Včelí vosk

Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13892
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Včelí vosk

Příspěvek od Koiko »

Předpokládám, že železo máte očištěné a co teď s tím, aby nám to vydrželo... Při použití včelího vosku mám postup následovný. V kovové nádobě rozehřeji včelí vosk, do kterého vložím kovový předmět. Po pár minutách, kdy se železo zahřeje natolik, že natáhne i do skulinek roztavený vosk železo z nádoby vyndám a ještě za tepla otřu suchým hadříkem /pozor, bude to pálit/. A tím je vlastně hotovo
Tipy: Osobně toto provádím vždy po grilovačce, kdy je rozpálený venkovní gril, doma je ten smrádek neunosný.
Někdo to ještě před vložením do vosku nechá povařit v taninu
Zajímavé je, že pokud toto provádím v létě, tak se k tomu odéru stahují vosy... :?
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13892
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Včelí vosk

Příspěvek od Koiko »

Zde můžete psát své zkušenosti,tipy a triky k tomuto tématu
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
kovkop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: úte 20. pro 2011 19:15:06

Re: Včelí vosk

Příspěvek od kovkop »

Včelí vosk se už skoro nepoužívá, propouští dost procent vody. Dnes se používají autovosky, jsou dostupnější a více pomáhají.
Když nemáš podplacené permoníky a skřítky je ti i ten nejlepší detík na hovno
Uživatelský avatar
kacuro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 362
Registrován: sob 28. srp 2010 5:15:58

Re: Včelí vosk

Příspěvek od kacuro »

Před lety jsem používal parafín. I přesto, že jsem železo vyčistil na kov, posléze nechal vodu odpařit v troubě a poté pár minut louhoval v roztaveném parafínu, mi ty věci po nějaké době začaly opět chytat lišku.
Uživatelský avatar
kyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1032
Registrován: ned 25. lis 2012 16:51:32
Bydliště: Znojemsko

Re: Včelí vosk

Příspěvek od kyl »

kacuro píše:Před lety jsem používal parafín. I přesto, že jsem železo vyčistil na kov, posléze nechal vodu odpařit v troubě a poté pár minut louhoval v roztaveném parafínu, mi ty věci po nějaké době začaly opět chytat lišku.
Já to čistím stejně,jen železo pak dost zahřeju,ponořím do tohoto oleje http://eshop.ancfod.cz/eshop.php?action ... d=161-0276
a klidně to tam nechám ležet hodinu,pak to několik dní schne.Nakonec to zahřeju a potáhnu voskem ze svíčky.Pár věcí už mám takhle víc jak půl roku a zatím žádný náznak rezu není.
Zkusím i ten včelí vosk,až seženu.
sakyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 279
Registrován: sob 02. led 2010 16:36:01
Bydliště: Kojatín

Re: Včelí vosk

Příspěvek od sakyl »

po odrezení vyvařuju železo v destilce,potom je v troubě vysuším a pak je vyvařim v taninu a zase sušit do trouby nasledně je hodím do rozehřátého parafínu
Uživatelský avatar
Neurotic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: stř 25. zář 2013 7:57:33

Re: Včelí vosk

Příspěvek od Neurotic »

Souhlasím s kacurem. Včelí vosk bych zase tak ale neodsuzoval, jde stále o poměrně jednoduché řešení. To s tou destilkou jsem nikdy nezkoušel. Dělá to tak ještě někdo?
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13892
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Včelí vosk

Příspěvek od Koiko »

já to v destilce sice nevyvařuju, ale 2-3 týdnu louhuju. jak mám šichtu - destilku měním, bo k ní mám stále přístup...
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
sakyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 279
Registrován: sob 02. led 2010 16:36:01
Bydliště: Kojatín

Re: Včelí vosk

Příspěvek od sakyl »

kovkop píše:Včelí vosk se už skoro nepoužívá, propouští dost procent vody. Dnes se používají autovosky, jsou dostupnější a více pomáhají.
můžeš uvést konkrétní autovosk který se používá,na netu je toho spousta tak nevím co si vybrat,je fakt že voskem rez občas proleze ale řekl bych že je to většinou nedostatečným odrezením někdy do těch porů není prostě vidět a u některých věcí kdybych šel uplně nadoraz tak mi s předmětu ani nic nezbude :?

jinak v destilce předmět vyvařuji ten den co ho konzervuji ještě pro jistotu ,jinak předtím bývá taky louhován 1-2týdny než se mi toho nakupí víc na konzervaci
Naštěstí k ní mám taky přístup jinak by to lezlo celkem do peněz ;-)
Uživatelský avatar
bertik-b1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: sob 02. lis 2013 19:39:37

Re: Včelí vosk

Příspěvek od bertik-b1 »

Asi před dvaceti lety jsem našel starou podkovu v blátivé cestě místních koňáků.Opláchnul jsem ji v teplé vodě,ne v destilce.Několikrát jsem ji natřel bezbarvým Luxolem.Potom jsem ji přibil na dveře ,zvenku ,do zahrady.Je pořád "jako nová".
Takže asi dvacet let je venku a nic.Ty dveře musely být asi 3x mezitím natřeny,taky Luxolem,podkova ne.
Odpovědět

Zpět na „Konzervace železných nálezů“