Levantský tolar

1740 - 1780
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Levantský tolar

Příspěvek od drak66 »

Chci rozpoutat diskusi ,konkrétně o této minci o které se říká,že byla nejuznávanějším platidlem Evropy a dokonce se jí platí i dnes ,třeba v Jemenu a je velice uznávaná.K Jemenu řeknu jen to,že jsou tam Jemenské falsa,které poznáš podle váhy a velikosti mince,konkrátně mince ražené v Jemenu mají pruměr 44mm a mince M.Th.41mm. a rozdíl ve váze,ale jsou stříbrné,možná je rozdíl i v ryzosti.Rok 1780 je poslední kdy vládla M.T. a tyto mince se razily i po její smrti a razí dodnes,třeba ve Vídní takzvané novoražby-Ty jsou raženy původními razidly,jako investiční mince.Já nevím,jak mám poznat originál od novoražby-co vy na to ?poradte
Přílohy
fiala 50 157.jpg
fiala 50 158.jpg
Naposledy upravil(a) drak66 dne pon 08. úno 2010 17:34:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Marie Theresie Levantský tolar

Příspěvek od Slater »

Tohle je na mě už moc mladé, ale nakoukl jsem do knížečky Mince Marie Terezie od Vlastislava Nováka a jsou tam základní informace, takže ve stručnosti:
- mince ražena pro Orient poprvé v roce 1764 v mincovně Günzburg
- ražby do roku 1780 jsou velmi vzácné
- velice oblíbená v Levantě od toho ten název, ale pro svou krásu si získala také Afriku, Ameriku i Čínu
- ročník 1780 s mincovnou SF jsou dílem mincmistrů v Günzburgu (T. Schöbl, J. Fábyh)
- po zrušení mincovny v Günzburgu byly tolary raženy ve Vídni, Kremnici, Karlovském Bělehradě, Miláně, Benátkách. V letech 1836 - 1842 i v Praze
- pro velký zájem byli tyto mince raženy v letech 1935 - 1950 v Římě, Londýně, Paříži, Bruselu a Bombaji
- v současnosti je razí pouze vídeňská mincovna

Konkrétně u ražeb s ročníkem 1780 je přes sto variant, odkazuje se zde na knihu: Marie Theresien Taler 1780 - lexikon - W. Hafner 1984 Wien.

Používá se základní rozlišení:
1) typ burgundského křížku za letopočtem
a) X
b) .X
c) .X.

2) tvar brože šatu MT
a) oválná bez perel
b) oválná s perlami
c) kulatá s perlami

3) počet perel v diademu MT : 4 -9

Tolary s letopočtem 1780 (vzácně i dřívější letopočty) byly pro Levantu, Afriku, Čínu, USA atd. kontramarkovány, vždy na aversu mince.

V knižce jsou obrázky tolarů s kontramarkou pro : Azory, Čínu, Djibuti, Etiopie, Jemen, Orient, portugalsko a USA
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Marie Terezie Levantský tolar

Příspěvek od drak66 »

Oválná brož s perlami a tečka před X. ;) ,ale hlavně mi jde v diskusi o to jak poznat novoražbu od originálu. :)
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Marie Terezie Levantský tolar

Příspěvek od Slater »

Našel jsem na dvou odkazech že průměr je 39,5 mm

nebo tady je zajímavej odkaz : http://www.theresia.name/en/index.html
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Marie Terezie Levantský tolar

Příspěvek od drak66 »

Slater píše:Našel jsem na dvou odkazech že průměr je 39,5 mm

nebo tady je zajímavej odkaz : http://www.theresia.name/en/index.html
šupleru tu nemám,ale podle metru 41mm,asi.Ten odkaz je suprovej,zajímavej určitě,už ty detaiy,ale já umím po anglicku akorát tak Yes,OK a Fuck you. :D
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Marie Terezie Levantský tolar

Příspěvek od Slater »

dej si to do překladače od google : http://translate.google.cz/?hl=cs&tab=wT#
je to slušný a bez instalace. Jinak já používám PC translator a ten ti přeloží stránku po stisku tlačítka.
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Marie Terezie Levantský tolar

Příspěvek od drak66 »

Slater píše:dej si to do překladače od google : http://translate.google.cz/?hl=cs&tab=wT#
je to slušný a bez instalace. Jinak já používám PC translator a ten ti přeloží stránku po stisku tlačítka.
:D Patří ti vřelý dík,ode mne a i od mých fandů a znalců historie,ke kterým patříš.Vděčíme ti za informace a superveb co stím souvisí.Jsem tvůj velký obdivovatel.
Uživatelský avatar
filo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 510
Registrován: pon 04. led 2010 9:34:04
Bydliště: Strebowitz

Re: Marie Terezie Levantský tolar

Příspěvek od filo »

tak něco podobného jsem před časem řešil na DW http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=s ... &mm=1&vd=1
DETECTOR Connecting People
Teknetics G2,Teknetics T2 ,Garrett ACE 150,Treasure Hunter SW-238
fil.luk@seznam.cz
Člen SILESIA HUNTERS
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Marie Terezie Levantský tolar

Příspěvek od drak66 »

Jelikož nemám pouze tuto minci jako jedinou,která by si zasloužila velkou pozornost,tak to vzdávám. ;) Nikdo mi ještě neřekl ,jak poznám originál od novoražby.Jemenské falsa jsou jasné,jiná váha a pruměr 44mm oproti 41mm.39,5je zas asi falsum,já nevím a snažím se to zjistit.Chci fakta a ne odkazy na stránky ty a ty .Novoražba asi není falsum?Ikdyž byla ražena původním razidlem třeba v r 2005? :cry: Pokud se razí rok 1780,třeba v Miláně v r 1975tak je to raženo v tomto roce a má tam být toto datum.ostatní mince ražené později by měly mít datum své ražby jiné protože jsou to kopie :!: O to mi jde.
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Marie Terezie Levantský tolar

Příspěvek od Slater »

No na těch odkazech máš fakta.

A kde jsi vzal těch 41 mm? Ten tolar má mít 39,5 mm
Odpovědět

Zpět na „Marie Terezie“