Mestské značky pre 13 lotové Ag - otázka

Knifes, spoons, forks
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dargor6
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: stř 22. črc 2020 13:12:31

Mestské značky pre 13 lotové Ag - otázka

Příspěvek od Dargor6 »

Pekný deň prajem.

Na inzeráte som našla podľa predávajúceho plechový pohár vysoký 13 cm. Fotky boli naozaj nekvalitné, ani ich sem nejdem pridávať, počkám, kým mi pohár príde poštou a vložím ich sem potom. Na pohári je však vyrazená značka s korunkou, dvomi prekríženými mečmi a číslom 13, pridávam skoro totožnú stiahnutú z internetu. Domnievam sa, že pohár nie je plechový, ale je z 13 lotového striebra so značkou mesta Kežmarok. Na pohári je meno majiteľa - Eduard Kolbenheyer (v Kežmarku je Národná kultúrna pamiatka meštiansky dom Kolbenheyer a to priezvisko sa k mestu viaže) a puncmajster (resp. klenotník) má vyrazenú maličkú značku GUHR. Priezvisko Guhr je rovnako pre Kežmarok známe, tiež zakladateľ známeho Sanatória (ktoré sa teraz volá sanatórium Dr. Guhra) pôsobil v Kežmarku, a je teda možné že tam žili aj ďalšie osoby s týmto priezviskom. Pohár je datovaný rokom 1861.
Môj dotaz smeruje k tomu - mohli sa na strieborné predmety dávať len mestské značky bez inej platnej puncovej značky? Stretla som sa už napr. so značkou mesta Banská Štiavnica - prekrížené kladivko a želiezko a č. 13. A z akého dôvodu sa vlastne puncovalo mestskou značkou, a nie platnou štátnou r-u značkou?
Prikladám link na veľmi dobrú stránku týchto značiek. Fotografie celého pohára pridám v priebehu budúceho týždňa, ako dorazí domov.
21880393150_ab85720ed2_b.jpg
http://hallmarkwiki.com/?Forum&p=6120
Uživatelský avatar
stator
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 221
Registrován: ned 20. led 2013 1:38:06

Re: Mestské značky pre 13 lotové Ag - otázka

Příspěvek od stator »

Otázka:
A z akého dôvodu sa vlastne puncovalo mestskou značkou, a nie platnou štátnou r-u značkou?

No pretože R-U v tom čase neexistovalo. V Uhorsku puncovali mestské cechy.

Johannes Guhr bol zlatníkom v Kežmarku (Késmárk). Spomína sa v rokoch 1850-1855. Používal majstrovskú značku s menum Guhr v obdĺžniku so zaoblenými rohmi spolu s cechovou overovacou značkou mesta Kežmarku pre 13 lothové striebro z 1. polovice 19. storočia, s dvoma skríženými mečmi, nad nimi s korunou a pod nimi s číslom 13 v kruhu. Johannes Guhr zhotovoval strieborné príbory a stolový riad. Jeho práce sú uložené v zbierkach Slovenského národného múzea v Bratislave.
Uživatelský avatar
Dargor6
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: stř 22. črc 2020 13:12:31

Re: Mestské značky pre 13 lotové Ag - otázka

Příspěvek od Dargor6 »

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď 😊 Blbo som sa vyjadrila, mala som na mysli punc pre striebro v lotoch tak, ako je uvedené aj v brožúre puncovného úradu o zaniknutych puncových značkách. Ale už chápem a moc ste mi pomohli😊
Foto celého predmetu ešte samozrejme vložím.
Uživatelský avatar
Dargor6
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: stř 22. črc 2020 13:12:31

Re: Mestské značky pre 13 lotové Ag - otázka

Příspěvek od Dargor6 »

Pridávam sľúbené fotografie pohára, váha je 116,7 gramu.
IMG_20201019_163816.jpg
IMG_20201019_163824.jpg
IMG_20201019_163837.jpg
IMG_20201019_163847.jpg
Uživatelský avatar
Pazour50
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1024
Registrován: sob 03. úno 2018 16:22:27

Re: Mestské značky pre 13 lotové Ag - otázka

Příspěvek od Pazour50 »

Už to vidím, hutné burgundské, kousek kance nebo jelínka i bažantík by stačil... :clap: :pray: :whistle:
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Mestské značky pre 13 lotové Ag - otázka

Příspěvek od Koiko »

te je... krásnej. záviďák :clap: :clap: :clap:
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Odpovědět

Zpět na „Nože, lžíce, vidličky“