14. Záchranná akce II. /pokračování/

Archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

14. Záchranná akce II. /pokračování/

Příspěvek od Koiko »

Záchranná akce II.
10.10.2015
Delší čas jsme se domlouvali, že je potřeba z detektorářského pohledu tuto akci na hradě
dokončit a proto jsme se rozhodli pro tento víkend. Napřed jsme se domluvili na tom, že se bude
jednat o víkendovou akci, ale doma už bylo z mojí strany reptání, že bych mohl dostat chlapskou
smrtelnou nemoc – „rýmičku“. Neobstál ani fakt, že mám nový spacák vhodný do extrému. S tímto
jsem seznámil kolegy a naštěstí jsme se všichni shodli na tom, že opravdu je blbost tam spát, protože
podle předpovědi se má již znatelně ochladit a babí léto se již nevrátí. Dobrá tedy – sobota ráno se
jede.
Na tuto sobotní akci byl také přizván kolega Kacuro, který bydlí kousek ode mne, a já mu to po domluvě
s archeologem mohl přislíbit. Zato pobočkový kolega Jenda, který se zúčastnil minulé akce se
nedostavil, bo byl na chirurgickém zásahu.
Po příjezdu do obce jsem čekal na návsi dle domluvy, ale ještě před příjezdem Milana a Hynka dorazil Kacuro, který pro Milana dovezl nějaké nálezy. Na návsi zastavil autobus a začali
vystupovat lidi… Byl to zájezďák. Najednou jsem si uvědomil, že od 10 hodin na hradě Hynek pořádá
komentovanou prohlídku hradu. Poslední člověk vystoupil a autobus odjel přeparkovat. Po chvilce byl
slyšet zvuk motoru Milanovi služební Lady. Zastavil na návsi a první, co je zajímalo – k vietnamcovi
nakoupit něco k pití… A navíc malé překvapení, na překreslování také přijel poblijounek Patrik, který si do mne hned rýpnul, jestli je v plánu nějaký skalní jumping.
Po seznámení s Kacurem a prohlédnutí odevzdaného materiálu jsme vyrazili na hrad. Cesta dobrá, ale
v jednom místě Milan prohlásil „nasadíme turbo-kola“, protože terén v lesním porostu fakt začal být
nepříjemný. Kacuro vyhlédl z okénka a upozornil na prudkost svahu, ale mi byli v zadní části vozu
nasardinkováni, že pokud by jsme se náhodou mleli dolů, tak se ani nehnem … :lol:
Dojeli jsme na rozcestí, kde jsme vystoupili a rozdělili si úkoly. Hynek s Patrikem vyrazili
nahoru na hrad, kde měli svou práci a já, Kacuro a Milan jsme zůstali u auta a pomalu šli prozkoumávat okolí.
DSC01630.JPG
Na této fotografii je vidět četnost nálezů /4 nálezové pytlíky na místech nálezu - na každé sv. straně nález/

Šli jsme na místo, které jsem již prohledával minule a stále tam padalo dost věcí. Milan
navigoval, kam by jsme měli zajít a jak hluboko ze svahu. V tu chvíli bylo takové horko, že jsem si
musel jít vysvléct svetr do auta. Koukal jsem, že se tam vytvořilo srocení lidí, kteří šli na Hynkovu
přednášku a Milan jim zřejmě vysvětloval podstatu našeho průzkumu a následných záchranných prací
přímo na hradě.
křížovky.jpg
Nálezová fotografie hrotu střely / Hrot střely po vyjmutí ze země
DSC01635.JPG
Archeolog Mgr.Milan Sýkora při práci

Prozkoumáním jedné lokality a následného svahu jsme se přesunuli na další lokalitu, kterou
tvořili obranné valy. V této části byly nacházeny zajímavé nálezy hlavně podél staré cesty a posléze se -
hlavně kušovky jakoby soustředili na jednom místě. Z určitého úhlu je totiž v tomto místě vidět
zahloubení ve tvaru obdélníku. Je otázkou, zda v tomto místě byl menší srub, nebo jen nějaká
zapuštěná zemljanka. Každopádně se na toto místo poměrně dost soustředila palba. A je potřeba,
aby se na toto místo pořádně mrkli archeologové.
křížovky.jpg
Zahloubené místo po nějakém obranném postavení

Milan postupně za námi chodil a dohledával klacky nastříkané značkovacím sprejem, u
kterých byly nálezy odkopány. Samotné měření a vyjmutí bylo na Milanovi.
křížovky.jpg
Kušové šipky
křížovky.jpg
Další kušové šipky /vpravo s listovým hrotem/
křížovky.jpg
Další kušovky
křížovky.jpg
Válečkové olověné střely do palných zbraní /vpravo s kovovým jádrem/
křížovky.jpg
Další olověné válečkové střely do palných zbraní
křížovky.jpg
Poslední váleček a gombík – pravděpodobně kvůli vysokému trnu s očkem asi z prošívanice
červeně jsem domaloval odpadlé části
červeně jsem domaloval odpadlé části
velká „asi“ opasková přezka a fajn libůstka -
Částečně odlomený hrot střely zápalného šípu a patrným očkem pro navázání tkalounu

křížovky.jpg
Kacurovo „špek“ - opět ježek, tentokráte se čtyřmy ostny
křížovky.jpg
DSC01671 – kopie.JPG
Při průzkumu byly nalezeny také nové plenty z nasucho kladených kamenů s čímž nikdo nepočítal …

Než Milan nasbíral veškeré nálezovky, posbíral a napytlíkoval nálezy, šli jsme s Kacurem ještě
na jednu lokalitu, kde jsme bohužel neuspěli. Snad příště… Pokročil čas a Kacuro nás musel
opustit, protože ho ještě večer čekala soukromá oslava. Došel jsem tedy za Milanem a Patrikem k
autu sám a vyřídil pozdrav od Kacura. Skočil jsem si ještě nahoru na hrad za Hynkem, abych se
podíval a pro Vás nafotil, jak postoupila oprava vstupní brány.
křížovky.jpg
Evidentně se zedníkům práce povedla – po dírách ani stopa
křížovky.jpg
Sklepení

Koukal jsem jak sněhulák na sluníčko, když jsem zaregistroval opravu sklepního prostoru,
myslel jsem, že do tohoto projektu se pustíme až na jaře a jak je vidět, Hynek do toho šlápnul
pořádně. Po chvilce rozjímání nad výhledem jsem našel Hynka s Františkem, který dojel na 4kolce a
značkoval stromy, které půjdou „dolů“. Pomalu jsem se vracel dolů k autu a přemýšlel, jak dlouho a
kolik práce zde bude ještě potřeba. U auta jsem požádal Milana o ukázku nálezů, abych to přefotil
k dnešnímu foto-reportu. Postupně jsem nálezy vyskládal na kapotu auta a fotil. Záměrně jsem
vynechával k focení hřeby, podkovy a nože, kterých bylo požehnaně. Za chvíli dorazil Hynek
s Františkem a já Hynka informoval o nově nalezených plentách, na které jsme se šli posléze mrknout.
Mezitím Milan s Patrikem sjeli autem pod svah, kde na nás počkali. Vzpomněl jsem si na acháty
z Doubí, které jsem vzal s sebou jako present a Hynka s Milanem podaroval pěknými kousky.
S Patrikem jsem ten den nepočítal, tak jej dostane příště. Dojeli jsme do obce, kde jsem přeskládal
své věci k sobě do auta a předběžně se domluvil na dalším termínu jedno-denního hledání a poté se
vydal po vlastní ose směr Teplice.

Tak přátelé – ať Vám to pípá Koiko
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Tele
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1764
Registrován: úte 06. lis 2012 22:00:16

Re: 14. Záchranná akce II. /pokračování/

Příspěvek od Tele »

Je vidět, že se nenudíš :clap:
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 14. Záchranná akce II. /pokračování/

Příspěvek od Koiko »

Práce tam je dost, hlavně té manuální. Tento víkend by měla proběhnout brigáda lidí z vesnice na hradě v podobě kácení náletových porostů a stromů.
Dost pomohl taky Kacuro s detektorem. Ještě jednou - Kacuro, díky.
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“