Identifikace nálezu

Odpovědět
Uživatelský avatar
viter
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: sob 22. zář 2018 15:55:59

Identifikace nálezu

Příspěvek od viter »

Zdravím všechny,

nedávno jsem vyrazil s foťákem na procházku do přírody a úplnou náhodou jsem nalezl několik kamenů/minerálů a rád bych vás poprosil o pomoc. Moc by mě zajímalo o co jde. Chtěl bych vědět, alespoň přibližně, jaký je to minerál nebo jestli vůbec o minerál jde. Nález byl v lese v severních Čechách kousek od České Kamenice. Pokud je třeba více fotek stačí říct.

Díky moc.
Přílohy
_DSC0002.jpg
_DSC0005.jpg
_DSC0046.jpg
_DSC0036.jpg
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Identifikace nálezu

Příspěvek od Koiko »

Bohužel, není to ani jedno ...Kdysi se podobné věci dávali jako ozdoba do předzahrádek. Věřím tomu, že mnohde to ještě je v tom okolí na vesnicích.
Co mě k tomu vede?
Zelené, co se v okolí vyskytuje je olivín - a ten je v čediči, jiná struktura, velikost, i odstín.
Minimálně na jedné fotce jsou vidět vzduchové bubliny.
Česká Kamenice je na okraji sklářské oblasti, kde jsou sklářské hutě a toto může být jeden ze zbytků, usazených na dně pece, kde nedošlo k 100% promýsení přísad, které tvoří zelenou barvu /už si nevzpomenu jaké to jsou, ale pro rubínově červenou se házela do hutě zlatá mince/.
Dnes už je to vše automatizováno a ty vzduchové bubliny se ve vaně likvidují tkzv.čeřením.
Takže podle mne - sklo ze dna pánve sklářské pece.
Pod dnešníma pecema vznikají dokonce i takovéto útvary /první příspěvek ve vlákně z 26.5.2014 viewtopic.php?f=110&t=4036
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
viter
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: sob 22. zář 2018 15:55:59

Re: Identifikace nálezu

Příspěvek od viter »

Díky za info. Měl jsem podezření na sklo, ale pořád jsem doufal v nějaký minerál, což by bylo asi zajímavější. Jeden kamarád na mě házel jméno Chryzopras, ale to padá ze stolu hlavně kvůli těm bublinám kterých jsem si vůbec nevšimnul.

Na místo nálezu jsem se vrátil a našel jsem ještě pár kousků, ale také jasné známky předchozího osídlení. Stály tam minimálně dva domy, jsou tam k nalezení části starých tašek ze střechy, zbyteček kamenných základů a občas kousky omítky. Taky je tam poházených hodně střepů ze skleněných tabulek, flašek, flaštiček i nějaká keramika. Zkusím někde mrknout do starých map a zjistit co tam stálo a jak to tam vypadalo. Pochybuji, že tam byla nějaká hojně produktivní pec. Možná to byl i výsledek jenom jednoho pokusu o tavení skla, těžko říct. Každopádně se v tom ještě pošťourám a moc díky za pomoc.
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Identifikace nálezu

Příspěvek od Koiko »

Jak jsem psal, bývalo to v předzahrádkách a skláři to rozdávali jako present. Takže huť nemusí být v blízkém okolí. Já taky dojíždím do sklárny skoro 20km :lol:
Ale třeba se mýlím a tipoval jsem pouze z fotek. Pokud chceš mít 100% jistotu, jdi do muzea za geologem. Víc neporadím.
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Odpovědět

Zpět na „Minerály“