12. Zakázkové hledání

Archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

12. Zakázkové hledání

Příspěvek od Koiko »

Zakázkové hledání

Byl jsem informován Jindrou o tom, že v okolí obce Přestanov proběhla územní změna a lokalita s potenciálním bojištěm se tak stává stavební parcelou. Z tohoto důvodu naše muzeum, resp. archeologické oddělení dostalo zakázku na vykonání archeo prospekce se zajištěním případných nálezů. Podle mapy, kterou se mě podařilo sehnat, by se dalo očekávat i povícero dobrých nálezů, protože zkoumaná lokalita se nachází téměř uprostřed bojiště /přibližné místo označeno červenou tečkou/.
křížovky.jpg
Výchozí postavení bojových jednotek /zdroj History revue/

S Jindrou jsem se po pár vyměněných mailech nakonec shodl na dnešním dni, kdybychom na prospekci mohli jít. Počasí mírně nad nulou, ale na dopolední procházku akorát. Jako obvykle jsem Jindru vyzvedl v budově archeo-depozitu hned poté, co jsem Katku odvedl do školy. V budově jsem se potkal s paní vedoucí Lucií a popřáli jsme si vše nej do Nového roku dodatečně, protože jsme se osobně viděli v tomto roce poprvé. Mezi tím, co jsme si povídali, tak se Jindra u sebe v kanceláři připravoval na dnešní výlet. Pobalil věci, rozloučili jsme se s Lucií a vyrazili.
Cestou jsme si řekli pár věcí a shodli se na tom, že lokalita jakkoliv nadějně vyhlížející, bude nejspíš pro detektor mrtvá, protože se nachází téměř přímo uprostřed na hlavním tahu Teplice – Ústí a sjížděli se tam už roky mraky hledačů. Archeo-prospekce v tomto směru přišla bohužel pozdě. Přesto jsme neházeli flintu do žita, jak se říká a parcely, které budou zastavěné jsme poctivě prošli.
křížovky1.jpg
Barevně označené místo prospekce /zdroj google-mapy/

Než jsme tyto parcely prošli, tak jsme si museli dát párkrát nechtěnou přestávku na promnutí prstů a protáhnutí těla, protože byla opravdu vlezlá zima. V jednu chvíli mě přišlo komické, když jsem Jindru varoval, že si pro něj letí Rumburak a to v okamžiku, kdy mu nad hlavou prolétl velký krkavec. Chvilku na to, jsem si pak připadal jak blázen, když jsem ve sluchátkách slyšel nějaké kdákání a já se rozhlížel, kde, či kdo nadává. Pak jsem zvedl hlavu od země nahoru a nad námi právě přelétalo hejno divokých husí. To oni vydávali ty zvuky. :lol:
Když jsme podle mapy tyto parcely poctivě prošli, tak jsme se shodli na tom, že jsme vymrzlí dost a zajedem si do Ústeckého Tesca na oběd a ukončíme akci, která se z mého pohledu moc nevyvedla, s čímž jsem bohužel, tak trošku počítal … Bohužel, na těchto parcelách jsme našli všeho-všudy jen 3 kule a nějaké fragmenty. Prostě – vyzobaná lokalita. Co k tomu dodat víc. Jak se říká – „není každý den posvícení“. Každopádně jsme domluvení na další společné archeo-akci, tak si snad aspoň tam spravím náladu dobrým nálezem.
DSC00443.JPG
Jediné nálezy z lokality

Přeji všem krásný den a ať to pípá Koiko Tomio
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: 12. Zakázkové hledání

Příspěvek od drak66 »

měli jste tam prošmejdit to pole,ale já myslím,že je zamrzlo. :whistle:
sakyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 279
Registrován: sob 02. led 2010 16:36:01
Bydliště: Kojatín

Re: 12. Zakázkové hledání

Příspěvek od sakyl »

se stavá velice často že se archeologové dostanou na lokalitu když už je dávno vyzobaná,taky znam takové akce ,nedá se nic dělat jen se dál snažit....
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: 12. Zakázkové hledání

Příspěvek od Slater »

To je jako kdyby jste chtěli najít na slavkovským bojišti :lol:

Zajimavý by to bylo kdyby bagry stáhli aspoň 25 cm zeminy.
Což se stane až se tam bude stavět.
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 12. Zakázkové hledání

Příspěvek od Koiko »

uvidíme, zda po stažení povrchu bude ještě jeden průzkum - ale to už je asi na domluvě. Na archeo dle zákona musí být průzkum proveden před započetím stavebních prací - zda i při pracech jako dohled, nevím.
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: 12. Zakázkové hledání

Příspěvek od Slater »

To bych zkusil spíš soukromě.
Když pojedeš kolem a uvidíš že to je stažený tak se jen slušně zeptat, zda si tam můžeš odpoledne zahledat.
šahin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1071
Registrován: sob 16. dub 2011 20:48:31

Re: 12. Zakázkové hledání

Příspěvek od šahin »

No a to prečo čakať na strhnutie ornice? Sa vám nechce kopať, alebo máte naprd mašiny? 50cm neni žiadny problem. :tama:
Pokiaľ dýcham, dúfam. Rutus Argo, Rutus Optima, Minelab Pro Find 25
Člen SILESIA HUNTERS
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 12. Zakázkové hledání

Příspěvek od Koiko »

Tony, už jsme tam byly. Nálezy byly spíše paběrky. Po strhnutí bychom se mohli dostat do bývalých jam po dělostřelbě - tam by se mohlo něco válet ... Uvidíme, jak to bude pokračovat.
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
šahin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1071
Registrován: sob 16. dub 2011 20:48:31

Re: 12. Zakázkové hledání

Příspěvek od šahin »

Ale jasne bracho, si robím iba špony. :lol:s
Pokiaľ dýcham, dúfam. Rutus Argo, Rutus Optima, Minelab Pro Find 25
Člen SILESIA HUNTERS
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“