majetek ,to znamená státu .Tak to jen tak ,aby byli informováni do budoucna ,s čím mohou počítat.Minulý týden mi přišlo poštou vánoční přání z USA od rodiny G.F. Wilsona . Nejprve jsem jim chtěl napsat co nás postihlo , ale po delší úvaze jsem si to rozmyslel .Nevím jak bych těm lidem vysvětloval co se tady , v údajně demokratickém státě ,může 30 let po revoluci stát . Stydím se zato ,že jsem byl osobně na Letné cinkat klíčema . A po těch 30 letech poslouchám jak jsme neměli kopat a bagrovat od lidí ,kteří se do teď o letadla nezajímali a najednou jsou z nich odborníci na slovo vzatí ! Tak to je asi vše . Přeji příjemné prožití vánočních svátků a Štastný nový a doufejme lepší rok 2020. Vyvážil
Uživatelský avatar
všudezdejší
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 12. zář 2019 18:40:09

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od všudezdejší »

Zdravím,

ano je pravda,že dost lidí čeká,jak Váš případ dopadne.Co se týče zbraní,nechápu,že se divíte,protože v zákoně je a to se i ví,že nález jakékoliv zbraně nebo její části je nedovolené ozbrojování a musíte ji odevzdat a ne ji veřejně vystavovat.Jen muzea maji vyjímku.Zákon nerozlišuje,zda je poškozená či nikoliv,hovoří o zbrani ,jako takové a nebo její části.Jakákoliv se rozumí i spadená z deseti kilometrů.Škoda,že za tu dobu jste nevyužil některou z amnestií a nenechal zbraně znehodnotit,bez toho,že jste nemusel uvádět,kde jste ke zbrani přišel,proto to byla amnestie.I když to je a i byl ranec,tak by jste měl pokoj a zbraně by se vám do spolku vrátily.Co se týče toho,že Vám policista řekl,že jste oloupili stát,tak sám jste si odpověděl v souvislosti se suchdolským muzeem,že i když mají vše sepsáno pod městem,tak to patří státu.Bohužel a bylo tu psáno několikrát,i když nejsou vaše věci archeologický nález,tak musí být nahlášené,jinak je to zatajení nálezu.Ano, absurdita je ta,že každý detektorář,který vše co najde,by měl nahlásit,Jak a co je pak pro muzeum zajímavé a co si s mí nechat detektorář po ohlášení ,nevím,nevím,jak se takové věci posuzují.Je to to staré pořekadlo,Co se najde patří státu,bohužel.Možná prostudovat paragrafy nebo pravidla o Centrální evidenci sbírek,jestli se to tam dá vyhledat,jak to přesně je.Bohužel po revoluci,kdy se začaly kopat letadla,jako zlato na Yukonu,nikdo neřešil,co píšou zákony a když se ještě muzea k tomu postavila s tím,že ,co by jsme s tím šrotem dělali,tak nějaké hlášení a evidování nikdo neřešil a to právě pan Čech otočil proti vašemu spolku.Za další nevím,proč tu bylo několikrát zmíněno suchdolské muzeum?Osobně jsem v tom muzeu byl několikrát a s těma lidma se dal do řeči.Jestli má pan Čech zájem vyrabovat i toto muzeum,tak mi to hlava nebere,.A jooo,kde by vzal ,schovávající se za sukni státu,takovou sbirku...jelikož ti kluci ,kteří spolek tvoří,vše kopou dle zákona,na své náklady,vše evidují a nic jim z toho nepatří,jakože spolku a je vše státu.Každý z nás,kteří něco víme o letadlech,tak víme,že jsou jiná místa,kde to není,tak jak má být a jsou na tom stejně,jako pan Vyvážil.
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od drak66 »

Dnes státu nepatří skoro nic,pomale vše má soukromé majitele, i orná půda,tak když kopeš na cizím pozemku,tak nález by měl patřit tomu koho pozemek je.Ale ono to tak není,tuším,že věci starší 50let patří státu,tak nějak to v tem zákoně je ;-) a se zbraněmi má všudezdejší samozřejmě pravdu.Vem si třeba vltavíny,jak je kopou v jižních čechách ,ty by taky měly patřit státu,jenže tam jsou kopačské mafie,a starostové i občané přilehlých obcí jsou z toho neštastní a policie bezradná a nebo podmazaná,jedno z toho,jelikož takovej nebezpečne bordel co po sobě zanechají,nad tím zůstává rozum stát.Vy po sobě aspon tu díru zahrabete ;-)
Uživatelský avatar
roman123
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 12. srp 2012 23:11:30

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od roman123 »

len teoreticka otazka.vsetko starsie ako 50 rokov patri statu,suchdolaci to dalo obci,teda statu....atd.muzea si exponaty poziciavaju, zamienaju .a teraz p.cech pride s napadom ,urobime "docasnu" vystavu napr. v prahe a akoze zapozicia veci zo suchdola,a inych muzeii kde su legalne letecke exponaty,co potom.......patri to statu a takyko uradnicek s tym moze manipulovat a docasne-trvale osklbat ostatnych o exponaty.
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od drak66 »

nějak tak jak píše roman,když si něco ůředníček jako pan čech zamane,nic s tím nenaděláš.obec není k takovému vlastnictví asi oprávněná/to nevím,ale myslím si to/ a to je pak smůla,jelikož oprávněný a k tomu študovaný a státem pověřený z arch.ůstavu,nebo muzea je pan čech-bohužel,a jak se má nakládat s jakýmkoliv nálezem popsal všudezdejší,to je prostě zákon,ikdyž paskvil.Ale když už vás pustil nakouknout do vašich sbírek a nic nechybí a má to zmapováno jak píšeš,tak třeba se sním nakonec skamarádíte,ono ,aso vám nic jiného nezbude.
Uživatelský avatar
LaS
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: ned 04. pro 2011 8:56:30

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od LaS »

tak jako pana Vyvážila,tak dost lidí by zajímalo z čeho byl spolek obviněn...zbraně a zákon o nich je jasný,to je bez diskuse,ale co ostatní věci?Když se budeme bavit o válce a letadlech v nich,tak dle zákona viz odkaz
https://www.npu.cz/portal/npu-a-pamatko ... 20peci.pdf ,zejména § 21 a § 22 vymezení činnosti,§ 23 odst 1--vymezení zájmového období pro archeologii a § 23b Archeo území.
nespadají do archeologického období,kde je napsané,že archeo doba je do Novověku a hranice novověku nejsou nikde definovány pouze obecně pro info jsem našel na Wikipedii viz odkaz.https://cs.wikipedia.org/wiki/Novov%C4%9Bk
Takže ,kdybych já ,jako laik přes zákony si měl říct,zda pan Vyvážil v právu a sbírka by mu měla zůstat,tak ANO,nikde v zákoně jsem nenašel nic o ohlašovací povinnosti ostatních nálezů,všude je psané o ARCHEOLOGICKéM nálezu,což dle zákona letadla z války nejsou.Zde viz odkaz https://www.archeologienadosah.cz/o-arc ... e-dedictvi a posledí článek pojednávají o detektorářích.Je tam psané ,že porušují zákon o archeo výzkumu,ke kterému nemájí povolení.Trochu na obhajobu pana Vyvážila,NEdělal archeo výzkum,nebot jeho výzkum byl a je ZAMěřen na Moderní dějiny viz Wikipedie,do kterého spadá válka.Je v zákonech i zmíněná mapa s archeo územím,v článku,který je sice starý z roku 2014 se dočtete,že 7 let nebyla územní mapa měněna a ústavy dělaly neoprávněné rozsudky nad povinností ohlášení,to jen pro zajímavost,jestli je to dnes jinak a mapa je změněna nevím,zatím jsem nehledal viz odkaz https://neviditelnypes.lidovky.cz/spole ... ecnost_wag.
a s těmi detektoráři,ano jsou tací,kteří s tím kšeftují nebo si ARCHEO věci nechávají,nebudeme si nic nalhávat a bohužel tím očerňují ty ostatní.
Ale ,když bych měl vše posoudit a brát podle sebe,tak ten ,který se zajímá o válku,tak dle zákonů nic nepřekračuje.Vytyčená doba je jasná,zájmová činnost a nálezy z ní jsou jasné,ohlašovací povinnost,i kdyby byla,tak max,že si to nějaké muzeum zapíše,že na jejich uzemí se našlo letadlo,tank či různé věci a nálezy bych si mohl ponechat,max na zápůjčku a domluvě s muzeem jim věci půjčit.Jestli místo ,které chci prozkoumat,leží na archeo území zjistím v místním muzeu nebo na úřadě a defakto mi stačí povolení majitele pozemku na jeho vkročení a můžu hledat.
A k tomu,že detektoráři porušují nelegální archeo průzkum,tak kde je psané nebo mě někdo dokáže,že pokud při své zájmové činnosti,jako je válka,najdu na poli ARCHEO věci a NEOHLáSím to a bude mi vyhrožovat zavoláním policajtů,jak bylo psané kdesi na FB o paragrafech o detektoringu,kde je dotyčný nebo policajt přesvědčen,že to NEohlásím!!zákon ze mne dříve udělá kriminálníka,než ví mé rozhodnutí.......
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od msf »

Naprostý souhlas s Lukášem. Už tu toho bylo napsáno dost, relevantní informace o konkrétním případu - řekl bych žádné. I ta prvotní informace je nějaká divná, neumím si představit, že by mi kdokoliv cokoliv zabavil bez soudního nálezu - příkazu, případně jen, pokud bych měl něco co je zakázáno zákonem. A i pak je možné se dále soudit a podávat odpor. Instituce nejsou všemocné.
A pokud by se tak stalo, je tu právě PČR na ochranu osobních práv a ti taky dneska nekonají protiprávně, tak nevím oč vlastně jde. Nabídli jsem právní pomoc postiženému, neozval se, asi to není tak vážné.
Přestaňte sem tahat Muzeum Suchdol, vše je podle zákona!
Jediné s čím bych s Lukášem polemizoval, že každý má právo se s svými věcmi obchodovat, nesoudil bych za to nikoho.)
Takže, přestaňme se zaobírat debilitami kdesi z tržiště vysokých škol života a zaručeých pravd - facebooku....
Vše nej do Nového roku kamarádi!
Uživatelský avatar
LaS
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: ned 04. pro 2011 8:56:30

Re: POZOR ! ROK 1948 A ZNÁRODNOVÁNÍ SE MOHOU OPAKOVAT !!!

Příspěvek od LaS »

Noo,já nikde nepíšu,že by se mělo s nálezy obchodovat.Napsal jsem,že jsou tací,kteří s tím kšeftují nebo si Archeo věci nechávají a tím očerňují ostatní detektoráře,kterých je věčina a kteří za celý život o archeo věc nezavadí,ale i tak je celá obec detektorářská označována za kriminální živly a vykradače.
A jestli tuto diskuzi opravdu sleduje nebo sledují lidé zasvěcení do muzejnictví a zákonů o nich,nechť se k tomu vyjádří a podělí se o názor na věc.
A ještě,i když nebyl zatím nikdo obviněn,tak k zabavení došlo na základě soudní příkazu ve kterém by měl být napsán důvod a paragraf ,na jehož základě k zabavení došlo.Jestli veřejně dovoluje panu Vyvážilovy odůvodnění k zabavení napsat,nechť to napíše a bude se vědět,alespoň něco málo.Díky
Naposledy upravil(a) LaS dne čtv 26. pro 2019 23:06:02, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“