10. Archeo akce

Archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

10. Archeo akce

Příspěvek od Koiko »

Na jedné z posledních cest do Kostomlat na výzkum mě Jindra informoval o archeo akci, kterou chystá s Ústeckým sdružením Seveřan - jedná se o spolek sdružující lidi, kteří se zajimají o historii. Shodou okolností se mně tento termín hodil, protože mě to vycházelo na volno a sehnat hlídání pro Katku také nebyl problém. Ten nastal v okamžiku, kdy jsem informoval manželku o plánované akci a ta sáhla do peněženky a vytáhla na ten den již koupené lístky do divadla. Hráli Čtyřlístek pro děti, který bych taky rád viděl – hlavně ty kostýmy. Třeba Bobík mohl být zajímavý :mrgreen: .
Podle informací se mělo jednat o akropoli – největšími valy v republice, avšak také nejvíce opomíjenou, bohužel totálně prolezlou … :cry: To si nesmím nechat ujít !!! Lámal jsem tedy Kateřinu, aby šla na Čtyřlístek s babičkou, s čímž po malé scéně souhlasila. Vymínila si ale jednu podmínku a to takovou, že půjdu do divadla příště. Souhlasil jsem, ale to jsem ještě netušil, že hraje Majda s Františkem … Budu tam trpět !!!
Napsal jsem tedy Jindrovi, že pojedu s ním a že ho vyzvednu cestou. Spolu s Jindrou přišla i jeho manželka Lenka, která jela s námi a fotila.
Cestou mě musel od Ústí Jindra navigovat, protože jsem neznal cílové místo, resp. neznal jeho polohu. Po příjezdu do
obce XY jsme odstavili auto, vybalili věci a vydali se na cestu dlouhou asi 1,5 km po pěšině. Cestou jsme narazili na místního dědu, který říkal, že tu proběhlo již stovky a stovky detektorářů a že neví, co tu hledají, protože on nachází jen hilzny a bordel /panáček byl také vlastníkem detektoru/. Přešli jsme z polní cesty pomalu na lesní, která stoupala nahoru. Po vydrápání se na kopec se rozprostřel nádherný pohled, o který se prostě musím podělit formou panoramatického snímku.
DSC00245.JPG
Panoramatický pohled na mega valy /zadní s výškou až 18 metrů/, vpravo probouraná cesta
DSC00249.JPG
Panoramatický pohled z prvního valu

Před námi se totiž jakoby otevřel les, přes který bylo vidět impozantní obranné valy. První val byl menší s výškou
asi 10 metrů, ale ten zadní - tak ten má místy až 18 metrů. Škoda, že tyto valy jsou místně narušeny zemědělci, kteří si probourali vlastní vstupy na pozemky. Po chvilce slintání a meditování jak dlouho a kolik lidí toto stavělo jsme se vydali dále. Prošli jsme probouraným valem po cestě a před námi se otevřela mírně se svažující planina obehnaná těmito valy. V dálce bylo vidět pár lidiček, kteří na příchod archeologa čekali. Došli jsme k nim a pro mne to byly komplet všechno neznámé lidi, které jsem viděl mezi detektoráři poprvé. Vesměs se jednalo o detektoráře z Ústí. Z Teplic jsem byl jediný. Celkem se nás sešlo asi 15 detektorářů, což je slušný potenciál něco najít. Seznámil jsem se s nimi a poté nás Jindra seznámil s průběhem celého dne.
Akce se týkala spíše paběrkování a získávání informací z nálezů. Jindra byl vyzbrojen geo-radarovým průzkumem, tak si nás na místě korigoval, koho kde chce mít a jakou část území má projít.
Začal jsem tedy procházet svou část, která mě byla přidělaná, ale bohužel se tam nacházel jen běžný šrot. Chvilkama jsem slyšel Jindru ve vysílačce, jak zjišťuje situaci. Občas jsem zvedl oči, abych se přesvědčil, zda jsem ze čtverce nevyšel. Po prochození tohoto místa jsem se přesunul níže do stráně. Kousek od sebe jsem zaregistroval kolegu, ke kterému jsem se připojil. V jednom postranním valu jsme našli malý sklípek, který byl vytvořen nově.
Postupovali jsme dále a já došel až na samý okraj planiny. Krásný podzim namaloval stromy zajímavými barvami v pozadí se objevují skalnaté výběžky po tisíciletí vymleté řekou Labe, která jako had protéká Portou Bohemikou a to nešlo nefotit.
DSC00255.JPG
krása podzimu

Prošli jsme tedy s kolegou celou tuto část a vrátili se na původní srazové místo, kde již čekali ostatní na nové rozdělení úkolů.
Byly jsme rozdělení na dvě skupiny, přičemž první zůstávala na planině a dál pokračovala v hledání. Druhá skupina, do které jsem byl i já přiřazen, jsme šli směrem do rokle, kde se dala očekávat stará přístupová cesta k akropoli. Podle map z Google Earth je v jednom místě patrné jisté naznačení brodu přes řeku Labe a právě shodou okolností v těch místech i končí tato rokle. Snad tam v těch místech kdysi stával i most, protože malinko po proudu se našli po bagrování koryta řeky meče, které asi spadli z povozu, který zde projížděl …
Nyní již jen těžko čitelný terén, díky sesuvu kamenů a působící eroze, ale přeci jen místy znatelná cesta nám dávala všanc pochlubit se svými nálezy, které stále ukrývá ve svých útrobách matičky země.
Rozhodl jsem se jít tedy středem cesty, ale místy tam bylo dost novodobého šrotu a tak jsem se pomalu začal přesouvat do levé boční stěny. Ostatní se rozprchli, ale vesměs jsme všichni kopírovali okolí cesty. Člověk musel dávat sakra pozor, aby se nesklouzl po kamenech dolů a něco si nepolámal. Po chvilce jsem měl slabý signál, ale po odkopnutí pár kamenů na mě vykoukl nějaký divný kus železa a tak jsem jej šel předat Jindrovi, který stál opodál. Ve chvíli, kdy na toto koukal, jsem pokračoval v hledání. Hned jsem měl nový signál. Vzal jsem tedy sekero-motyku a odhrnul kámen s hlínou. Vykoukala na mě nádherná sekyrka. To bylo řevu … Slova, která ze mne padala radši nebudu psát a dotyční, kteří je slyšeli jistě rádi prominou ;-) . Svou radost z nálezu jsem nikterak neskrýval, protože se jednalo o vůbec mou první sekyrku z doby bronzové. Jak Jindra později konstatoval – jedná se o sekyrku Únětické kultury.
DSC00268 – kopie.JPG
DSC00271.JPG
Zaznamenávání dat nálezu sekerky
DSC00272.JPG
DSC00275.JPG
Takhle vypadá ve výsledku

Poté, co jsem zaznamenal data a předal ji Jindrovi, jsem se hned domluvil – ať počítá s tím, že ji Katka bude chtít vidět. Sešplhal jsem pak celou rokli dolů s tím, že se mě splnil sen a že dnešek byl pro mne úspěšným dnem. Cestou dolů již nic nového nepadlo, kromě víčka od fajky, které zde zbylo pravděpodobně po lágrových vězních z WWI. , kteří zde odstřelovali skálu pro budoucí železniční trať. Po cestě zpět roklí jsem nyní viděl vše jinak – z té druhé strany – koukal jsem směrem nahoru a tak jsem nemohl přehlédnout tyto nádherné hříbky, které zde na mě čekali, abych taky něco dovezl domů.
DSC00278.JPG
I takový krasavci padali

Hříbky skončili v nálezovém pytlíku u Lenky v batohu a my pokračovali dále roklí směrem k jejímu konci. Tam jsme se rozdělili a já s kolegou, Jindrou a Lenkou jsme se šli podívat na sousedící vrcholek, ze kterého je nádherný pohled. Ostatní šli hledat mezi valy, nebo na planinu do akropole.
Po chvilce meditace na vrcholu jsme přešli do akropole, kde na nás čekal necelý zbytek týmu.
Tímto oficiální akce končila a kdo chtěl, mohl cestou k autům ještě společně zahledat. Stavili jsme se také na turistickém odpočívadle, kde se vyložili veškeré nálezy z dnešního dne. Pár jich na konci článku přikládám k nahlédnutí.
Začalo se smrákat a já si uvědomil, že mám dceru na hlídání a je čas ji vyzvednout. Rozloučili jsme se a jeden z kolegů nás odvezl k našemu autu do nedaleké obce. Naházeli jsme věci do auta a vydali se směr Teplice. Po příjezdu do Teplic jsem zaběhl pro Kateřinu, která byla také z mého nálezu velice ráda /mohla si ho vzít do ruky/, protože se vždy ptá, co jsme s Jindrou našli nového. Jindru s Lenkou jsem zavezl domů a spokojen pak doma usnul.
DSC00299.JPG
Společné hledání po ukončení akce

Na závěr od kolegů pár zajímavých nálezů
sekerka, období Únětické kultury
sekerka, období Únětické kultury
hlavice bronzové jehlice
hlavice bronzové jehlice
bronzová kruhová spona
bronzová kruhová spona
fragment bronzové spony
fragment bronzové spony
Na závěr bych dodal, že všechny nálezy byly řádně zaevidovány a nacházejí se v archeo-depozitu v Teplicích.
Přeji všem Ať to pípá Koiko Tomio
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Ludin-Doktor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: sob 16. črc 2011 13:07:31
Bydliště: Hartvál

Re: 16. Archeo akce

Příspěvek od Ludin-Doktor »

Pěkkná sekera mě se taková vyhejbá :) zatím jsem nechával z bronzu muzeu akorát nože
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 16. Archeo akce

Příspěvek od Koiko »

Dottóre - to příjde, neboj. ;-)
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
sakyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 279
Registrován: sob 02. led 2010 16:36:01
Bydliště: Kojatín

Re: 16. Archeo akce

Příspěvek od sakyl »

bronz je prostě bronz :clap:
Uživatelský avatar
Tele
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1764
Registrován: úte 06. lis 2012 22:00:16

Re: 16. Archeo akce

Příspěvek od Tele »

Parádní kousek :clap:
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 10. Archeo akce

Příspěvek od Koiko »

probíhá dokumentování náletu a překreslování
1423555590413.jpg
1423555634054.jpg
1423555634054.jpg (19.7 KiB) Zobrazeno 4115 x
1423555643353.jpg
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: 10. Archeo akce

Příspěvek od Slater »

To vypadá pěkně.
šahin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1071
Registrován: sob 16. dub 2011 20:48:31

Re: 10. Archeo akce

Příspěvek od šahin »

Fíha, no toto?... :clap: :clap: :clap:
Pokiaľ dýcham, dúfam. Rutus Argo, Rutus Optima, Minelab Pro Find 25
Člen SILESIA HUNTERS
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“