8. fotoreport - přizvání k výzkumu /celek/

Archeology
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

8. fotoreport - přizvání k výzkumu /celek/

Příspěvek od Koiko »

4.9.2014
Tak konečně po delší době jsem našel chvilku volna a začal zjišťovat situaci ohledně archeo-průzkumu, na kterém nyní Jindra dělá a na který jsem byl přizván.
Po vhodném vytipování dne, jsme bohužel museli stejně termín přesunout a to hned 3x. Pro neustálý déšť byly bohužel sondy pod vodou. No, konečně se na nás usmálo trošku toho štěstíčka a již druhým dnem neprší a tak je jasné, že nebudu zahálet doma. S Jindrou jsem se po telefonu domluvil, v kolik hodin mám přijet na danou lokalitu. Po mém příjezdu jsem se šel porozhlédnout, co vlastně budu procházet a v jakých sondách. Bylo zde již několik sond vyhloubeno v různých hloubkách a někde se stále ještě nacházely louže s vodou. Nu což, šel jsem se přesně domluvit s Jindrou, který tento průzkum má na starost. Mým úkolem bylo ve všech těchto sondách provést detektorový průzkum, což se jevilo docela jako snadná práce, ale zemina byla v některých sondách totálně zamořená kovovým odpadem. No, bývalý statek, tak je jasné, že tam toho byla spousta. Přesto se v jedné sondě u základů podařilo najít torzo srpu, které díky jílové zemině bylo dobře zachováno. Vypadá sice mladě, ale přesto si jej archeologové pro jistotu vzali s sebou do depozitu k podrobnějšímu zkoumání.
křížovky.jpg
Jediný nález detektorem ze sondy č.2 v hloubce cca 150cm

Po celkové prospekci jsem se přesunul k sondě, kde bylo nejvíce živo a kterou jsem také projel detektorem. Na dvou místech jsem zachytil slabý signál, který postupně zmizel. Prostě „krtek“. Chvilinku po mém příjezdu dorazila také Lucie - vedoucí arch.oddělení, podívat se, jak výzkum lokality pokročil.
DSC00011.JPG
Vedoucí arch.odd. Lucie s kolegyní Marcelou při odkryvu

Každopádně ve spodní části této sondy je asi jeden z nejzajímavějších nálezů. Jedná se o kosterní pozůstatky, kde podle nás je mezi nohama v oblasti kotníků uložená lebka otočená obličejem dolů … Aby nebylo záhadám konec, vypadá to na vstřel po kulce v horní části lebky. Nevím, zda zůstává střela poté v lebce, či vyjde druhou stranou lebky ven s tím, že v místě je lebka roztříštěná – každopádně jsem ji zkontroloval detektorem a střela tam není. No je otázkou, zda se jedná o dírku po kulce, nebo zda tam nevznikla dodatečně nějakým pohybem zeminy, protože na tuto lebku z jedné strany tlačí velký kámen. Dělal jsem si z Jindry srandu, že po vyjmutí lebky zjistíme, že měla v ústech kámen, když už má hlavu u kotníků.
DSC00027.JPG
Paní Marcela při odkryvu zatím největšího tajemství této lokality

A ještě zajímavost k tomuto nálezu kosterních pozůstatků – jsou nalezeny u kostela za hřbitovní zdí /hřbitov zde byl zrušen už před 60ti lety/ a ani zeď zde již není. Jednalo se o sebevraha, vyvržence, či jen o zbytky kostí, které při rušení hřbitova byly sem za zeď naházeny??? K tomuto nutno podotknout, že na kostech jsou základy staršího kamenného zdiva./z fotek není moc patrné/
křížovky.jpg
Vlevo od teček jsou kosterní pozůstatky

Nad tímto kosterním nálezem se na nás dívá další, podle velikosti asi holenní kost asi 80 centimetů nahoru a doleva, což by značilo na další kosterní pozůstatky a to by znamenalo sondu prohloubit, respektive zeď, která je na nich postavená rozebrat. Ale to už je práce pro další dny, protože dnešek se navršil ke konci, já jsem musel doma vystřídat manželku v hlídání, protože již po třech dnech mají třídní schůzky ve škole, tak aby tam mohla zajít.
Cestou jsme ještě s Jindrou klábosili o tom, jak to bude celé probíhat dál, že v jedné sondě se našla pravěká keramika, v další se nám možná ukazují základy starého kostelíka, dle obloukového zdiva, ale to je vše na tom, co bude dál ….
Přeji všem, ať to pípá Koiko Tomio
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: 8. přizvání k průzkumu

Příspěvek od drak66 »

Jinak máš to pěkně napsáno.U nás na návsi dělali sondyna trávníku u pomníku a našli asi v metrové hloubce zlatý prstem,dost starej. ;-)
sakyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 279
Registrován: sob 02. led 2010 16:36:01
Bydliště: Kojatín

Re: 8. přizvání k průzkumu

Příspěvek od sakyl »

předloni jsem kopal s archelogy taky pod kostelní zdí,kostřiček se zadařilo několik,bylo to nějaké 12-13století.Ale byly to hodně chudé hroby,jen na kousku lebky co vyhodil bagr byla vidět měděnka asi od zaušnice ta se bohužel nedohledala....
Uživatelský avatar
gyry
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 559
Registrován: stř 06. led 2010 18:00:26
Kontaktovat uživatele:

Re: 8. přizvání k průzkumu

Příspěvek od gyry »

U nás se za zed pohřbili němci, ve vedlejší vesnici měli za zdí madary, kamarád tam kdysi jako dítko vydloubl lebku s přilbou. Na sebevraha to asi moc nevypadá, dle mě je vidět vstřel v týlní části. sebevrah by to asi tak složitě nedělal
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

10. přizvání k průzkumu II.

Příspěvek od Koiko »

17.9.2014

Ten den začínal jako vždy, když mám volno. Manželka dorazila domů z noční v 6:45 a to je akorát čas, kdy mě a dceru Katku budí, abychom se stihli nasnídat a odvézt Katku do školy. Po ranní hygieně a snídani jsme se oblékli a já vyrazil pro auto, abychom dorazili do školy včas. Školu jsme stihli v pohodě a já mohl v klidu jet zpátky domů opět převléknout, tentokráte do maskáčů. Manželka mezitím po noční směně usnula a tak jsem dostal céres, že jsem jí vzbudil, když jsem si šel pro věci do ložnice. :? Abych to uvedl na pravou míru – den předtím, jsem obdržel od Jindry SMS, že na lokalitu dorazí cca na 9 hod. ráno a zda dojedu. Měl jsem volno a tak jsem s radostí souhlasil s vědomím, že byl na lokalitě objeven další kosterní nález.
Dle způsobu uložení a orientace vůči kostelu /který byl postaven okolo roku 1230/ je jasné, že tyto ostatky jsou starší, než samotný kostel. Přímo na lokalitu jsem dojel s půlhodinovým předstihem a tak jsem se šel podívat, jak výzkum pokročil. Dalo by se říci, že ačkoliv bylo 2 dny krásně, tak část sond byla pod vodou, protože je tam jílovité podloží. Avšak sonda č.3, která nás momentálně zajímá a kde průzkum probíhá, byla vcelku v pohodě. První pozitivní kosterní nález byl stále přikrytý folií proti dešti a zrovna tak i druhý kosterní nález, který po odkrytí, jak jsem viděl je odkrytý pouze z dolní poloviny.
DSC00007.JPG
Druhý kosterní nález /v pravé části zakrytý první kosterní nález/

Po chvilce byl slyšet zvuk motoru auta a mě bylo jasné, že archeologové právě dorazily. Šel jsem se přivítat, zjistit, co je nového a jaký bude postup. Mým úkolem bylo projít dno sondy s detektorem. Slezl jsem dolů do sondy a vzal do ruky dohledávačku. Postupně jsem s dohledávanou prošel komplet celé dno sondy a nic pozitivního nebylo zjištěno, tak jsem přešel na detektor, kterým jsem prošel opět celé dno a navíc také boční stěny sondy. Avšak bohužel bez výsledku. Poté mohli pomocné síly začít s dalším odkryvem, který jsem průběžně procházel s detektorem. Mezitím jsem procházel s detektorem výsypky ze sondy, které zde vznikly, když jsem zde nebyl. Vyhazoval jsem plechovky od pití, obal od cigár a řetěz. Z těch zajímavých nálezů, které ve výsypce byly je starý knoflík potažený zelenou patinou a který se zprvu tvářil jako kolečko a pak padl ještě nějaký zelený spečenec, který, jak Jindra říkal – mohl ležet u hlavy toho prvního kosterního nálezu. V těch místech prý při odkryvu byla nalezena zeleně obarvená jílová zemina.
DSC00002 – kopie.JPG
Detektorový nález z vyházené zeminy – spečený bronz

Po dobu mého hledání na výsypce probíhal výzkum dál - vykopávání a také měření pro kompletní zadokumentování celé sondy.
DSC00003.JPG
Paní Blanka získává měřením podklady pro překreslení na milimetrový papír, ve spodní části probíhá odkryv druhého nebožtíka

Jak jsem zjistil, tak je to docela umění toto vše zaměřovat, poté toto přenášet na milimetrový papír a pak ještě z tohoto vytvořit perokresbu. Trošku jsem se snažil se zaměřováním pomoci a tak jsem běhal po sondě s metrem.
DSC00011 (2).JPG
Paní Blanka při přenášení profilové stěny na milimetrový papír

Ten den, co se týká detektorového průzkumu byl špatný, ale ke vší smůle jak to bývá, došlo trošku štěstíčka v podobě místního pána Petra Kovaříka, kterého zajímá historie a tak jsme se přes plot dali do řeči. Probrali jsme genealogii a propracovali se k dobývání místního hradu. Vyprávěl, jak šel venčit své psy do lesa a našel v lese vykopanou díru, která byla plná starých střepů. Střepy posbíral a uložil do krabičky. Požádal jsem ho, zda by dovezl krabičku ukázat s čímž souhlasil a odjel, že prý za chvilku tu je zpět…
strepy (2).JPG
Krabička se střepy od pana Kovaříka

Skutečně. Pan Kovařík za chvilku dorazil s onou krabičkou a hned jsme s Jindrou šli omrknout tento nález. Bylo hned jasné z Jindrovo pohledu, že tyto střepy nebudou novodobé. Vzhledem k tomu, že se střepy povalovali po výkopu, asi se můžeme pouze domýšlet, co bylo obsahem. Nedalo mě to a jel s panem Kovaříkem, který byl ochotný vzít auto a zajet na místo činu, abych zjistil, zda by se něco nedalo v blízkém okolí dohledat. Bohužel jen v okolí označeného místa byly dva staré hřeby a jeden úlomek keramiky, což značilo, že fakt jsme na správném místě. Prošel jsem tedy velký okruh ale tam se již válely dráty a podobný šrot z blízké lesní školky.
DSC00014 (2).JPG
Na místě označeném panem Kovaříkem byl nalezen při zběžné obhlídce pouze jeden střep a hřeby

Pro jistotu jsem si zapsal GPS polohu, kterou jsem po příjezdu dal spolu s fragmentem keramiky Jindrovi. Pokud by byl někdy čas a chuť, pravděpodobně bychom tuto část lokality podrobněji prošli, protože o kus dál jsem našel husitské fragmenty. Viz. jeden z předchozích článků.
Zítra mám trošku volna, tak se na lokalitě stavím, tak na 2 hodinky, abych podchytil, jak vypadá druhý kosterní nález, když je celý vykopaný a projdu se nad ní s detektorem. No, doufejme, že něco padne. Záušnice, mince pro Chárona apod.
Doufejme…


DRUHÝ DEN 18.9.2014

Druhý den jsem vstával opět poměrně brzy na to, že mám volno. Manželka došla z noční v 6:45 a vzbudila mě a dceru s tím, abych ji odvedl do školy a pak pojedeme na nákupy. V práci dostala nucenou dovolenou, protože práce – NENÍ
Po snídani jsem skočil do sklárny pro auto, nabral manželku a dceru a vyrazili jsme do školy. Předali jsme dceru družinářce a vyrazili na nákup do Německa. Ono se není čemu divit, když to máme na větší nákupy stejně daleko do Altenberku, jako do Ústí nad Labem. Každopádně, co se kvality týká, tak náš trh je někde hodně jinde. To jsem ale nechtíc odbočil od dnešního pátrání po minulosti.
Po našem příjezdu zpět a vybalení tašek z kufru jsem se mazal převléknout do maskáčů, vzal detektor a jen rychle na lokalitu.
Přijedu a koukám, všichni v jedné sondě. Dojdu k ní a akorát se rozhodlo o zbourání příčné zídky, pod kterou byl kosterní nález č.1. Veškerá mapování sondy byla provedena den předtím, tak se tedy zbourat mohla. Při samotném bourání jsme museli dávat pozor na kosterní ostatky, které se nacházely přímo pod touto stěnou a pokračovaly přímo pod ní dál. V jednu chvíli probíhalo bourání a zároveň odkrývání druhého kosterního nálezu.
aaaa.JPG
Paní Blanka při odkryvu druhého kosterního nálezu

Zeď byla zdárně zbourána a pokročilo se k odkrývání obou kosterních nálezů, které jsem prošel dohledávanou avšak bez úspěchu. Vzhledem k tomu, že se tyto pozůstatky nenacházejí zcela vodorovně, museli jsme odkrývat opravdu opatrně s tím, že jsme někde byly nuceni nechat pod kostmi soklík se zeminou, abychom zachovali původní stav.
uzugzu.JPG
Panorama sondy č.3

Postupným odkryvem druhého nálezu jsme se postupně dopracovali od kotníků až ke spodní čelisti. Pak nám opět začala mravenčí práce se špachtlí, kdy se odděluje jílovitá zemina od kostí.
Přišlo nám poměrně divné, že spodní část nohou u kotníků je nepřirozeně blízko sebe a pak to někdo řekl: „ Ty nohy – byly asi svázané“. No, ono to vážně tak vypadá.
mmmm.JPG
Detail uložení nohou /byly svázané ?!?/

Postupujeme tedy s odkryvem dál a stále se nám v hlavě mele otázka – „jeden s useknutou hlavou, vloženou ke kotníkům, druhý zase pravděpodobně měl svázané nohy a jak jsme za chvíli zjistili, asi i ruce měl svázány za zády. Navíc byli zakopáné až za hřbitovní zdí pod základy a … jsou starší jak kostel ze 13. století.“ Záhad spíše přibývá, než aby ubývaly a tak jsme všichni zvědavý, jaký toto celé bude mít závěr.
Začala nám vylézat postupně holenní kost, stehenní kost, pánev a najednou koukáme na další překvapení, o kterém jsem se zmínil výše…
jhgzug.JPG
Paní Cháberová ukazuje na místo, kde se ruka nachází pod tělem /byly ruce svázány za zády ?!? /

Opět jsem si rýpl na adresu vampyrismu v okolí této lokality s tím, že se ještě proslaví, a v Čechách nebudou vampýři pouze v Čelákovicích. Paní Cháberové, co pomáhá při výkopu jsem poradil, ať dnes spí s česnekem pod polštářem :shifty: .
Kostomlaty 18 (27).JPG
Postupný odkryv celé sondy před odjezdem

Odkrývání zeminy nyní již postupuje opravdu pomaličku a bude ještě pěkných pár dní pokračovat, než dojde ke kompletnímu odkryvu. Osobně se na lokalitu vrátím až budu mít volno příští týden a hned jsem se s Jindrou na tomto domluvil.
Hlavně NESMÍ pršet.

S pozdravem Koiko Tomio
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Gawert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3184
Registrován: pon 16. srp 2010 21:19:36

Re: 10. Přizvání k průzkumu - pokračování II.

Příspěvek od Gawert »

Zajímavý. je fajn, že se můžeš účastnit. Taky bych si dal říct. ;-)
GM4PRO, Nokta Velox One
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 10. Přizvání k průzkumu - pokračování II.

Příspěvek od Koiko »

no, měl jsem i zítra, ale Lenka mě volala, že má dovču a jedem na nákupy, tak jsem narychlo volal zase Jindrovi, v kolik bude kostra komplet odkrytá, abych dojel na čas ... a na chvilku.. :(
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 10. Přizvání k průzkumu - pokračování II.

Příspěvek od Koiko »

doplněn do článku druhý den ...
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

11. přizvání k průzkumu III.

Příspěvek od Koiko »

2.10.2014
O dnešním dni se mě ani nechtělo moc rozepisovat, ale na konec jsem se přiměl k tomu, že přeci jen pár řádek napíšu, aby navazující archeo-foto-seriál neztratil návaznost.
Ve středu večer jsem se po SMS s Jindrou domluvil, že nastalo období sucha a výzkum na lokalitě směle pokračuje kupředu a tak další den, že dojedu. Vstávání, holka do školy, převléct se – to je už taková ta klasika, o které se nebudu dále rozepisovat.
Po příjezdu na lokalitu jsem byl Lucií upozorněn, že máme návštěvu pana docenta z katedry. Došli jsme k sondě a Lucka mě s panem docentem seznámila. Pana docenta jsem znal z jedné z jarních přednášek o skalních hradech, které stále probíhají u nás na zámku.
Dozvěděl jsem se, že kosterní nálezy již mají svá pracovní jména – Pepíno a Pepina. V období, kdy jsem měl směny výzkum pokročil. Pepina byla zadokumentována a její kosterní ostatky byly vyzvednuty ze země a odvezeny antropologovi k dalšímu zkoumání. Pepa osiřel …
Postupným odkryvem Pepy jsme zjistili, že naše domněnka byla mylná a hlava pod koleny Pepy je naprosto někoho jiného. Někoho, kdo byl pohřben na jiném místě a bez této hlavy, bo Pepa má tu svou na svém místě, jak má být.
2.10 (1).JPG
Pepa

U Pepy je patrné prohnutí v oblasti pánve a břicha, což mohlo být druhotně způsobené těžkou technikou, která zde kolem hřbitovní zdi jezdila. Kromě cizí hlavy mezi nohama je na Pepovi ještě zajímavé, že pravá ruka volně spočívá podél těla a levá ruka spočívá v poloze, jakoby chtěl tasit meč /to by ale Pepa byl levák/.
2.10 (13) – kopie.JPG
Mezitím probíhalo čištění a štětečkování Pepy a já odkrýval vrstvu po vrstvě, která byla v místech za hlavou Pepiny. Při odkryvu byla vidět žlutice, která postupně mizela a začalo se objevovat kamení. Pan docent mě upozornil na odkryv, proč se zrovna postupuje takto pomalu. Ono totiž, jak žlutice mizela, tak se objevila černá hlína s kameny, což by značilo na okraj při původním kopání hrobu a jeho vyložení kameny.
2.10 (17).JPG
Pepovo zadokumentování před jeho vyzvednutím ze země

Dojel se na nás podívat i pan ředitel z muzea a zajímal se o výzkum a hlavně jak pokročil. Nyní již vše probíhá spíše pomalu, sonda se začišťuje, Pepa bude vyzvednut a pak se bude pokračovat na dalších sondách.
Musel jsem hlídat čas, abych stihl vyzvednout Kateřinu ze školy a tak jsme kolem 13 hod. přikryly Pepu plachtou, kterou jsme zatížili. To pro případ aby náhodou nezmokl, kdyby náhodou pršelo a odjeli jsme domů. Na závěr dnešního dne vložím foto nazvané „Pepovo výkřik do tmy“
2.10 (6).JPG
Pepa na detail

S přáním hezkého dne Koiko
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Tele
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1764
Registrován: úte 06. lis 2012 22:00:16

Re: 10. Přizvání k průzkumu II.

Příspěvek od Tele »

klobouk dolů :clap:
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“