8. fotoreport - přizvání k výzkumu /celek/

Archeology
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

12. Přizvání k průzkumu IV.

Příspěvek od Koiko »

7.10.2014
Dnešní výzkum prokázal, že mýlit se, je lidské. Doufali jsme, že se jedná o ojedinělé kosterní pozůstatky v této sondě, ale již při příjezdu na lokalitu jsem byl kopáčem Milanem informován, že v sondě č.3 jsou nalezeny další kostry a ty stávající byly již vyzvednuty k dalšímu zkoumání.
Ani jsem nestihl k sondě dojít a podívat se, když dorazil autem archeo-sbor z Teplic. Přišel jsem je tedy pozdravit a ukázal jim pár kousků z mé sbírky /zub Megalodona, Trilobita a Amonita/. Po té mne Jindra informoval o nových kostrách v sondě, načež jsem chtěl zamachrovat a odpověděl jsem, že o tom vím. Co jsem však nevěděl a co mě vyrazilo dech byla Jindrova informace, že jedna z těch koster je dětská …
Došli jsme k sondě a odkryly plachtu, která chránila nálezy před deštěm. Skutečně. Pod plachtou se ukrývala dětská kostřička a mě v tu chvíli bylo nějak divně. Prostě při představě, že moje dcera je jen o kousek starší než toto dítě zde dole … Sice fotky jsem pořídil, ale to je vše, toto je na mne moc a k tomuto nálezu jsem se nechtěl nějak přibližovat, či s tím nějak manipulovat. Toto dítě bylo pohřbené mezi kosterními nálezy 1 a 2, nebo chcete-li mezi Pepou a Pepinou. Jedná se o dítě, které mělo na tyto dva rodinou vazbu ??
7.10 (2).JPG
Zřetelné hroby dvou dospělých /již vyzvednutých/ s kostrou dítěte mezi s sebou

Vzhledem k tomu, že tento nález byl již hrubě očištěn, došlo ke štětečkování a finální očistě před samotnou fotodokumentací. Paní Milena se chopila výkonného fotoaparátu a začala fotit z různých úhlů a také detaily.
7.10 (19).JPG
Foto-dokumentace kosterního nálezu dítěte

Po foto-dokumentaci následovalo překreslování na milimetrový papír, což je práce neskutečně titěrná, že já bych s tím švihnul a závidím paní Blance její trpělivost. Vyměřování pravítkem vyosení od středu, přeměřování kostí, poté zanášení na papír, trpělivá to paní.
7.10 (9).JPG
Překreslování na milimetrový papír

S téměř otevřenou pusou jsem pak koukal na milimetrový papír, kde bylo dítko překreslené. Hotová kresba je prostě neskutečně přesná, což můžete z obrázku posoudit samy. Tím ale kreslení nekončí. Pro konečnou zprávu je potřeba tyto kresby z milimetrového papíru přenést na čistý papír tuší.
7.10 (28).JPG
Finální obrázek

Po veškeré dokumentaci malé kostry dítěte bylo potřeba také tyto ostatky vyzvednout a uložit do připravených pytlíků s nadepsanou evidencí.
7.10 (34).JPG
Vyjímání kostry dítěte

V čase štětečkování a dokumentace dítěte jsem odkrýval kosterní nález č.4, který se jevil jako neskutečně vzrostlý člověk dle velikosti stehenních a holenních kostí. Při odkryvu levé nohy jsem zjistil, že nám vybočuje mimo sondu a tak jsem boční stěnu sondy musel sesekat pod úhlem, abychom nohu mohli odkrýt celou a poté zadokumentovat.
7.10 (25).JPG
Nález kosterních pozůstatků č.4 /paní Blanka a paní Cháberová při začišťování/

Pokud články čtete z tohoto výzkumu pravidelně, pak jistě víte, že první kosterní nález měl mezi nohama hlavu – nyní, již asi víme, čí byla, protože tyto ostatky do těch míst směřují. Na fotografii níže jsou kolečky s hřeby označená místa konců nohou první a druhé kostry. Jak je vidět, také na tomto kosterním nálezu je položená ruka přes tělo – tentokráte se však jedná o ruku pravou. Dobrá tedy, jedna záhada asi padla a to – čí byla hlava mezi nohama v nálezu č.1, ale proč byla položená obličejem dolů ?? Vypadá to, jako by byl dotyčný/á/ uložen s hlavou v silném předklonu a vlivem pohybu půdy a jiných vlivu se poté hlava otočila úplně.
Pozornému čtenáři jistě neuteče z této fotografie v tuto chvíli nová záhada – co je to za ruku, odkrytou u levého ramene ??? Nachází se pod hranou sondy a vlastně již pod základy staré hřbitovní zdi další nebožtík ??
7.10 (33).JPG
částečně očištěný velikán

Při odkrývání těchto ostatků jsme také narazily na směs keramiky, která se nacházela v různě velkých fragmentech, ale nikdy pospolu. Přišlo mě to velice divné a tak jsem stejně pro jistotu překontroloval výsypky, které se nahromadily na okraji sondy. Mělo by se jednat o keramiku z eneolitu, ale jaká bude datace koster ? Jedno víme bezpečně – jsou starší než o kousek dál postavený kostel v roce 1230. Spadají až do období spojeného s keramikou ??
7.10 (13) – kopie.JPG
Mezi kostmi byla nalezena také keramika z období eneolitu

Pořídil jsem jedny z posledních fotek toho dne, protože se blížil čas mého odjezdu do školy, kde jsem měl vyzvednout dceru z družiny. Rozloučil jsem se s skupinou a odjel směr Teplice.
Přeji všem příjemný den a ať to pípá Koiko Tomio
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 10. Přizvání k průzkumu II.

Příspěvek od Koiko »

další 2 pokračování jsou v administraci ;-) - zase časem pustím ven. 8-)
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Gawert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3184
Registrován: pon 16. srp 2010 21:19:36

Re: 12. Přizvání k průzkumu IV.

Příspěvek od Gawert »

Zajímavé. Že by se jednalo o hromadný hrob?
GM4PRO, Nokta Velox One
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 12. Přizvání k průzkumu IV.

Příspěvek od Koiko »

asi, ale z jakého období ? Kostry otočené hlavou na západ, nohama na východ. Byla to nějaká rodina ?? Napadlo mě - rodina - oběť nemoci - mor apod. , nebo se nestihly ukrýt před nájezdníky ?? No, jsem zvědav na Jindrovo závěrečnou zprávu, pokud takové informace tedy bude obsahovat.
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 10. Přizvání k průzkumu II.

Příspěvek od Koiko »

už tam ale začíná být pořádná zima, budu si muset brát kongo a vlněnou čepici :think: . Ten 4.díl, co je v administraci je docela nechutnej :o . Ani se mě to nechtělo psát... ale nechte se překvapit
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

13. Přizvání k průzkumu V.

Příspěvek od Koiko »

24.10.2014
Tak nám zcela regulérně začal podzim, čas plískanic a nečasu, kdy se střídá období dešťů, mlhy a ranních studených větrů z hor. Jako obvykle jsem se Jindrou domluvil předem na mém příjezdu na lokalitu. Jak jsem zjistil, tak nás opustila Marcela z týmu, protože se vrátila z mateřské dovolené její kolegyně Martina, který ji v týmu nahradila. Marcela již v tuto chvíli působí přímo na zámku v Tp, tak ji v terénu asi již neuvidíme.
Cestou k sondě jsem zjistil, že bylo objevené druhé dítě, které bylo ukryté po levé straně Pepína.
DSC00033.JPG
Nález druhého dítěte nám vyrazil dech

Pro zadokumentování tohoto dítěte bylo potřeba trochu sondu místně rozšířit, jak je patrné ze spodní fotky. Po očistě, nafocení a překreslení byly ostatky vyjmuty a zaevidovány. Při rozšiřování sondy jsme však narazily na další část kostry dospělého člověka – konkrétně na část ruky s prsty a možná část žeber. Tato část bude pouze zadokumentována, protože sonda se již nebude nadále rozšiřovat, tak zůstane kostra na svém místě.
kkk.jpg
Označené tečky – kámen a nový nález kostry, resp. její ruky.

V horní části sondy a jak to bývá, co máš přímo před sebou – nevidíš, je zakomponován do původní hřbitovní zdi otesaný kámen s dírami – zřejmě byl kdysi součástí kostela. Tento kámen bude po ukončení výzkumu vyzvednut a předán panu Ladislavu Faiglovi, který jej umístí do kostela, kde se již nachází fragmenty středověkých okenních portálů a části ostění.
DSC00075.JPG
Opracovaný kámen na detail

Slezl jsem do sondy a zeptal se Jindry, co konkrétně mám dělat. Jindra potřeboval kompletně začistit roh a jednu stranu sondy právě u nálezu té ruky kvůli dokumentaci. Po té , co jsem stěnu zarovnával jsem narazil na malý fragment černé keramiky, který jsem Jindrovi předal a pokračoval dál. Postupně to bylo rychlé střídání špachtle a košťátka, abych hned viděl, jak jsem pokročil při okolní očistě „podlahy“ u kostí. Při jemné práci špachtlí – vyškrabávání žlutky ze spár jsem koukal, že pravděpodobně byly tyto kostry – dítě /již vyzvednuté/ a tato část další kostry uloženy na vyskládané kameny.
DSC00072.JPG
Po částečné očistě

Mezitím samozřejmě výzkum paralérně probíhal i v druhé sondě, která je vykopána hned souběžně s touto sondou. Po chvilce se nám z této sondy ozvali kopáči, že nalezli lebku nové kostry. Tu to lebku jsme nafotily a Jindra se rozhodl snížit podlahu a další jednu lopatu, čímž se nám začali odkrývat další části této kostry. Toto místo jsme tedy prozatím přikryli deskami a začalo se s rozšiřováním této sondy.
DSC00093.JPG
Lebka při částečném odkryvu

Po chvilce jsme byli opět upozorněni, na malé kostičky, které vycházeli z jednoho místa - z hrany sondy a to ještě na nás z těch míst koukala keramika, které si také všimli při odkryvu kopáči.
uigzu.jpg
Na fotce vlevo od tečky fragment a dole severka.

Při vyjímání fragmentů této keramické nádoby se sypalo množství menších kostiček a přímo ze středu nádoby byl vyjmutý slepenec kostí a hlíny, které se také vysbírali k určení. Vše se pečlivě zaevidovalo a já jeden fragment šel očistit, abych jej pro vás mohl nafotit v plné parádě.
DSC00113.JPG
Keramika po částečné očistě

Po té jsem se vrátil zpět do sondy a vysbírával zbytky kostí, kde jsem nalezl jednu anomálii, o které nevím, co si mám myslet. Jedná se o kost, na které jsou patrné zářezy. Jedná se o zvířecí, nebo lidskou kost ?? Sám jsem zvědav na její určení, v tuto chvíli to nechám na každém jednom z vás, aby si udělal svůj názor.
DSC00103.JPG
DSC00104.JPG
DSC00106.JPG
Na této kosti jsou zřetelné zářezy – jedná se o lidskou, nebo zvířecí kost ??

Na odlehčení v závěru vylíčení tohoto dne vložím foto pár sond z této lokality, aby jste měli představu o jejich velikosti.
DSC00078.JPG
Pohled na dvě sondy, kde byly nalezeny všechny kosterní pozůstatky
img016.jpg
asi takto nějak by to v tuto chvíli vypadalo celkově
DSC00081.JPG
Další sondy

Přeji všem krásný den a ať to pípá Koiko
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

14. přizvání k průzkumu VI.

Příspěvek od Koiko »

29-30.10.2014
Ten den začal jako každý jiný a tak se náš ranní rituál opakoval jako vždy v den, kdy jedu na výzkum omrknout, jak se pokročilo.
Na původní horní sondě číslo 7 se již nepracuje a tak ostatky, které vyčnívají zpod boční stěny sondy, byly zakryté deskou. Nyní se pracuje na sondě číslo 8, která se nachází hned vedle této sondy.
DSC00136.JPG
Panoramatické foto sondy č.7 a 8

V této sousedící sondě byla nalezena lebka /viz.článek 13. Přizvání k průzkumu V./ a tak jsme začali v této oblasti odkrývat zeminu šetrněji, abychom podchytili celkový stav kostry bez narušení.
hgu.jpg
Na této fotografii je vidět jiné zbarvení původní hrobové jámy /označeno/

Tato kostra dostala pracovní název „Čenda“. Takže při postupném odkryvu jsme zjistili, že nám ten darebák Čeněk utíká polohou těla pod úroveň boční stěny sondy. Postupně jsem tedy začal zešikma odkutávat opatrně zeminu, abychom mohli Čendu kompletně zadokumentovat a pak také vyzvednout.
DSC00153.JPG
Částečný odkryv Čendy se zahloubením do boční stěny sondy

Pomalým odkryvem jsme Čendovi odhalili celé tělo a zjistili jsme, že mu chybí kus pravé nohy od kotníku dolů a na levé noze je naopak od kotníku jakoby celá zalomená.
DSC00180.JPG
Kompletně začištěný Čeněk

Ten den jsme tedy kompletně odkryly Čendu a zajistili i nějakou tu keramiku, kterou se podařilo duplicitně zachránit na vyházené hlíně ze sondy. Tato keramika se však velmi prolíná časovým obdobím od středověku po novověk.
DSC00157.JPG
Střepy podchycené na haldách

Po obědě došel na pokec pan Faigl, který nám povyprávěl o historii zdejšího kostela, načež jsem se drze zeptal, zda by neměl od něj klíče. Mlčky sáhl do kapsy a vyndal je. Tak jsme měli zcela neplánovaně soukromou kompletní prohlídku kostela. Na kostele mě velice zaujala výzdoba vedle portálu a to románská rozeta s nerozluštěnými symboly.
DSC00134.JPG
Rozeta u portálu

Zkusmo jsme v okolí kostela dali okoštovat sondě na detektoru, ale všude se váleli samé novodobé šmuky a bordel po zdejší mládeži. Poté nás pan Faigl navedl na starou příjezdovou cestu, která byla hlavní spojnicí mezi touto obcí a Teplicemi. Ale to už se blížila pro mne hraniční hodina a to třináctá – čas, kdy musím nekompromisně ukončit svou část výzkumu a odjet pro dceru Kateřinu do družiny. Rozloučil jsem se tedy s celým týmem a odfrčel, směr Teplice.
Přeji Všem krásný den, ať to pípá Koiko Tomio
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Tele
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1764
Registrován: úte 06. lis 2012 22:00:16

Re: 13. Přizvání k průzkumu V.

Příspěvek od Tele »

Paráda, nech něco na zimu :naughty:
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 13. Přizvání k průzkumu V.

Příspěvek od Koiko »

jeden je v archívu a další /dnešek/ právě píšu. Bude ještě jeden, možná dva a bude konec, protože 14.11 je oficiální ukončení výzkumu v terénu a začne se makat "na stolech" - po roce by pak měla být hotová závěrečná zpráva ....
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

15. přizvání k průzkumu VII.

Příspěvek od Koiko »

4.11.2014
Tak mám opět volno a já se domluvil den předem s Jindrou, že přijedu na výzkum a vezmu s sebou detektor a rýček. Byla totiž nahlášená návštěva místních dětí.
Děti… říkám si, to bychom jim to mohli zpestřit a udělat jim zábavu jako na expedici – „Hledej poklad“. Napsal jsem ještě ten den večer Jindrovi mail, zda toto uskutečníme. Jindra souhlasil a nakoupil balíčky bonbónů do pokladu.
Po příjezdu na lokalitu jsem se rozhlédl a tipoval místo, kam pokládek zakopat. Jak jsem zanedlouho zjistil, byl heroický výkon toto místo najít v místě bývalého statku. Nakonec v jednom rohu jsem našel místo asi 3x3 metry, které bylo „čisté“.
V tu chvíli dorazil tým archeologů a tak jsem šel Jindrovi ukázat vytipované vhodné místo pro poklad. Tento čtverec jsme ohraničili v rozích kameny, které posléze Jindra označil zvýrazňovacím sprejem. Vzal jsem rýč a vykrojil čtvereček do kterého jsme umístili pytlíky s bonbóny. Na ně jsem položil ještě alu-folii, aby to bylo dohledatelné, protože po přikrytí původním drnem a zašlápnutím okrajů již nebylo po zásahu rýčem ani památky.
Mezitím probíhalo na sondě číslo 8 zadokumentování Čendy. Zbytek sondy se zarovnával a poté se šlo o hloubku lopaty ještě níže.
DSC00183.JPG
Přeměřování a následné překreslení Čendy na milimetrový papír
DSC00189.JPG
Zarovnávání dna sondy

Po chvíli dorazila vedoucí Lucie a dovezla očištěnou a slepenou keramiku ze spodních sond, na kterých se pracovalo na začátku výzkumu a dokonce i tu nově nalezenou keramiku z posledních dní. Tato keramika byla dovezená pro děti, které měli dorazit.
DSC00196.JPG
DSC00197.JPG
Trojnožka /pánev s tulejkou/
DSC00200.JPG
DSC00202.JPG
Glazovaný hrnec s uchem
DSC00210.JPG
Středověká keramika s píchaným motivem pod hrdlem
DSC00209.JPG
Hrdlo zásobnice Unětické kultury
DSC00213.JPG
Celkový pohled s dnešními střepy vlevo a zcela vpravo kachel z kamen

Přiblížila se 11 hodina, když se u vjezdu na statek objevil hlouček asi 30 lidí. Málem nám s Jindrou vypadli oči, když se z dětí vyklubala parta žáků cca od 6 do 9 třídy ZŠ. V duchu jsem se pousmál, protože se svýma hádankama, co mám připravené z expedice pro předškoláky jsem se mohl jít klouzat. Jindra měl smůlu, protože bonbóny již byly zakopány a připraveny k vyzvednutí.
Od hlavní brány statku si skupinku převzala Lucie, která skupině vyprávěla o celkové historii této obce. Poté dostal slovo Jindra – jako vedoucí tohoto výzkumu. Jindra provázel školáky po jednotlivých sondách a vyprávěl, jak výzkum v každé jedné sondě probíhal a co se v které sondě našlo.
DSC00217.JPG
Jindra vypráví o nálezech v sondách
DSC00226.JPG
Jindra poutavě vypráví, že zaujal i starší žáky

U spodní sondy jsme došli k místu, kde byl námi označený čtverec s pokladem. V tu chvíli jsem byl Jindrou požádán, zda bych byl ochotný donést detektor a něco málo o detektoru říci. Zašel jsem tedy do auta pro detektor a rýček. Povyprávěl jsem skupině něco málo o dosahu, sondách a typech detektorů. Pak jsem školáky vyzval, zda si chce někdo detektor vyzkoušet v praxi. Přihlásili se tři mučedníci. Byly to jedni z nejmladších účastníků ve skupině a dost možná právě proto, že se nestyděli, tak se přihlásili. Prvnímu jsem trošku vysvětlil, co má s detektorem dělat a vyslal ho do vytýčeného čtverce. Hlášky, které tam padali, když zazněl tón a chudák jej přešel - nebudu radši rozepisovat, ale musím podotknout, že všichni tři, co si chtěli detektor odzkoušet – tak poklad našli. Bodejť by né, když jsem pod drn vložil pořádný alobal, který byl pěkně slyšet. ;-)
Požádal jsem tedy pana učitele, aby se také zúčastnil a onen pokládek vyndal z útrob matičky země a poté spravedlivě rozdělil mezi žáky.
Následovala prohlídka horních sond, kde byli nalezeni všichni mrtváci. U těchto sond Jindra povyprávěl o nalezené keramice, kterou dovezla Lucie z depozitu.
DSC00230.JPG
DSC00231.JPG
DSC00234.JPG
Jindra vysvětluje k jakému účelu tato keramika sloužila

Poté bylo žákům umožněno, aby si slezli do jedné ze sond, kde se nacházel Čenda a právě probíhalo jeho zakreslování.
DSC00239.JPG
DSC00240.JPG
Žáci v jedné ze sond

Následovalo poté rozloučení s žáky, vlastně – já se již také loučil, protože se přiblížila 13 hodina – čas mého odjezdu.

V následujících dnech již probíhalo pouze překreslování, balení všech věcí v depozitu do krabic a výběr dvou koster, které si udělají výlet do Prahy k antropologovi. Oficiálně tento výzkum totiž skončil v terénu a nyní je to již na odbornících u archeologických stolů. Konečná zpráva o celkovém výzkumu však bude hotová přibližně až za rok, kdy bude mít Jindra veškeré podkladové materiály pro sepsání zprávy. Budeme si tedy na výsledek bohužel počkat ...
Přeji všem příjemný den a ať vám to pípá Koiko Tomio
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“