4. Poslední hledání

Archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

4. Poslední hledání

Příspěvek od Koiko »

Sobotní dopoledne
V sobotu 30.11 jsem se po dlouhé době rozhodl, že vyrazím na letos již poslední vycházku s detektorem a poté jej pořádně vyčistím a zazimuji. Řekl jsem si, že vyrazím na Cínovec, ale již cestou mě začínalo být více než jasné, že to nebude procházka růžovým sadem. Po projetí obce Dubí začínal být povrch zasněžený, a což teprve na samých vršcích hor. Z Teplic toto bohužel vidět nebylo - že tam napadalo bílé cosi, protože hory byly v mlžném oparu když jsem vyjížděl. Po příjezdu na lokalitu jsem vyndal z auta detektor, maskované zimní kongo, které v tu chvíli bylo velice příjemné a … ejhle. Zapomněl jsem doma u dveří opasek s dohledávacím přístrojem a hlavně – rukavice. V tu chvíli jsem nevěděl, zda se otočit, protože mé kanady se bořily do sněhu naprosto s přehledem úplně celé a palubní teploměr ukazoval nekompromisních 0˚C. Přesto jsem na loukách strávil přibližně 2 hodiny, naprosto vymrzlý. Pár signálů sice bylo, ale jednalo se pouze o části zemědělské techniky a ono hrabat se v hlíně a sněhu bez rukavic není zrovna věc, kterou bych si přál dělat. Proto jsem se rozhodl, že sjedu někam níž z hor, kde již není sníh a dalo by se i něco najít. Volba padla na louku přímo pod obcí Chlumec.
Bylo příjemné zaparkovat na samém okraji obce a mít louku přímo před s sebou. Vystoupil jsem, vzal detektor a vyšponoval citlivost na maximum. Tím jsem samozřejmě docílil jen toho, že jsem se nakopal víc než dost. Převážně to byly jednotlivé rotační části ze sekaček na trávu. Téměř na samém konci louky jsem měl malý ohraničený signál. Říkám si – konečně nějaké to kolečko /mince/. Stačilo jediné kopnutí a z hloubky 10 cm se vykutálela z jílu nějaká poloviční kulička. Po otření na místě a zbavení jílových vrstev mě to přišlo jako kule do pušky, ale divně deformovaná.
Nálezový stav
Nálezový stav
Přišlo mě to divné a tak jsem onu půl kuličku vzal domů na očistu a nafocení, protože když jsem vytáhl fotoaparát k nafocení nálezových okolností, tak byla čočka tak zamlžená, že ani několikátá její očista nepomohla a proto jsou fotky dělány až dodatečně. Zapsal jsem si okolnosti nálezu a pokračoval tedy dále.
Cestou zpět přes louku jsem měl ještě jeden vcelku zajímavý nález. Jedná se o přezku, ale od čeho byla, to nevím. Vzhledem k tomu, že v okolních místech probíhala tkzv. bitva u Chlumce lze předpokládat, že byla kdysi součástí výstroje některé z válčících stran.
P1100544.JPG
Doma v klidu proběhla očista a nafocení nálezů. Potřeboval jsem zjistit, co by to mohlo být a proto jsem se obrátil na kolegy ze sběratelského webu, kam jsem vložil fotky s prosbou o určení. Do druhého dne jsem měl odpověď – jedná se o knoflík ze 14. - 15. století vyrobený ze slitiny olova a cínu. Pro mne radost veliká, protože toto se nekope každý den.
po očistě "R"
po očistě "R"
po očistě "A"
po očistě "A"
Závěrem bych chtěl jen poznamenat, že knoflík i přezka byly předány archeologovi k zadokumentování spolu s nálezovými okolnostmi.
Přeji všem pěkný den, a ať to pípá Koiko
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
šahin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1071
Registrován: sob 16. dub 2011 20:48:31

Re: Poslední hledání

Příspěvek od šahin »

:clap: :clap: :clap: :D
Pokiaľ dýcham, dúfam. Rutus Argo, Rutus Optima, Minelab Pro Find 25
Člen SILESIA HUNTERS
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Poslední hledání

Příspěvek od msf »

Koiko, seš poctivec v tom nejlepším slova smyslu. Zdravím na sever.
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Poslední hledání

Příspěvek od drak66 »

hezky napsáno :clap: :clap:
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“