13. Záchranná akce

Archeology
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

13. Záchranná akce

Příspěvek od Koiko »

Záchranná archeo-akce

Tato akce je pořádána Občanským sdružením Hrady Českého středohoří v zastoupení Ing.Hynka Veselého a za ÚAPPSZČ byl přítomen kastelolog Mgr. Milan Sýkora. Cílem této akce je dát popořádku celý hrad a jeho přilehlé okolí do přijatelného stavu a poté jej zakonzervovat. V průběhu těchto prací bude zároveň probíhat také dohledávání kovových předmětů, což bylo mým prioritním úkolem.
S oběma výše uvedenými pány jsem měl již čest spolupracovat na dohledávce v jednom blízkém hradu v tomto okolí. Před samotnou akcí jsme si s Hynkem vyměnili pár mailů, kdy jsme řešili příjezd a celkový průběh akce. Podařilo se mě přizvat i kolegu z pobočky ČNS, Jendu, kterého jsem vyzvedl v pátek po obědě v Chlumci. Musím uznat, že oproti Jendovi jsem jel napakovanej, jako na celý týden – alespoň vzhledově to tak vypadalo. Velký batoh na kterém byl zvenku připevněný rýček a krumpáček, stan, spacák, igelitku s jídlem, detektor a pak ještě zateplené kongo, kdyby byla zima. Ve finále kongo sloužilo jako polštář. Při příjezdu pod kopec jsme vybalili věci a já jel odvézt auto do bezpečí vedlejší vesnice, kde stále i po letech mám známé. Jenda mezitím hlídal věci jako vlčák a čekal, až se přes les přiženu zpět. Když jsem se blížil, zavolal jsem Hynkovi, který na nás čekal již na hradě a oznámil mu, že jsme již dole a za chvilku dojdem. Naštěstí akorát jel okolo na 4kolce František – místní člověk, který na hrad dováží materiál pro naši práci. Stopli jsme si ho a po domluvě mu naházeli batohy do úložného prostoru a sami se vydali pěšky vzhůru do kopce.
Při příchodu na hrad byla vidět již vykonaná práce a zcela jistě je to ku prospěchu věci.
DSC01531.JPG
Odbourané zdivo, které se díky kořenům části zdi vybočili, či naklonili, byly již zadokumentovány a vybourány. Následně po celkovém odkopání bude právě vše uvedeno do původního stavu, tak, jak to bylo důkladně fotograficky zadokumentováno.
DSC01507.JPG
Po našem příchodu a pozdravení s již pracujícími kolegy, jsme šli připravit stan na noc, protože po tmě se blbě staví a navíc jsme měli jít s Milanem ještě provést okolní průzkum terénu.
DSC01505.JPG
Mezitím, co jsem stavěl stan, byl Jenda již zatáhnut do záchranných prací :) .
DSC01493.JPG
Místo pro stan jsem vybral dobré, žádná tvrdá hlína, nebo kamení, ale krásná měkoučká hrabanka.
Mezitím tedy co na vstupní bráně probíhala akce kopání, tak jsme s Milanem šli projít předem vytipované okolí. Vzhledem k tomu, že se jedná o profláklou lokalitu a nesčetně krát prochozenou hledači, tak stále jsme měli důvod se radovat.
DSC01472.JPG
DSC01496.JPG
Kušové hroty
DSC01497.JPG
DSC01499.JPG
Váleček a kule do palných zbraní
DSC01501.JPG
DSC01502.JPG
Další kušové hroty
DSC01503.JPG
DSC01474.JPG
Poslední nalezená šipka a Milan nabírající nálezové okolnosti
DSC01477 – kopie.JPG
DSC01504.JPG

Nášlapný ježek

Nález tohoto ježka nás oba překvapil a při jeho odkrývání jsme oba naráz vydechli slovo „JEŽEK“. Nechtělo se nám věřit, že právě na tomto vytypovaném místě byl právě takovýto nález. Bohužel tím, že pokročil čas a navíc tuto tmu umocňoval fakt, že jsme se pohybovali v lese - jsme byli nuceni tuto akci ukončit. Zároveň jsme se shodli na tom, že je nutné projít i další vytypované lokality, od kterých Milan očekává další úspěšnou akci.
Po našem příchodu do hlavního tábora jsme se pochlubili nálezy a začali se připravovat na noc strávenou u táboráku.
DSC01483.JPG
DSC01484.JPG
Večer byl poklidný a při vyprávění vtipů mne pojal pocit náhlého odskočení si… a pak po hodince znovu… Hned 2x jsem zmizel z dohledů kolegů a já jen zespod slyšel smích a následně strach o mou osobu. Nevěřili, když došli na okraj skály a svítili na mě, jak v poklidu močím na ještě se zlobím, že na mě při tom svítí …
Ten den, resp. tu noc, měl můj anděl strážnej hodně práce. Dvakrát za noc spadnout ze skály - to se fakt stane asi jenom mě.
Této „skále“ /jedná se ve skutečnosti o boční skalní stěnu domu/ se prý bude říkat „Petrovo skála“, kterou jsem si druhý den ráno musel nafotit. Má asi tři metry a dole pár fajnových šutrů.
DSC01491.JPG
Jak říkám – klasická páteční noc, kdy se nedržím pravidla nepít. Prdel ale musí být, když to fakt bolí…
Druhý den jsme čekali na pana Pavla Hlavenku pro zaměřování vstupní brány, kterou jsme odkopali, začistili a připravili na tento úkon, ze kterého bude následně vytvořen 3D model.
Malinko se vše pozdrželo a my se posmívali Milanovi, který měl v neděli přednášku na konferenci archeologů na Křivoklátě a stále neměl připravenou prezentaci - počítal minuty, aby vše stihl. No, chtěl bych být na té konferenci :) .
Po Milanově odjezdu jsem ještě provedl průzkum původního sklepení, kde byla již novodobá naplavenina v podobě víček od piva a podobného bordelu. Přišla za námi milá návštěva – paní starostka s rodinou a vynikajícím koláčem pro naše žaludky. Až do nedělního poledne probíhalo začišťování a dokopání obvodových zdí, abychom vše připravili pro zedníky, kteří se již chopili svého náčiní a pustili se mezitím do práce.
DSC01506.JPG
Díky tomu jsme při odkopávání obvodových zdí nacházeli starou keramiku a kosti.
DSC01519.JPG
Nalezená keramika při základech SZ stěny

Za dosud největší „špeky“ se dá považovat nález nášlapného ježka a fragmentu kamnového kachle, který našel Jenda při odkopávání kořenového systému.
DSC01509.JPG
kachel.jpg
kamnový kachel

Zatím se stále maká na vstupní bráně, ale je jasné, že krom kácení náletového porostu nás čeká ještě sklep, na kterém také práce již započali.
DSC01489.JPG
Polorozbořené sklepení hradního paláce

V neděli ráno jsme dokopali a začistili poslední zbytky a začali jsme se pomalu, ale jistě balit. Krosny a ostatní věci na záda a do rukou a hurá směrem dolů. Cestou jsme se rozloučili s Pavlem a Davidem, kteří tam ještě zůstanou po několik dní, aby provedli veškeré potřebné zednické úkony.
Pod kopcem jsme se rozdělili – já šel pro auto do vedlejší vesnice, Hynek šel za paní starostkou dojednat další plány na nejbližší dny a Jenda čekal u věcí na parkovišti. No, musím říct, že jsme si ještě užili. Já musel přelézat elektrický ohradník se stádem ovcí, kde na mě dost blbě koukal beran. Čekal jsem od něj akci, ale nedal jsem mu šanci a honem louku přeutíkal a málem si roztrhl ruku při druhém zdolávání ohradníku. Nasedl jsem do auta a jel vyzvednout Hynka a Jendu. Hynek poté vyprávěl, jak se do něj na návsi pustil pes a roztrhl mu bundu. :) No, malinko mě touto informací potěšil, nemusím mít stále den blbec jen já…
Cestou do Ústí jsme si povídali a cesta probíhala v poklidu. V Ústí jsme vysadili Hynka, který dále pokračoval vlakem a já odvezl Jendu do Chlumce a pak jsem se už jen viděl ve sprše, kam vedli moje první kroky doma.
To zhruba vše z naší víkendové záchranné archeo-akce, a již nyní se těším na další, která by měla proběhnout v půlce října. Mezitím tam bude neustále až do roztrhání tělu fungovat Hynek a zedníci.
Mějte se všichni dobře
Koiko
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 13. Záchranná akce

Příspěvek od Koiko »

Mohls také - inzerát zde na webu nezabral ....
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: 13. Záchranná akce

Příspěvek od Slater »

Super :!:
V říjnu se chystám také na jednu záchrannou akci. Tak hodím taky report.
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 13. Záchranná akce

Příspěvek od Koiko »

napínáš.... budu se těšit na report ;-)
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Tele
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1764
Registrován: úte 06. lis 2012 22:00:16

Re: 13. Záchranná akce

Příspěvek od Tele »

Parádní :clap: :clap: :clap:
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: 13. Záchranná akce

Příspěvek od jkmineral »

;-)
Naposledy upravil(a) jkmineral dne ned 20. zář 2015 7:08:48, celkem upraveno 3 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
drachir1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 715
Registrován: pát 29. led 2010 9:53:28

Re: 13. Záchranná akce

Příspěvek od drachir1 »

Dobře jsi jim to vyzobal! :lol:
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: 13. Záchranná akce

Příspěvek od jkmineral »

hlína tvdá, samej šutr, sem tam signál ;-)
Naposledy upravil(a) jkmineral dne ned 20. zář 2015 7:10:06, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: 13. Záchranná akce

Příspěvek od jkmineral »

tu fotodokumentaci dělali archeologové ?
Naposledy upravil(a) jkmineral dne ned 20. zář 2015 7:10:44, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
kyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1032
Registrován: ned 25. lis 2012 16:51:32
Bydliště: Znojemsko

Re: 13. Záchranná akce

Příspěvek od kyl »

Tak si říkám,jak asi ukazuje ten kompas v blízkosti kovových věcí....
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“