Liptáň, okr. Bruntál, Me 109 Bf ?

Fly archeology
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Liptáň, okr. Bruntál, Me 109 Bf ?

Příspěvek od jkmineral »

Lokalita: Liptáň
Typ stroje: Me 109 Bf ???
Datum: k danému prostoru uvádí J. Ossadnik: Sonntag 18. März 1945:
Posádka: ???
Popis trasy: soutok dvou potoků je střed nálezů, které se táhly cca 200 m nahoru i dolů, v potoce jsme nechali množství 12 a 20 mm, stovky signálů se pak táhnou na louku a na zaseté pole. Aktualizace: místo dopadu je na louce, signály se táhnou směrem k lesu, do lesa a do potoka byly díly naházeny zemědělci při orání.
liptáň(1).jpg

GPS: 50.2100081N, 17.6067331E
Dop.literatura:
Naposledy upravil(a) jkmineral dne ned 25. lis 2018 21:14:06, celkem upraveno 14 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Liptáň, okr. Bruntál, Me 109 Bf ?

Příspěvek od jkmineral »

za flašku jsme v hospodě zakoupili místo dopadu pro nás zatím neznámého něm. stroje. Prý tam v rokli trčí kolo ze země a nejde s ním hnout. Místní dotyčný jen šroubovákem odloupnul výrobní štítek a posbíral nějaké plechy okolo. Nemůžeme tomu uvěřit, ale v neděli jedeme na první průzkum. :)
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 15. lis 2018 18:25:10, celkem upraveno 3 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Liptáň, okr. Bruntál, Me 109 Bf ?

Příspěvek od jkmineral »

Tak jsme natěšení vyrazili opravdu brzy ráno. První problém: k lokalitě jsme se nedostali, všude ohradníky pod proudem a krávy :) Kiláček jsme lehce dali, Nwf měl štěstí, mohl hledat kraj lesa, já bohužel 50m, bo mne signál ohradníku dost rušil. Asi po hodině jsem zaslechl radostný řev, tak jsem nasadil sprint hodný šedesátníka a valil se pokochat prvním hliníčkem. Super, lokalitu jsme zaměřili. V bažince pěkný kousek, Hned jsem ho nafotil a zkušeně jsem si foťák položil na baťúžek tak 2m vedle. Nwf mi pak zaměřil signál, bo díky ohradníku jsem se nechytal, a hned jsem začal rýt jak zběsilý. No co, dement jak cyp, ryl jsem jak kanec a bordel jsem házel za sebe :( takže foťák pali :( Doma jsem ho zkoušel rozchodit, ale zatím pas, mokré bahno a šutry … :( takže jen jeden snímek a to jsem musel vytáhnout kartu. Cyp zůstane cypem, jak by řeklo naše milé Ctj :)
IMG_2867(1).JPG
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 15. lis 2018 18:25:43, celkem upraveno 7 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
roman123
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 12. srp 2012 23:11:30

Re: .... okr. Opava, Me 109 BF ?

Příspěvek od roman123 »

jkm predbehol si ma,chcel som napisat , ze mozno aj zo su-7, ako tu u nas v karpatoch ,som mal tiez taku tutovku.nemecke ero,kopa plechov, aj podvozok s kolesom.....a je to tam mozno aj dodnes.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Liptáň, okr. Bruntál, Me 109 Bf ?

Příspěvek od jkmineral »

Nwf pokračoval v zaměřování okraje lesa, sem tam bezvýznamný drobný nález u stromu, vypadá to tak, že místo je dost ojeté. Já jsem jel lesík, kde jsem nebyl rušen ohradníkem, občas drobný kousek ale hafo nábojnic cca 23mm v mosazi. Jedna v super stavu a ostatní potlučené o stromy. Musím přiznat, že tyto nábojnice jsem ještě nikdy nekopl. Vypadá to tak, že za Me109 /?/ se držela ruská stíhačka a prala to do něj jak zběsilá.
IMG_2871(1).JPG
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 15. lis 2018 18:26:20, celkem upraveno 3 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Liptáň: okr. Bruntál, Me 109 Bf ?

Příspěvek od jkmineral »

Bratři, není to klasická 23 mm jakou všichni známe. Délka je 11,5 cm. Pokračovali jsme asi dalších 100 m okrajem lesa, ohradník končil a začalo oseté pole. Lehce jsme dali pár signálů a problém jak cyp. Po cestě vedle lesa přisvištělo auto, vylezl děda a prý co mu ryjeme na poli :) Po vysvětlení, že jsme KNH a zastupujeme zde veřejný zájem a pracujeme pro muzeum Trojek se zklidnil a sdělil nám, že to kolo tam opravdu bylo, a že ho asi před dvaceti lety opřel o strom, bo tam dělali školku, když to vítr vyvrátil. No šel tam s námi a kolo samozřejmě bylo pryč. Nicméně nám sdělil, že na pozemku má už 40 let zakopanou konev od mlíka. Toš jsme se vybodli na celé letadlo a děda se vybodl na řezání dřeva a valili hledat sudeťáka. Konev jsme našli a dostali jsme knedlíky se zelím a kus kuřete :) A máme přijít na jaře, až tam nebudou krávy, letadlo hrklo do lesa a pokračovalo prý na pastviny a dále na zaseté. Něco se rozbilo v lese, ale většina byla na poli a oni co vyorali naházeli do té rokle. Tak asi tak. Pokud Nwf bude tak hodný, nafotí sem těch pár cajků co má :)
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 15. lis 2018 18:26:53, celkem upraveno 4 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Liptáň, okr. Bruntál, Me 109 Bf ?

Příspěvek od jkmineral »

Na závěr nám děda sdělil, že barák dostali jeho rodiče po němci jménem Grégr, a ještě tam jeho rodina měsíc byla, když se přistěhovali. Pole společně čistili od trosek a valili to do rokle, a pilot prý z letadla vyskočil na padáku. To je vše, co jsme dnes zjistili. Prosím Nwf, aby sem dal nějaké foto, díkes.
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 15. lis 2018 18:27:19, celkem upraveno 2 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: .... okr. Opava, Me 109 Bf ?

Příspěvek od msf »

Juro, strejda google : https://naboje.org/node/14223#
Madsen, letecký:), očistito a změř, budem chytřejší:)
6e by tam bylo éro, které tenhle kanon používale je velmi nepravděpodobné : Fökker D-21.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Liptáň: okr. Bruntál, Me 109 Bf ?

Příspěvek od jkmineral »

přátelé, linie nábojnic se táhne ve směru k místu dopadu +- 10 m od osy cca 300m, dělal jsem na tom 5h, asi žádné značky, ale zítra to budu čistit. Ta stíhačka ten Me 109 dostala.
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 15. lis 2018 18:27:50, celkem upraveno 3 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Liptáň o,kr. Bruntál, Me 109 Bf ?

Příspěvek od jkmineral »

jasně že ten dopad s těmi nábojnicemi nesouvisí, máme železo 12 a 20mm, bohužel jsme nemohli fotit, mám i nějaký přístroj se štítkem Fl, sestřelený letoun je jasný němec, mosazné nábojnice jsem vydedukoval jako z útočící stíhačky. Pokud to bylo v roce 44, tak na mosazi budou značky a trosky němci už dávno všechny odtáhli. Pokud to střílel rus v r. 45, až odejdou krávy, snad tam něco bude :)
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 15. lis 2018 18:28:44, celkem upraveno 2 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“