6. Kostomlatský nález

Archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

6. Kostomlatský nález

Příspěvek od Koiko »

Kostomlatský nález

Dne 5.6.2014 jsem se rozhodl společně s kolegou Pavlem vyrazit s detektorem na prospekci do lesů v okolí obce Kostomlaty. Auto jsme zaparkovali přímo na okraji obce a vyrazili do lesa. V listnáčích bylo spousta tónů, ale jednalo se především o běžný šrot, či kusy drátů z nedaleké lesní školky. Přibližně po hodinové prospekci jsem narazil na vrcholek, kde se nacházely olověné slitky. Věděl jsem, že při druhém dobývání blízkého hradu, se bitva odehrávala mimo jeho přímé okolí a tak jsem se zde malinko více zdržel v těchto lesích a prohledával okolí. Při jednom větším signálu jsem se pozastavil a přejížděním cívky nad prostorem se signálem si určil přibližnou velikost nálezu.
Zhruba v 14-15ti centimetrech jsem narazil na kov. Po zkušenostech z předchozích hledání s archeologem Jindrou, jsem věděl, že vše je dobré dokumentovat a tak jsem vyndal fotoaparát a začal při postupném odkryvu nález dokumentovat.
11.jpg
Vzpomněl jsem si také, že by bylo dobré určit směr polohy fragmentu a jeho GPS souřadnice. Kovový fragment ležel tedy uložen ve vodorovné poloze, zúženým koncem směrem na západ, vnější částí osmihranu směrem nahoru.
Po vyjmutí tohoto fragmentu jsem zjistil zespodu něco jako podélný vývrt, z vnější strany byl vidět z části osmihran, který se v jednom místě zúžil do menšího osmihranu. V tu chvíli jsem si dal možná dobrou, možná špatnou spojitost s dobýváním hradu Kostomlaty. V té době, kdy byl hrad dobýván, stále ještě puškaři neuměli dokonale vyrábět palné zbraně a tak se velice často stávalo, že po nasypání střelného prachu a následném výstřelu zbraň prostě explodovala a to buď předimenzováním střelného prachu, nebo výrobní vadou zbraně. Vše by sedělo – tvar, otvor….
4 – kopie.jpg
4 – kopie.jpg (25.27 KiB) Zobrazeno 2209 x
2.jpg
3.jpg
Hned po příjezdu domů jsem musel kouknout na net a potvrdit si svůj dojem. Z části jsem fragment očistil elektrolýzou a osmihran krásně vylezl.
1.jpg
Když se na očištěný fragment podívám, je vidět otvor pro kuly, onen zmiňovaný osmihran se zúžením a pozor !! – vypouklá část směrem z hlavně směrem ven, což by svědčilo o roztržení.
4.jpg
Jaké bylo mé překvapení, když kolega Pavel po nějaké době o kus dál v lese našel také právě tuto část menší palné zbraně, pravděpodobně husitské píšťaly. Zavolal mne, abych sesbíral data nálezových okolností a fragment společně s tím mým uložil do batohu.
Zde je úlovek kolegy Pavla, který nalezl o kousek dál.
5.jpg
6.jpg
Na internetu jsem pak doma našel staré husitské zbraně, které by mohly být potencionálními výherci, dokonce i s částí, odkud by mohl fragment pocházet.
Kousek dál u lesní cesty jsem si ještě sporadicky zamával klackem před cestou domů a hle – povrchový sběr – svátostka. A navíc něco pro patrioty – Kostomlatská…
P1110580.JPG
P1110580.JPG (38.87 KiB) Zobrazeno 2209 x
P1110579.JPG
P1110579.JPG (29.97 KiB) Zobrazeno 2209 x
Poté jsem kontaktoval archeologa Jindru a tyto tři nálezy byly odevzdány do Teplického muzea.

Ps. Jak mě bylo dodatečně mailem sděleno, tak nález byl potvrzen jako fragmenty palných zbraní /větší jako hákovnice(tarasnice), menší jako píšťala/
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Kostomlatský nález

Příspěvek od drak66 »

pěkné nálezy :clap: :clap: ,já bych to tam ještě prošmejdil,po bitvě tam musí nějakej ten penízek být :violin:
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Kostomlatský nález

Příspěvek od Koiko »

určitě proběhne dohledávka, ale už je to tam těžce pod travou ... :evil:
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“